Постанова № 57405841, 22.04.2016, Володимирецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
22.04.2016
Номер справи
556/882/16-а
Номер документу
57405841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 556/882/16-а

Номер рядка звіту 90

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" квітня 2016 р.

Володимирецький районний суд Рівненської області в складі

головуючої судді Котик Л.О.,

при секретарі Соловей Г.С.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести перерахунок .

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, надала пояснення в межах позову, вказувала, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства змінено базовий місяць для нарахування пенсії.

Представник Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області надала письмові заперечення і пояснила, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі поданих до управління документів.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-ХІІ.

Згідно ст.. 1 Закону, під терміном індексація грошових доходів населення слід розуміти встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Пунктом 2 Порядку визначено, що Індексації підлягають грошові доходи громадян одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: зокрема пенсії(з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Для проведення індексації пенсії позивачки після виконання рішення суду встановлено базовий місяць - липень 2014 року.

Враховуючи викладене позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі з 18.05.2009 року, і їй призначена пенсія відповідно до нормст. 37 Закону України "Про державну службу"в редакції, чинній до 01.10.2011 року.

Постановою Володимирецького районного суду від 05.03.2015 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 щодо правильності нарахування пенсії позивачу.

Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповіднопостанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 80 % від заробітної плати з 13 липня 2013року з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповіднопостанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2015 року постановуВолодимирецького районного суду Рівненської області від "05" березня 2015 р.скасовано в частині задоволення позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України уВолодимирецькому районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії, за період з 13 липня 2013 року по 12 липня 2014 року включно.

Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 13 липня 2013 року по 12 липня 2014 року включно - залишити без розгляду.

На виконання вказаної ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду та виданого судом виконавчого листа, відповідачем був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078. При цьому, при проведенні перерахунку відповідач змінив базовий місяць для індексації пенсії із липня 2013 року на липень 2014 року. Про зміну базового місяця позивачу повідомлено листом від 25.09.2015 року за №2540/03.

Такі дії відповідача суд вважає неправомірними з наступних підстав.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, щоКонституція Українизакріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом.

Як встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 призначена за нормамиЗакону України "Про державну службу"в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов"язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, це є способом відновлення прав позивача, порушених внаслідок неправомірних дій відповідача.

Статтею 1 Закону УРСР від 03.07.1991 року №1282-ХП «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Порядок проведення індексації встановлено постановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078. Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

З урахуванням викладеного, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений на виконання судового рішення, не може бути розцінений як підвищення грошового утримання особи на підставі загальних чинників, що мав місце саме в липні 2014 року (місяць, з якого розпочато перерахунок пенсії згідно постанови суду), та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно, для встановлення нового базового місяця, оскільки, насамперед, вказаний перерахунок являє собою суму грошових коштів, що не були виплачені особі з вини відповідача, та не є новим видом забезпечення, що потягло б за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.

Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч. 1ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим доводи відповідача, наведені ним у запереченнях та поясненнях до позову, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10,11,94, 159,160,161,163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними рішення та дії Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з липня 2013 року на липень 2014 року при виконанні ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2015 року.

Зобов'язати Володимирецьке обєднане управління ПФУ Рівненської області перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 при виконанні ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2015 року, з липня 2014 року на липень 2013 року, починаючи з 13.07.2014 року та при подальшому нарахуванні пенсії.

Донарахувати та виплатити належну ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 13.07.2014 року.

Стягнути з Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Суддя: Котик Л.О.