Справа № 472/26/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Орленко Л.О.,
із секретарем судового засідання Крамарчук Л.Б.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №3 смт. Веселинове Миколаївської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Веселинівської районної ради Миколаївської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
14.01.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що наказом Головного управління Держземагенства у Миколаївській області № 1384-сг від 29.08.2014 року йому було надано дозвіл на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передбачається для передачі в оренду для сінокосіння і випасання худоби орієнтовною площею 82,5 га пасовищ із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області.
На виконання вищезазначеного наказу Головного управління Держземагенства у Миколаївській області №1384-сг від 29.08.2014 р. Державним підприємством "Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для сінокосіння і випасання худоби із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, а також технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 79,4378 га пасовищ, передбаченої для надання в оренду для сінокосіння і випасання худоби із земель сільськогосподарського призначення державної власності, не наданих у власність та постійне користування, в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області.
За результатами проведення обов'язкової державної експертизи Технічна документація була оцінена позитивно та погоджена, що підтверджується позитивним Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 26.11.2014 р. №516-53/6.
Таким чином, позитивний Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 26.11.2014 р. №516-53/6 свідчить про відповідність Технічної документації вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам та є підставою для прийняття Веселинівською районною радою рішення про її затвердження.
25 вересня 2015 р. на сесії Веселинівської районної ради розглядалося питання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки в межах території Веселинівського району Миколаївської області ОСОБА_1О." Проте, за результатами розгляду цього питання Веселинівська районна рада фактично відмовила у затвердженні Технічної документації (рішення про затвердження Технічної документації не прийнято) без будь-яких законних підстав. Вважаючи бездіяльність районної Ради протиправною, позивач і звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів та з врахуванням уточнення своїх позовних вимог просить суд визнати протиправною бездіяльність Веселинівської районної ради щодо неприйняття рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язати Веселинівську районну раду повторно розглянути питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та прийняти рішення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги в повному об'ємі, просив задовольнити його позовні вимоги повністю, зазначивши, що Веселинівською районною радою на порушення вимог ч.2 ст.19 Конституції України та п.21 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не було прийнято рішення ні у формі затвердження технічної документації, ні у формі відмови у такому затвердженні, між тим таке затвердження є виключною компетенцією районної ради відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель". Крім того, під час розгляду питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки предметом обговорення депутатами районної ради було питання правомірності надання йому земельної ділянки в оренду, а не питання про затвердження технічної документації.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, був повідомлений належним чином про час, дату та місце судового засідання 31.03.2016 року, що підтверджується розпискою про вручення судової повістки. 12 квітня 2016 року до суду від відповідача надійшла заява про розгляд справу за відсутності представника у зв'язку з великою виробничою завантаженістю, та голова районної ради вказав, що відповідач заперечує проти позовних вимог позивача в повному обсязі.
16 березня 2016 року до суду від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, в яких відповідач вказав, що питання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки в межах території Веселинівського району Миколаївської області громадянину ОСОБА_1О." було включено до порядку денного ХХХVІ сесії районної ради, яка відбулася 25 вересня 2015 року. За результатами розгляду даного питання позитивного рішення на користь позивача прийнято не було. При розгляді даного питання Веселинівська районна рада діяла в межах Регламенту та діючого законодавства України.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, була повідомлена належним чином про дату та місце судового засідання, але до залу судового засідання представник не з'явився. 18.03.2016 року до до суду надійшла заява від третьої особи про розгляд справи у відсутність представника, та в якій було зазначено, що питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Таке питання не належить до повноважень Головного управління Держгеокадстру у Миколаївській області.
Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, врахувавши заперечення відповідача проти позовних вимог, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю із наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Наказу Головного управління Держеземагенства у Миколаївській області №1384-сг від 29.08.2014 року Державним підприємством "Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для сінокосіння і випасання худоби із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Покровської сільської ради Веселинівськоого району Миколаївської області, а також технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 79,4378 га пасовищ, передбаченої для надання в оренду для сінокосіння і випасання худоби із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області.
