Справа № 520/2262/16-а
Провадження № 2-а/520/335/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.2016 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Луняченко В.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,суд -
ВСТАНОВИВ:
25.02.16 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси, врахувати при перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» «інших виплат» зазначених у довідці від 10.02.2016 року за №03-01-22/130 Головного управління ветеринарної медицини в Одеській області на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси провести з 27.05.2009 року перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням інших виплат згідно довідки Головного управління ветеринарної медицини в Одеській області від 10.02.2016 року за №03-01-22/130 на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, допустити негайне виконання постанови суду та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.05.2009 року в розмірі 6089,03 гривень. Для призначення пенсії державного службовця ним була подана до Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі довідка з Головного управління ветеринарної медицини в Одеській області про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до закону України « Про державну службу». Зазначена довідка надана згідно форм, затверджених Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про державну службу», зареєстрованої в МЮУ 04.12.2008 року за №1161/15852, якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються під час призначення ( перерахунку) пенсії» , тобто затверджена довідка не передбачала включення інших виплат, які виплачуються державним службовцям згідно діючого законодавства та на які нараховувались і з яких утримувались страхові внески. Після затвердження нової форми зазначеної довідки, 10.02.16 року за №03-01-22/130 Головним управління ветеринарної медицини в Одеській області позивачу було надано довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено ( перераховано ) пенсію, в якій зазначено складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці перед зверненням за пенсією), щ о подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацій, на які нараховували і з яких утримувались страхові внески.
10.02.16 року позивач з зазначеною довідкою звернувся до відповідача з вимогою щодо проведення перерахунку призначеної йому пенсії в врахуванням інших виплат, відповідно до зазначеної довідки, однак рішенням №834219 Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 13.02.2016 року позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат зазначених в довідці за №03-01-22/130 від 10.02.2016 року виданою Головним управлінням ветеринарної медицини в Одеській області відмовлено у звязку з тим, що зазначені у довідці «інші виплати» ст.. 33 Закону України «Про державну службу» для перерахунку не передбачені.
Відмову проведенні перерахунку пенсії та виплати їх в подальшому з моменту виникнення такого права, ОСОБА_1 вважає неправомірною та такою, що порушує його права, передбачені діючим законодавством, що зумовило звернення позивача з дійсним позовом до суду.
Ухвалою суду від01.03.16 року за адміністративнимпозовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, відкрито скорочене провадження.
Представник відповідача -Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси надав до суду письмові заперечення на поданий позов у яких просив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, відмовити в повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вимоги ч.ч. 3, 4, 5 ст. 183-2 КАС України судом виконані.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.05.2009 року в розмірі 6089,03 гривень.
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою, в якій просив врахувати при виплаті пенсії «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси від 12.02.16 року за №834219 відмовлено у перерахунку пенсії в рахуванням інших виплат та повідомлено позивача про те, що інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про держану службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії, у зв'язку з чим, для проведення перерахунку його пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993року заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років надержавній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробіткудляобчисленняпенсіївключаютьсявсі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальноївеличини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупногооподатковуваногодоходу(граничноїсуми заробітноїплати(доходу),зяких справляються страхові внески (збори) досоціальнихфондів,щодіялана деньодержання зазначеногозаробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: сумивиплат(доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом,з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якоїсплачуютьсястраховівнески,а після набрання чинності ЗакономУкраїни "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державнесоціальнестрахування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язковедержавнесоціальнестрахування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом,у межах сум,на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та сума індексації заробітної плати включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року та в у хвалі Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2012року.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду Українив Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також, на підставі п. 1, 2 ч. 1ст. 256 КАС України, суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання постанову в частині здійснення призначення та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у межах суми платежу за один місяць.
Позивачем при поданні позову до суду був сплачений судовий збір у розмірі 551,20 гривень, що передбачено Законом України «Про судовий збір».
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,20 гривень підлягають стягненню за рахунок коштів Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4-15, 18, 19, 79, 160 - 163, 185, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси, врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНН1804414853) відповідно до Закону України «Про державну службу» «інших виплат» зазначених у довідці від 10.02.2016 року за №03-01-22/130 Головного управління ветеринарної медицини в Одеській області на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси провести з 27.05.2009 року ОСОБА_1 ( ІНН1804414853) перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням інших виплат згідно довідки Головного управління ветеринарної медицини в Одеській області від 10.02.2016 року за №03-01-22/130 на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Постанову звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНН1804414853) з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,20 (пятсот пятдесят одна грн.20 коп.) гривень.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судомчастини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Луняченко В. О.