Справа №568/1519/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2016 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
В складі:
головуючого судді: Бірука В.О.
при секретарі: Дмитришин О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Радивилів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 12.10.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Радивилівськлму районі з заявою про призначення пенсії за віком, а 16.11.2015 року - з заявою про врахування при призначенні та обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року.
Згідно листа Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області від 27.11.2015 року №21 -П/05-06 йому було відмовлено у врахуванні даної довідки при призначенні та обчисленні розміру пенсії. Свою позицію відповідач аргументував тим, що не має можливості здійснити перевірку документів на підставі яких була видана довідка про заробітну плату. Вважає відмову відповідача щодо врахування довідки про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року при обчисленні пенсії неправомірною.
Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити обчислення пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату на ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» згідно довідки №3 від 22 липня 2013 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити обчислення та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати на ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» згідно довідки №3 від 22 липня 2013 року починаючи з 24.08.2015 року.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов із підстав викладених в позовній заяві і просив його задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала із підстав викладених в письмовому запереченні до позову. Показав, що форма поданої довідки не відповідає вимогам Закону. Крім того, не має можливості провести перевірку правильності нарахування заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії згідно представленої позивачем довідки, оскільки підприємство яке надало довідку ліквідовано, а первинні документи до архівного відділу не надійшли. В задоволені позову просила відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, судзнаходить, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, з 24.08.2015 року на підставі заяви від 12.10.2015 року. Пенсія призначена згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» без врахування довідки про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року.
12.10.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Радивилівськлму районі з заявою про призначення пенсії за віком, а 16.11.2015 року подав заяву з проханням взяти до уваги та обчислити пенсію відповідно до довідки про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року видану ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761».
Листом №21-П/05-06 від 27.11.2015 року відповідач відмовив позивачу врахувати довідку про заробітну плату №3 від 22 липня 2013 року при обчисленні та нарахуванні пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 січня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.
Такими первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005. р. №22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за необхідними документами для оформлення пенсії. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
До заяви-звернення при призначенні пенсії позивач долучив довідку ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» №3 від 22 липня 2013 року про заробітну плату за період з травня 1989 року по січень 1993 року.
Довідка видана на підставі особових рахунків за 1989-1993 роки завірена підписами керівника та головного бухгалтера та мокрою печаткою. В довідці зазначена адреса підприємства, яка її видала. Зазначена довідка видана до ліквідації ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761».
Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана позивачу ОСОБА_1 ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство» від 22 липня 2013 року згіно додатку №1 до пункту №7 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» тобто відповідного зразка згідно діючого законодавства на час її видачі.
Статтею 44 регламентується порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Де зазначається, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ст.45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням листа-відповіді відповідачем не надано жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ним рішення.
Відповідач не довів, що зазначена довідка прозаробітну плату, яку представив позивач для врахування її при призначенні та обчисленні пенсіївидана ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» не обґрунтована, а лише зазначив про неможливість перевірити обґрунтованість її видачі.
Суд вважає, що дії відповідача, які виразились у відмові здійснити обчислення пенсії позивачу з урахуванням довідки №3 від 22 липня 2013 року про заробітну плату видану ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство №1761» є протиправними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України, як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України, зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга) при прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобовязання Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати на ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство 1761» згідно довідки №3 від 22.07.2013 року починаючи з 16.11.2015 року підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 6,9, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити обчислення пенсії з урахуванням довідки №3 від 22.07.2013 року про заробітну плату на ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство 1761».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати на ВАТ «Здолбунівське автотранспортне підприємство 1761» згідно довідки №3 від 22.07.2013 року починаючи з 16.11.2015 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області на користь ОСОБА_1 витрати повязані зі сплатоюсудового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
При неподані в 10-денний строк апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню цього строку, а при поданні апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлено 1 квітня 2016 року.
Суддя: Бірук В.О.