ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/860/16-а
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" квітня 2016 р. Володимирецький районний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Котик Л.О.,
при секретарі Соловей Г.С.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання неправомірною відмови та зобов»язання призначити пенсію, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними та незаконними дії Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області, якими йому відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як особі, що постраждала від аварії на ЧАЕС, за наявності страхового стажу не менше 15 років. Свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідач незаконно відмовив йому у зниженні пенсійного віку, просив зобов»язати Володимирецьке обєднане управління ПФУ Рівненської області призначити пенсію з дня досягнення пенсійного віку.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав заявлені вимоги і надав пояснення в межах пред»явленого позову.
Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що відмова у призначенні пенсії позивачу є законною, ґрунтується на вимогах закону і матеріалах пенсійної справи, оскільки ОСОБА_1 не надав достатніх доказів, які б підтверджували його право на пільгову пенсію. Так, у трудовій книжці позивача містяться записи про роботу у Володимирецькому районному міжгосподарському комбінаті по наданню комунальних послуг сільському населенню з 02.07.1985 року по 20.05.1987 року, і в записі про звільнення з роботи наявні виправлення в даті наказу. Додатково жодних уточнюючих довідок позивачем надано не було. А тому зарахувати період роботи з 02.07.1985 року по 20.05.1987 року в стаж при обчисленні пенсії немає можливості, оскільки виправлення в записах трудової книжки не підтверджено уточнюючими документами.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки, та додатково на 1 рік за кожні 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з частиною 3 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
А відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим від аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченнями серії В-І №455340.
28 квітня 2016 року позивачу виповнилося 56 років, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні паспортом серії СР №920369.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з дня народження по даний час зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 р. віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Крім того, як вбачається з трудової книжки останній з 01.09.1977 року працював у смт. Володимирець. Згідно запису №8 трудової книжки, 02.07.1985 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу в Володимирецький районний міжгосподарський комбінат по наданню комунальних послуг сільському населенню. 20.05.1987 року звільнений з роботи, і в даті наказу №46-к §2 мається виправлення.
Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 року №58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Згідно п. 2.3 Інструкції записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону. Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Як вбачається з повідомлення Трудового архіву Володимирецького району від 20.05.2015 р. №198, надати довідку про період роботи в Володимирецькому районному міжгосподарському комбінаті по наданню комунальних послуг сільському населенню на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, який працював з 02.07.1985 р. по 20.05.1987 р. не представляється можливим в звязку з тим, що документи по даному підприємству на зберігання до Трудового архіву Володимирецького району не надходили.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4 ствердили, що з липня 1985 року по травень 1987 року ОСОБА_1 працював у Володимирецькому районному міжгосподарському комбінаті по наданню комунальних послуг сільському населенню. Вони також працювали в даній організації, що стверджується записами у їх трудових книжках.
Таким чином, із досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_1 постійно проживав і працював на території радіоактивного забруднення як на момент аварії на ЧАЕС, так і в подальшому, в т.ч. станом на 01.01.1993 року проживав і працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 4 роки і має 15 років страхового стажу, передбаченого ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" набувають особи, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення.
Як вбачається зі ст.. 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відомості про період роботи позивача в зоні радіологічного забруднення надано на підставі записів у трудовій книжці, яка є документом первинного обліку. Таким чином документи, надані відповідачем, повністю відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. №22-1.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що періоди роботи та проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю підтверджено належним чином, і такий період становить більше чотирьох років, страховий стаж 15 років, і є достатнім для призначення позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку. Даний факт відповідачем не спростований.
А отже, позивач набув право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , тобто по досягненню 55 років.
Заяву про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 подав до управління ПФУ у Володимирецькому районі 10.03.2016 року.
З урахуванням досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позивач у встановленому порядку звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та надав на підтвердження такого права відповідні документи, а саме: чорнобильське посвідчення, трудову книжку, якими підтверджено періоди роботи та проживання на території радіоекологічного забруднення і наявність страхового стажу, передбаченого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням викладеного, відмова Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області у призначенні позивачу пенсії у зв»язку з виправленням у трудовій книжці не ґрунтується на законі, і є протиправною.
У відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно ст.. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за призначенням пенсії надійшло не пізніше 3-х місяців з дня досягнення пенсійного віку.
У відповідності до вимог ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся з заявою до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області 10.03.2016 року, відповідно пенсія за віком йому має бути призначена з 10 березня 2016 року.
З урахуванням викладеного, з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати відмову відповідача Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку протиправною та зобовязати відповідача призначити позивачу таку пенсію, з дня звернення до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області - 10.03.2016 року.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст.17, 21, 104, 159, 162 КАС України, ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.. 26 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Володимирецьке обєднане управління ПФУ Рівненської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення до Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області із заявою про призначення пенсії - з 10 березня 2016 року.
Стягнути з Володимирецького обєднаного управління ПФУ Рівненської області 551,20 судового збору, згідно Закону України "Про судовий збір".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя: Котик Л.О.