Справа № 569/12602/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2016 року м.Рівне
Рівненський міський суд в складі судді Бердія М.А.,
при секретарі Абашиній О.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача УЖКГ виконавчого комітету РМР - ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 міського голови ОСОБА_4 - ОСОБА_5,
представника третьої особи ОСОБА_6 «Рівнетеплоенерго» - ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, ОСОБА_3 міського голови ОСОБА_8, треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго», Житлово-комунальне підприємство «Галицьке» про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1, в судовому засіданні, свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та наданих суду письмових поясненнях. Просить суд визнати протиправною бездіяльність УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міського голови в частині невиконання покладених на них обовязків щодо забезпечення йому належних умов проживання. Зобовязати УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради затвердити проектно-кошторисну документацію та розробку проекту виконання робіт для покращення умов проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, в строк не пізніше 1-го місяця з дня набрання рішенням законної сили. Зобовязати УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міського голову розглянути питання щодо фінансування та виділити відповідні кошти на виконання ремонтних робіт для покращення умов проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, в строк не пізніше трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили. Зобовязати УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міського голову компенсувати йому вартість проведення ремонтно-відновлюваних робіт для покращення умов проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2 в м Рівне, у випадку невчасного виконання попередньої вимоги. Стягнути з УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міського голови на його користь 100000,00 гривень моральної шкоди.
Представник відповідача УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради - ОСОБА_2, в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнала з підстав, викладених у наданих суду запереченнях проти позову. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Представник відповідача ОСОБА_3 міського голови ОСОБА_8 - ОСОБА_5, в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнав з підстав, викладених у наданих суду запереченнях проти позову. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Представник третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_6 «Рівнетеплоенерго» - ОСОБА_7, в судовому засіданні, позовні вимоги позивача не визнала з підстав, викладених у наданих суду поясненнях проти позову. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Представник третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ЖКП «Галицьке» - ОСОБА_9 в судові засідання не зявилася, надіслала до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу без її участі.
Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради - ОСОБА_2, представника ОСОБА_3 міського голови ОСОБА_4 - ОСОБА_5, представника третьої особи на стороні відповідачів ОСОБА_6 «Рівнетеплоенерго» - ОСОБА_7, дослідивши письмові докази по справі приходить до наступного:
Згідно комісійного акту обстеження квартири № 68, житлового будинку по вулиці Д. Галицького № 9 в м. Рівне, від 08 жовтня 2013 року, - житловий будинок № 9 на вулиці ОСОБА_10 - 9-ти поверховий, 1986 року побудови, стіни - силікатна цегла, дах - суміжний, покрівля - руберойдна. Квартира двокімнатна, приватизована, знаходиться на 9-му поверсі, одна з кімнат кутова. На момент обстеження в квартирі на стелі виявлені темні плями. Комісія вирішила з метою встановлення причин походження темних плям на стелі квартир 9-го поверху 1-го підїзду зазначеного будинку, УЖКГ замовити в ОСОБА_3 філіалі державного дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІпроектреконструкція» технічний звіт.
За витягами про реєстрацію прав власності на нерухоме майно Комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації», позивачу належить 50/100 житлової секції 67-68 по вулиці Д. Галицького № 9 в м. Рівне, які він придбав на підставі договорів купівлі-продажу 15.11.2004 року та 24.05.2005 року.
Листом начальника УЖКГ ОСОБА_11 від 25.01.2010 року повідомлено ОСОБА_1, що внутрішньобудинкові інженерні мережі теплопостачання в підвальному приміщенні даного гуртожитку знаходяться в незадовільному технічному стані та потребують капітального ремонту. З метою встановлення причин виникнення сирості в квартирах 1-го та 2-го підїзду гуртожитку по вулиці Д. Галицького № 9 в м. Рівне, необхідно виготовити технічне заключення, яке розробляється спеціалізованою організацією, роботи якої фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету, тому питання робіт буде розглядатися після прийняття міського бюджету на 2010 рік.
Рішенням ОСОБА_3 міської ради від 17 жовтня 2006 року № 211 прийнято в комунальну власність міста гуртожиток № 9 по вулиці Д. Галицького в м. Рівне, що перебуває на балансі ВАТ «ОСОБА_3 радіотехнічний завод», який передано на баланс ЖКП «Галицьке», знос якого, відповідно до Авізо № 1, станом на день передачі на баланс ЖКП «Галицьке» - 24 січня 2007 року, становить більше 40%.
