Постанова № 57403717, 25.04.2016, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
296/2281/16-а
Номер документу
57403717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/2281/16-а

2-а/296/105/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2016 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії державного службовця,

В С Т А Н О В И В :

До Корольовського районного суду м. Житомира надійшов вказаний адміністративний позов, в якому ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у здійсненні, відповідно до Закону України «Про державну службу», перерахунку та виплати її пенсії; зобов'язати відповідача здійснити з 13 липня 2011 року перерахунок та виплату її пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що 13 липня 2011 року Управлінням пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до ЗУ «Про державну службу», їй була призначена пенсія за віком. 30 грудня 2015 року вона звернулася до відповідача із заявою щодо надання їй відомостей про проведення нарахування їй пенсії, а саме, чи враховані при обчисленні її розміру суми виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

Листом за № 456661/Г-8 від 13.01.2016 Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, посилаючись на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу", позивачу повідомило, що при призначенні їй пенсії не були врахуванні зазначені виплати і врахувати їх для перерахунку її розміру немає підстав, що ОСОБА_1 вважає протиправним.

Від відповідача до суду заперечень не надходило.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 13 липня 2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.

30 грудня 2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо надання їй відомостей про проведення нарахування їй пенсії, а саме, чи враховані при обчисленні її розміру суми виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

Листом за № 456661/Г-8 від 13.01.2016 Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області позивачу повідомило, що розмір її пенсійної виплати обчислено у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, до якої включено посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років у розмірах, що виплачувались на день звільнення з роботи. Крім того враховані виплати за останні 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з 01.01.2004 по 31.12.2008. Врахування виплат проведено відповідно до довідки про складові заробітної плати від 18.07.2011 (без номера) яка видана Державною інспекцією з контролю за цінами в Житомирській області, до яких включено за зазначений період надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Статтею 33 Закону «Про державну службу» зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Іншого чинним законодавством не передбачено. Враховуючи вищезазначене, врахувати виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та індексацію доходів громадян для перерахунку розміру пенсії немає підстав.

Отже, відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу», пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена з урахуванням суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і виплат.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст.41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд дійшов висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати, індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Отже, суддя дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання управління пенсійного фонду України в місті Житомирі здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу", перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суддя вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як свідчать матеріали справи, позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою 30.12.2015, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі із зверненнями громадян Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.

З урахуванням норм вказаного вище Закону та положення ч.2 ст.99 КАС України, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.07.2015, у зв'язку з чим позовні вимог за період з 13.07.2011 по 30.06.2015 відповідно до норм чинного законодавства задоволенню не підлягають.

Крім того, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 8-11, 17, 18, 71, 94, 99, 104, 183-2 КАС України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.40, 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про судовий збір», постановами Верховного суду України від 04.03.2014 (справи № 21-14а14, 21-3а14), суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії державного службовця - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у здійсненні, відповідно до Закону України «Про державну службу», перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити з 1 липня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату та компенсації за невикористану відпустку.

За рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області присудити ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя О. П. Сингаївський