Виготовлена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки має позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 26 листопада 2014 року № 516-53/6.
27 листопада 2014 року позивач звернувся до Веселинівської районної ради із заявою про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
25 вересня 2015 року на ХХХVІ сесії районної ради шостого скликання до повістки дня включено питання про затвердження технічної документації, яке заявлено позивачем. Проте, рішення по зазначеному питанню не прийнято.
Згідно з положеннями ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з ч.2 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Як вбачається з матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, передбаченої для надання в оренду ОСОБА_1, дана земельна ділянка знаходиться в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, за межами населеного пункту. Тому, згідно з вимогами ч.2 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" питання про затвердження технічної документації входить до повноважень Веселинівської районної ради.
Положеннями ст.1 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" передбачено, що Державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи. Обов'язковій державній експертизі підлягає, зокрема й, технічна документація з бонітування грунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок (ст. 9 Закону).
З дослідженої в судовому засіданні Технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки вбачається, що висновком державної експертизи землевпорядної документації від 26 листопада 2014 року №516-53/6 дана технічна документація оцінюється позитивно і погоджується. - (а.с.15-16)
Відповідно до п.21 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Із наданого відповідачем ОСОБА_2 із протоколу ХХХVІ сесії районної ради шостого скликання від 25 вересня 2015 року №36, який був досліджений в судовому засіданні, вбачається, що під час розгляду питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності, предметом обговорення депутатами районної ради було питання правомірності надання позивачу земельної ділянки в оренду, а не про затвердження технічної документації, що не є компетенцією районної ради і не було затверджено регламентом.
Частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 2.5.1 розділу ІІ (прийняття рішень) також передбачено, що районна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. З питань роботи пленарного засідання, у тому числі обговорення питань, процедури розгляду окремих питань районна рада може приймати процедурні рішення, які заносяться до протоколу пленарного засідання.
Отже, приписами наведених норм права встановлено, що розгляд заяви позивача ОСОБА_1 у вирішенні питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності повинно прийматися районною радою у формі рішення. Чинне законодавство не наділяє раду в межах своїх повноважень приймати нормативні та інші акти у формі листів, або в будь-якій іншій формі.
Вирішення питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності не відноситься до процедурних та вирішення цього питання недостатньо відобразити в протоколі пленарного засідання сесії.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що Веселинівською районною радою Миколаївської області на пленарному засіданні ХХХVІ сесії районної ради шостого скликання 25 вересня 2015 року розгляд заяви позивача у вирішенні питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не прийнято у формі рішення ( тобто рішення по даному питанню не прийнято), то суд вважає, що відповідач діяв усупереч вимогам ст.23 Закону України "Про оцінку земель", п.21 ч.1 ст.43, ч.1. ч.2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Веселинівської районної ради шостого скликання, а тому суд кваліфікує такі дії ради, як протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення по заяві позивача.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, як виняток із загального правила, встановлена презумпція винуватості суб'єкта владних повноважень.
Це означає, що презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноваажень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність своїх дій, бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, всупереч наведеним нормам права, не довів правомірність своєї бездіяльності - не прийняття відповідного рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1, то з огляду на це, відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень 551 грн. 20 коп. судового збору, сплата якого підтверджується доданою до справи квитанцією №0.0.487170966.1 від 11.01.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-12, 69 -72, 86, 94, 158 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Веселинівської районної ради Миколаївської області щодо невирішення питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки в межах території Веселинівського району Миколаївської області громадянину ОСОБА_1.
Зобов'язати Веселинівську районну раду Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 79,4378 га пасовищ, передбаченої для надання йому в оренду для сінокосіння і випасання худоби із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Покровської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області та прийняти відповідне рішення.
Стягнути з Веселинівської районної ради Миколаївської області, код ЄДРПОУ 24788665, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, сплачений ним судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 (двадцять) копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Веселинівського районного суду
Миколаївської області ОСОБА_3