Листом начальника УЖКГ виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради від 07.04.2015 року ОСОБА_12 повідомлено позивача, що в 2014 році ОСОБА_3 філіалом науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІпроектреконструкція» розроблено технічний звіт з обстеження та оцінки технічного стану стін і стель квартир 9-го поверху підїзду № 1, будинку № 9 по вулиці Д. Галицького в м. Рівне. На основі технічного звіту була розроблена проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт конструкцій 9-го поверху, 1-го підїзду житлового будинку № 9 по вулиці Д. Галицького в м. Рівне, відповідно до якої вартість ремонтно-будівельних робіт становить 742 194,00 гривні. В звязку з обмеженням бюджетних коштів, призначених на капітальний ремонт житлового фонду м Рівне на 2015 рік, профінансувати та виконати дані роботи в поточному році немає можливості. Надіслана на звернення позивача копія кошторисної документації не містить ознак затвердження, так як на даний час по вищезазначеній документації не проведена експертиза, хоча з заявами та скаргами позивач та мешканці вище зазначеного будинку на незадовільний стан будинку почали звертатися в різні організації з кінця 2008 року, про що свідчать їхні копії заяв, що є в справі.
В ході розгляду даної справи представники відповідачів заявили суду, що з 01 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», статтею 7 якого передбачено, що співвласники багатоквартирного будинку зобовязані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, а також забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин, що на думку суду не заслуговує на увагу, тому що позивач та інші мешканці будинку задовго до набрання чинності вищезазначеним Законом зверталися у виконавчий комітет ОСОБА_3 міської ради та в інші інстанції з питаннями капітального ремонту та теплопостачання гуртожитку.
Відповідно до ст.ст. 14-15 ЖК УРСР, який є чинним і на даний час, виконавчі комітети міських рад народних депутатів здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду, здійснюють управління житловим фондом місцевих Рад і забезпечують його схоронність, правильну експлуатацію, капітальний і поточний ремонт. Керують житловим господарством, забезпечують належний технічний стан, капітальний і поточний ремонт житлового фонду, що є у віданні Ради, здійснюють управління житловим фондом місцевих Рад.
Згідно п. 6 ст. 3 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 року (далі - Закон), видатки, повязані з капітальним ремонтом гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), що передаються у власність територіальних громад згідно з цим Законом, здійснюються за рахунок, передбачених на це, відповідно до державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад коштів державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до ст. 18 цього Закону органи місцевого самоврядування у житловій сфері щодо приватизації громадянами житла у гуртожитках приймають рішення про реконструкцію, капітальний ремонт чи про перепрофілювання або про знесення гуртожитку (цілісного майнового комплексу) після його прийняття у власність територіальною громадою та відселення мешканців відповідно до чинного законодавства. Приймають рішення про проведення реконструкції, капітального ремонту, переобладнання гуртожитків, про визнання гуртожитку аварійним чи непридатним для проживання в ньому людей та про знесення аварійних чи непридатних для проживання гуртожитків. Розпоряджаються коштами спеціального фонду розвитку гуртожитків та житла соціального призначення, спрямовуючи їх виключно на капітальний ремонт, реконструкцію, утримання, експлуатацію житлового фонду гуртожитків.
Згідно ст.ст. 1, 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувачем будинку є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Балансоутримувач зобовязаний забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил, забезпечити належну експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
В даному випадку балансоутримувачем гуртожитку є ЖКП «Галицьке», яке перебуває в управлінні УЖКГ ОСОБА_3 міськвиконкому, яке, в свою чергу, є виконавчим органом ОСОБА_3 міської ради.
Відповідно до ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного судочинства є справедливість, тобто рішення суду повинно бути справедливим.
За вищезазначених обставин позовні вимоги позивача підлягають до задоволення частково, в частині зобовязання відповідачів затвердити проектно-кошторисну документацію, розробку проекту виконання робіт, на які вже потрачені кошти з місцевого бюджету, та виділити відповідні кошти на виконання ремонтних робіт для покращення умов проживання в квартирі позивача.
В іншій частині позовних вимог позивача, позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають, тому що, як було встановлено в судовому засіданні, виконавчим комітетом ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міським головою приймалися міри, які вони могли прийняти в умовах недостатнього фінансування. Відповідно до Цивільного законодавства України суд не постановляє рішення під умовою. Статтею 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. Вина в заподіянні моральної шкоди позивачу відповідачами, в судовому засіданні не доведена, тому що, як вважає суд, ремонт гуртожитку не проводився не через те, що відповідачі не хотіли його проводити, а через те, що відсутні кошти на його ремонт, і крім того позивач купував в гуртожитку приватизовані кімнати, знос якого був більше 40%, який на час купівлі-продажу знаходився на балансі ВАТ «ОСОБА_3 радіотехнічний завод», а не в комунальній власності м. Рівне, і бачив, що він купував.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9,14,17,69-71,86,138-160,162-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, ОСОБА_3 міського голови ОСОБА_8, треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго», Житлово-комунальне підприємство «Галицьке» про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, задоволити частково.
Зобовязати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради затвердити проектно-кошторисну документацію та розробку проекту виконання робіт для покращення умов проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, в строк до осінньо-зимового періоду.
Зобовязати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради та ОСОБА_3 міського голову ОСОБА_8 розглянути питання щодо фінансування та виділити відповідні кошти на виконання ремонтних робіт для покращення умов проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, в строк до осінньо-зимового періоду.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд за апеляційною скаргою, яка може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_13