Постанова № 57400567, 21.04.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
808/657/16
Номер документу
57400567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2016 року (о 12 год. 50 хв.)Справа № 808/657/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

представників позивача Пугачова М.О., Маслянка В.В.,

представників відповідача Шавла Р.О., Черткової А.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фермерського господарства «Маслянка»

до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними дій

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Маслянка» (далі - ФГ «Маслянка», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - Мелітопольська ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідач), в якому просить визнати протиправними дії працівників відповідача по виключенню позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, а також додаткові усні пояснення. Зокрема, зазначають, що 09.02.2016 позивачем було сплачено весь розмір заборгованості по штрафним санкціям за 2014 рік та станом на 18 лютого 2016 року ФГ «Маслянка» не має заборгованості із сплати податків, зборів, платежів. Але при поданні звіту 15.02.2016 за 2015 рік працівниками відповідача було повідомлено, що в подальшому ФГ «Маслянка» не матиме право бути платником податків на спрощеній системі оподаткування на підставі пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, оскільки не можуть бути платниками податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Вважають, що відповідачем неправильно застосовано положення Податкового кодексу України. Посилається на приписи п.299.10 ст. 299, пп.298.2.3 п.298.2 ст. 298 Податкового кодексу України та вказує, що жодних порушень податкового законодавства позивач не вчиняв, рішення відповідача (про анулювання шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку) не має, а пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України застосовується у випадках переходу з загальної системи оподаткування на спрощену. На підставі вищевикладеного, просить адміністративний позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили із підстав, наведених у наданих суду запереченнях від 20.04.2016 №6223/08-32-10 та поясненнях від 20.04.2016 №6223/08-32-10. Зокрема, пояснюють, що станом на 01.01.2016 ФГ «Маслянка» має податковий борг по податку на додану вартість у сумі 53 257,22 грн. та орендній платі за землю - 3 997,05 грн., що не відповідає пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, відповідно до якого не може бути платником єдиного податку четвертої групи суб'єктів четвертої групи суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). При цьому, позивач не заперечував наявність у нього податкового боргу станом на 01.01.2016. Зазначають, що оскільки на сьогодні не визначено порядок формування відповідного реєстру, не встановлені форми запиту для отримання витягу з реєстру платників єдиного податку, для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у поточному році надаються довідки довільної форми. Таким чином, невиконання однієї з вимог, а саме пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України є підставою для відмови щодо реєстрації ФГ «Маслянка» платником єдиного податку четвертої групи на 2016 рік і відповідно не дає права на отримання довідки про підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Ураховуючи викладене, вважає, що позивач не може бути платником єдиного податку четвертої групи у 2016 році та перебуватиме на загальній системі оподаткування. Крім того, вказують, що в позові ФГ «Маслянка» посилається на пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України, але дана стаття кодексу не має відношення до реєстрації платників єдиного податку четвертої групи. Враховуючи наведене, просять у задоволенні позову відмовити повністю.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

ФГ «Маслянка» (ідентифікаційний код 33571266) зареєстровано як юридична особа 13.06.2005 Мелітопольською районною державною адміністрацією Запорізької області, що підтверджується Відомостями 65/2015 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Основними видами діяльності за КВЕД-2010: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.21 Вирощування винограду; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів.

Згідно із довідкою відповідача від 01.04.2015 №6922/08-32-15-02-11 позивача відповідно до розділу XIV Податкового кодексу України зареєстровано платником єдиного податку 4 групи з 01.01.2015.

У лютому 2016 року представник позивача звернувся до Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області із заявою про підтвердження факту перебування підприємства на обліку як платника єдиного податку четвертої групи, але в усній формі йому повідомлено, що у зв'язку з існуванням заборгованості по сплаті податків станом на 01 січня 2016 року господарство було переведено на загальну систему оподаткування.

Так, 15.02.2016 позивач звернувся до податкової інспекції із заявою, у якій просив підтвердити інформацію (надати копію рішення) про анулювання реєстрації платника єдиного податку 4 групи ФГ «Маслянка» та зазначити, які саме правові підстави були застосовані при прийнятті рішення.

Листом від 18.02.2016 №2736/08-32-12-03-21 відповідач повідомив підприємство, що оскільки станом на 01.01.2016 позивач має податковий борг з ПДВ у розмірі 53 257,22 грн. та орендної плати за землю у розмірі 3 997,05 грн., а тому на підставі пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України не може бути платником єдиного податку четвертої групи у 2016 році та перебуватиме на загальній системі оподаткування.

Крім того, 25.02.2016 голова ФГ «Маслянка» надав до відповідача заяву разом із відповідним запитом про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку.

Однак, на запит позивача Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області надано відповідь від 02.03.2016 №3492/08-32-12-03-21, у якій повідомлено, що оскільки на сьогодні форми запиту про отримання витягу та витягу з реєстру платників податку четвертої групи не встановлені, у поточному році для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи надаються довідки довільної форми. Для отримання довідки необхідно подати заяву за місцем податкового обліку.

Вважаючи дії працівників відповідача по виключенню позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи протиправними позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

У цій главі 1 розділу XIV Спеціальні податкові режими Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.

За приписами пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до пункту 291.3. статті 293 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються у відповідності до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України на такі групи платників єдиного податку, зокрема, четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України.

Так, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Із матеріалів справи вбачається, що з 01.01.2015 ФГ «Маслянка» було зареєстровано платником єдиного податку 4 групи, про що Мелітопольською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області останньому видано довідку від 01.04.2015 №6922/08-32-15-02-11.

Згідно із пунктом 299.1 статті 299 Податкового кодексу України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Пунктом 299.9 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що за бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно отримати витяг з реєстру платників єдиного податку. Строк надання витягу не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.

Форма запиту про отримання витягу та витягу з реєстру платників єдиного податку затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Однак, на сьогодні не визначено порядок формування відповідного реєстру для платників податку єдиного податку четвертої групи, форми запиту про отримання витягу та витягу з реєстру платників податку четвертої групи не встановлені, а тому у 2016 році для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи надаються довідки довільної форми, для отримання якої платнику податку необхідно подати заяву за місцем податкового обліку.

Судом встановлено та представниками сторін підтверджено, що у лютому 2016 року голова ФГ «Маслянка» звернувся до Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області із заявою про підтвердження факту перебування підприємства на обліку як платника єдиного податку четвертої групи, але йому повідомлено, що у зв'язку з існуванням заборгованості по сплаті податків станом на 01 січня 2016 року господарство було переведено на загальну систему оподаткування.

Пунктом 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України передбачено, що не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи:

291.5-1.1. суб'єкти господарювання, у яких понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);

291.5-1.2. суб'єкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції;

291.5-1.3. суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Механізм ведення оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів встановлений Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 N 765 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 за №217/24994 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1, 7, 11 розділу 2 вказаного Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником. Операції в інтегрованій картці платника здійснюються в хронологічному порядку. Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.

Згідно із пунктами 1, 2 розділу 3 Порядку (Облік нарахованих сум) - нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником. Зобов'язання, штрафні санкції, пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником у звітності, відображаються територіальним органом Міндоходів в інтегрованій картці платника.

Відповідно до облікових карток платника податків, які долучені представника відповідача до матеріалів справи, судом встановлено, що станом на 01.01.2016 у ФГ «Маслянка» наявна заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 53 257,22 грн. та з орендної плати з юридичних осіб у сумі 3 997,05 грн.

Крім того, факт наявності у ФГ «Маслянка» станом на 01.01.2016 узгодженої суми податкової заборгованості визнано представниками позивача у судовому засіданні та зазначено, що весь розмір боргу перед бюджетом погашено позивачем лише 09.02.2016, у зв'язку із чим станом на 18.02.2016 позивач не мав заборгованості із сплати податків, зборів, платежів (довідка від 18.02.2016 №2747/08-32-17).

Суд також вважає необґрунтованими посилання представників позивача на підпунктів 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, оскільки указана норма кодексу регулює порядок відмови від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку

Згідно із частинами першою, другою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Як встановлено частинами першою та другою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, відповідно до статті 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Батрак