Ухвала суду № 57405362, 26.04.2016, Диканський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
529/475/16-а
Номер документу
57405362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 529/475/16-а

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі

26 квітня 2016 року смт Диканька

Суддя Диканського районного суду Полтавської області Гвоздик Г. Є., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Диканського району Полтавської області та селищного голови Диканської селищної ради Полтавської області - ОСОБА_2 про визнання дій сільського голови протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 квітня 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати дії селищного голови Диканської селищної ради Полтавської області ОСОБА_2 по не виконанню рішення Диканської селищної ради Полтавської області від 15. 10. 2015 року № 34 Про виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки протиправними. А також позивач просила зобов'язати вищевказаного селищного голову виконати зазначене рішення, а саме виготовити на територіальну громаду Диканської селищної ради проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з земель запасу на землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (згідно коду КВЦПЗ секція В-03-07) орієнтовною площею 0,0030 га в смт. Диканька, по вул. Гоголя, 3-В). А після виготовлення проекту із землеустрою затвердити на сесії Диканської селищної ради.

Відповідно до пунктів 6, 7 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» при вирішенні питань, пов`язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз`яснення, викладені в пунктах 2 і 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного Суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК України земля та земельні ділянки є об`єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов`язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.

Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК).

Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).

Зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивачем порушується питання про невиконання рішення стосовно виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: смт. Диканька, Полтавської області, вул. Гоголя, 3-В, з подальшим зобов'язанням його виконати, в зв`язку з чим ці вимоги підлягають розгляду саме в порядку цивільного судочинства.

Відповідно п.1 ч. 1ст. 109 КАС України,суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 2ст. 109 КАС України, про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу.

Згідно до ч. 6 ст. 109 КАС України,у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Даний позов належить розглядати у порядку цивільного судочинства.

Беручи до уваги викладене суддя вважає, що є підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Диканського району Полтавської області та селищного голови Диканської селищної ради Полтавської області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, оскільки з адміністративного позову вбачається, що йдеться спір про право власності на земельну ділянку.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 109 КАС України копія ухвали про відмову у відкритті провадження невідкладно надсилається позивачу разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами.

На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України,-

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Диканського району Полтавської області про визнання дій сільського голови протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити

Копію даної ухвали направити позивачу та повернути йому матеріали адміністративного позову.

Роз'яснити позивачу, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом у порядку адміністративного судочинства.

Роз'яснити позивачу право на звернення до суду за захистом своїх прав у порядку цивільного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Диканський районний суд протягом пяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Диканського районного суду ОСОБА_3