Справа № 345/1155/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.04.2016 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано - Франківської області ОСОБА_1І розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду із вище зазначеним позовом посилаючись на те, що після досягнення пенсійного віку та набуття права на пенсію подала до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та ОСОБА_3 районі усі необхідні документи для призначення пенсії за віком. З 29.07.2010 року їй було призначено пенсію по віку на загальних підставах згідно ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
21.06.2013р. ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та ОСОБА_3 районі із заявою про переведення пенсії з виду на вид, а саме з пенсії по віку на пенсію державного службовця. Саме з 21.06.2013р. їй було призначено пенсію як працівнику органу місцевого самоврядування з розрахунку 80 % від її заробітної плати. Оскільки з 06 листопада 2015 року вона була звільнена з посади секретаря сільської ради та на підставі поданої заяви з 07.11.2015 року їй було відновлено виплату пенсії як державному службовцю.
Однак, отримавши нараховану пенсію, ОСОБА_2 встановила, що при призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та ОСОБА_3 районі не врахувало та не включило до розрахунку суми усіх складових заробітної плати, тому, розмір пенсії є неповним та не відповідає встановленим чинним законодавством умовам пенсійного забезпечення.
09.03.2016р. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", в редакції на час призначення пенсії (21.06.2013р.) з розрахунку 80% від середнього заробітку, включивши до розрахунку заробітку суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням складових заробітної плати з дня відновлення пенсії як державному службовцю тобто з 07.11.2015 року. Отримавши відмову у проведенні перерахунку, вона звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом. Вважає дані дії відповідача неправомірними, оскільки із сум згаданих допомог сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак дані суми мають бути враховані при призначенні пенсії.
Позивачка подала заяву у якій просить справу заслухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_3 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України надав заперечення про невизнання позову, про що зазначив у письмовому заперечення, яке долучено до матеріалів справи. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні витрати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Зі змісту ст.33 Закону України "Про державну службу" вбачається що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно положень ст. 37 "Про державну службу" Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
До Інструкції по статистиці заробітної плати, що затверджена наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року "Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати" в розділ 2 "Фонд оплати праці" п.2.3 "Інші заохочувальні та компенсаційні виплати" включено п.2.3.3, який передбачає, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року передбачено, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Такі ж позиції викладені у практиці Верховного суду України, який в постанові від 6 листопада 2013 року №2І-350а13 зазначив, що "ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-ХІІ і в постановах від 20.02.2012р., 28.05.2013р. (справи №№2І-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, то згідно закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України "Про пе6нійне забезпечення" включається для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013р. №21-97а13, від 04.03.2014р. №21-3а-14, від 16.09.2014р. №21-314а14, які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.
Як вбачається з Довідки №378 від 01.03.2016 року про складові заробітної плати видану Томашівською сільською радою ОСОБА_2 Протягом 2011 - 2013 р.р. отримувала індексацію та допомогу до заробітної плати (а.с.11-12).
Таким чином суд приходить до переконливого висновку про те, що позивач при призначені їй пенсії до її заробітку для обчислення пенсії мала право на включення суми виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації грошових доходів, відтак позов в частині визнання протиправними дій відповідача по не включенню до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 64-66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.7 Закону України "Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст.2 Закону України "Про оплату праці", п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 0.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", Інструкцією по статистиці заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року "Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати", ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області неправомірними щодо відмови включити до розрахунку заробітку суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів населення з моменту відновлення виплати пенсії тобто з 07.11.2015року.
Зобов'язати ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_2, відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", в редакції на час призначення пенсії (21.06.2013р.) з розрахунку 80% від середнього заробітку, включивши до розрахунку заробітку суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно довідки № 378 від 01.03.2016 року з урахуванням складових заробітної плати з дня відновлення виплати пенсії як державному службовцю тобто з 07.11.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 551 гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя: