Справа № 559/564/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області,
в складі головуючого судді Ралець Р.В.
в особі секретаря Крушняк О.С.
розглянуши у відкритому судовому засіданні в м. Дубно в письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України
в Дубенському районі про зобов»язання суб»єкта
владних повноважень здійснити перарахунок пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії. Посилається на те, що з квітня 2008 року їй призначена пенсія державного службовця за віком в розмірі відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як їй стало відомо, що при призначенні пенсії у складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не були включені усі складові заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 1974 грн. , матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3681,73 грн та індексація заробітної плати на суму 129 грн. 96 коп. у період з лютого 2007 року по січень 2009. На ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що стверджується довідкою Дубенського міськрайонного центру зайнятості №27а від 24.02.2016 року.
На її письмове звернення від 24.02.2016 року за № 14/02-20-І про проведення перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням цих складових заробітної плати, оримала відмову, мотивовану тим, що статтею 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не передбачена.
Таку відмову відповідача по справі вважає протиправною. Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 24 лютого 2016 року в розмірі 80% від суми 5785,69 грн., а саме матеріальної допомоги на оздоровлення - 1974,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3681,73 грн та індексація заробітної плати на суму 129, 96 грн.
До суду позивачка подала заяву про розгляд справи без її участі в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не з»явився, подавши заперечення проти позовних вимог позивача, в якому просить повністю відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 та розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі із слідуючих підстав.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція Українимає найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України
Відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.І т.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсій - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсій, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами поданим ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 24 лютого 2016 року, право на перерахунок виникає з 01 березня 2016 року.
Всупереч цим вимогам, відповідач по справі не здійснив перерахунок пенсії з 01 березня 2016 року.
Виплати грошової допомоги за вислугу років в державній службі, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати і є базою для нарахування пенсій.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 88% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч.І ст.1, ст.2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» об'єктом індексації є грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі заробітна плата.
Частина 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до довідки Дубенського міськрайонного центру зайнятості №27а від 24.02.2016 року на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплаченні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.11).
Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України,суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від суми 5785,69 грн., а саме матеріальної допомоги на оздоровлення - 1974,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3681,73 грн та індексації заробітної плати на суму 129, 96 грн. відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради від 24.02.2016 року №27а, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована під час призначення пенсії .
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя: