Постанова № 57410812, 26.10.2015, Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
216/8106/15-к
Номер документу
57410812
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер (справа №) 216/8106/15-к

Номер провадження у суді 1-кс/216/2899/15

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2015 року місто Кривий Ріг

Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, за участю:

секретаря судового засідання Буданцевої О.А.

слідчого Алабушкіна М.В.

розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Криворізького МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області капітана міліції ОСОБА_2 про призначення позапланової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

У ході досудового розслідування встановлено, що до прокуратури м. Кривого Рогу надійшла заява ОСОБА_3 про можливі порушення діючого законодавства України посадовими особами ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг». В ході розгляду вказаної заяви встановлено, що посадові особи ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ 24432974, юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 1) при виконанні ремонту кисневого трубопроводу, порушуючи ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та посадову інструкцію, не створили на робочих місцях підприємства умови праці робітників відповідно до нормативно-правових актів у галузі охорони праці при виконанні ремонтних робіт, чим створили загрозу загибелі працівників. Так, 05.09.2015 та 10.09.2015 посадові особи ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» після виконання ремонтних робі на кисневих трубопроводах, які були здійсненні з порушенням діючого законодавства України, допустили до експлуатації вказані трубопроводи, що призвело до вибухів та пожежі в районі кисневого цеху підприємства.

Органом досудового розслідування кримінальне правопорушення, про вчинення якого здійснено реєстраційний запис в ЄРДР за №42015040230000076 від 16.09.2015, кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

В ході допиту в якості свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які є посадовими особами ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг», встановлено, що пожежі 28.08.2015, 05.09.2015 та 10.09.2015 відбулись на киснево-розподільчому пункті конвертерного цеху ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг», який знаходиться в межах відповідальності цього цеху, а обстаини пожеж на даний час розслідуються призначеною комісією. Також свідками підтверджено, що пожежі відбулись на кисневому трубопроводі, який не було прийнято в експлуатацію, внаслідок подачі кисню від повітрярозподільчої установки, що належить ПАТ «ОСОБА_8 Україна».

Мотивуючі клопотання слідчим зазначено, що в процесі досудового розслідування виникла необхідність перевірки додержання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки субєктом господарювання ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» на обєктах кисневого цеху, конверторного цеху сталеплавильного департаменту та підвідних кисневопроводів до ПАТ «ОСОБА_8 Україна».

Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно вимогам п. 5 ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» однією з підстав для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

У відповідності до п. З Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» в 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно 1)з дозволу Кабінету Міністрів України, 2) за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, 3) згідно з рішенням суду або 4) згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України, стосується всіх без винятку контролюючих органів.

Постановою КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 визначено, що у звязку із запровадженням ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами КМУ постановив, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Крім того за приписами ч. 2 ст. 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових). дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 затверджено Положення «Про Державну службу України з питань праці» (далі - Положення), пунктом 1 якої зазначено, що основними завданням Держпраці зокрема є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, повязаної з обєктами підвищеної небезпеки.

Більш того Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці (пп. 5 п. 6 Положення). А також Держпраці відповідно до покладених на неї завдань проводить розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам (пп. 27 п. 4 Положення).

Як було встановлено слідчим суддею, під час досудового розслідування були допитані як свідки службові особи енергетичного департаменту ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг», а саме заступник начальника кисневого виробництва з технології кисневого виробництва ОСОБА_5, заступник начальника виробництва з ремонтів механообладнання кисневого виробництва ОСОБА_7, начальник кисневого виробництва ОСОБА_6, в результаті чого встановлено, що 28.08.2015, 05.09.2015 і 10.09.2015 мали місце пожежі ниток регулювання киснево-розподільчого пункту № 2 конвертерного цеху ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» під час проведення дослідно-промислових випробувань. Таким чином, зазначені пожежі та вибухи могли статися з причин порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на даному виробничому обєкті ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг», що, в свою чергу, створило загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків.

Таким чином, в ході досудового слідства зібрані достатні дані, які вказують на те, що в діях посадових осіб ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» містяться ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч.1 КК України, яке згідно ст. 12 КК України є злочином невеликої тяжкості.

При цьому іншим чином, ніж шляхом проведення позапланової перевірки на підставі ухвали слідчого судді, неможливо довести чи спростувати відомості про порушення посадовими особами ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації кисневопроводів.

З урахуванням зазначених обставин, слідчий суддя дійшов висновку про те, що зясування обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч. 1 КК України, може бути здійснено тільки шляхом проведення перевірки додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації кисневопроводів посадовими особами ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» на обєктах кисневого цеху, конверторного цеху сталеплавильного департаменту та підвідних кисневопроводів до ПАТ «ОСОБА_8 Україна», з метою зясування наявності проектно-технічної документації щодо експлуатації, випробування, монтажу, демонтажу, налагодженню, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції устаткування підвищеної небезпеки кисневопроводів, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки вказаним субєктом господарювання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 236, 309, 392, 395, 532, 533 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації кисневопроводів посадовими особами ПАТ «ОСОБА_4 Кривий Ріг» (код ЄДРПУОІІ24432974, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 1) на обєктах кисневого цеху, конверторного цеху сталеплавильного департаменту та підвідних кисневопроводів до ПАТ «ОСОБА_8 Україна», з метою зясування наявності проектно-технічної документації щодо експлуатації, випробування, монтажу, демонтажу, налагодженню, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції устаткування підвищеної небезпеки кисневопроводів, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки вказаним субєктом господарювання.

Проведення позапланової перевірки доручити фахівцям Головного управління Державної служби України з питань праці у Дніпропетровській області.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Ухвала слідчого судді, яка не може бути оскаржена, набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя Р.О. Кузнецов