ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
УХВАЛА
Іменем України
12.04.2016 № К/800/31344/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого судді Юрченко В.П., суддів: Голубєвої Г.К., Сіроша М.В., розглянувши у попередньому судовому засіданнікасаційну скаргуФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постановуДніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015у справі №804/5605/14 за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доЛівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області провизнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, у якому просила визнати незаконними дії Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо безпідставного коригування показників електронної бази по особовій картці платника податків по податковій декларації з ПДВ за лютий 2012 року та зобов'язати відповідача відновити показники податкових зобов'язань та податкового кредиту в електронній базі за лютий 2012 року по контрагенту ТОВ «Авінс Трейд», податковий кредит у розмірі 10133,33 грн. та по контрагентам ПАТ «Запорізький оліяжиркомбінат», ТОВ «ВО Дніпрошргалантерея», ПП «Експохім», ТОВ «Проско Ресурси», ТОВ «Ретал Дніпро», ПАТ «Дніпромліт», ПАТ «Дніпрометиз» суми податкових зобов'язань у розмірі 13266,03 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року позов задоволено частково. Визнано незаконними дії податкового органу щодо безпідставного коригування показників електронної бази податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів по особовій картці платника податків ФОП ОСОБА_1 по податковій декларації з ПДВ за лютий 2012 р.; зобов'язано відповідача відновити показники податкових зобов'язань та податкового кредиту в електронній базі за лютий 2012 р. по контрагенту ТОВ «Авінс Трейд» (код 34589798) податковий кредит у розмірі 10133,33 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 у даній справі скасовано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким залишити в силі рішення суду першої інстанції, оскільки вважає, що постанову було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про наявність підстав для відхилення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка діяльності позивача, про що складено акт № 1526/17-3/НОМЕР_1 від 18.11.2013 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ «Авінс Трейд» за лютий 2012 року.
Згідно висновків названого акту встановлені наступні порушення: наявність ознак відсутності факту реального здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Авінс Трейд» за лютий 2012 р. по ланцюгу постачання, як наслідок: порушення пп. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 198.1, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України по операціях з ТОВ «Авінс Трейд» за лютий 2012 р.; відтак податковий кредит за лютий 2012 р. підлягає коригуванню в розмірі 10133,33 грн. та податкові зобов'язання за лютий 2012 р. підлягають коригуванню в розмірі 13266,03 грн.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно Витягу з електронної бази АС Системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів податковим органом внесено інформацію в електронну базу АС Системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів податкового кредиту в розмірі 10133,33 грн. за лютий 2012 р. по контрагенту ТОВ «Авінс Трейд» на підставі акта перевірки. За результатами перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались.
Приймаючи рішення про задоволення позову частково, суд першої інстанції виходив з того, що внесення відповідачем змін до інформаційної системи показників відповідної податкової звітності позивача на підставі акта від 18.11.2013 не ґрунтується на положеннях Податкового кодексу України, порушує права позивача як платника податків; самостійна зміна податковим органом на підставі довідки (акту) перевірки і без прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення задекларованих платником податків показників податкового кредиту чи податкових зобов'язань, як спосіб реагування на виявлені порушення податкового законодавства, не передбачений.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого суду в задоволеній частині позовних вимог виходив з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
Згідно пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 ПК результати перевірок оформляються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності), у разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 74.1); зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (пункт 74.2).
Тобто, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів і самі по собі не породжують правових наслідків для платника податків та, відповідно, такий акт не порушує прав останнього. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
За таких обставин, дії контролюючого органу щодо внесення до електронних баз даних змін показників податкової звітності суб'єктів господарювання в частині податкового кредиту та податкових зобов'язань на підставі акта перевірки без прийняття податкових повідомлень-рішень не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовується для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань) з метою здійснення податкового контролю.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України 09 грудня 2014 року справа №21-511а14, від 03 листопада 2015 року справа №21-99а15 та від 17 листопада 2015 року справа №21-4133а15.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції, повно встановивши обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надавши їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин, дійшов правильного висновку про наявність законних підстав для відмови у позові, що є підставою відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення ухваленого рішення суду апеляційної інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відхилити, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 залишити без змін.
2. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.П.Юрченко Судді Г.К.Голубєва М.В.Сірош