Справа № 645/1599/16-а
Провадження № 2-а/645/55/16
Постанова
іменем України
22 квітня 2016 року
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районім. Харкові про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії,
встановив:
В квітні 2016 р позивач ОСОБА_1звернувся до Фрунзенського райсуду м. Харкова про визнання дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що він є пенсіонером органів прокуратури України. В органах прокуратури Харківської області працю з серпня 1997 року. З 16.04.2015 року перебуває на обліку в УПФУ у Фрунзенському районі м.Харкова і йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в чинній на той час редакції від 02.03.2015 року в розмірі 60% від середнього заробітку посади старшого прокурора прокуратури Фрунзенського району м. Харкова відповідно довідки прокуратури Харківської області, і з того часу має право на отримання пенсії з врахуванням відповідних підвищень що надавалися постановами уряду. Це положення Закону України «Про прокуратуру» є і в редакції від 02.03.2015 року в ст. 50-1. В зв'язку з постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся в УПФУ в Фрунзенському районі м.Харкова з відповідною заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку № 18-249 від 11.03.2016 року прокуратури Харківської області про заробіток, з якого належить здійснити перерахунок пенсії, але рішенням від 11.03.2016 р. за № 96 було відмовлено у перерахунку пенсії з 01.01.2016 р.
Підставою для відмови є посилання до розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін дих законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від02.03.2015 р№ 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 нового пенсійного законодавства скасовуться норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»,»Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України - з 01.06.2016р.- з пенсії визначені в порядку та на умовах визначених вказаними Законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що це рішення є противоправним і порушує його права і тому проситьвизнати дії управління ПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії зз 01.01.2016 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 11.03.2016 року № 18-249, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 02 березня 2015 року, в розмірі 60% від середнього заробітку старшого прокурора прокуратури Фрунзенського району м.Харкова.
Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії є необґрунтованими. Відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», « Про прокуратуру», « Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що позивач не має законних підстав на перерахунок пенсії та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Судом встановлені наступні обставини.
Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 16.04.2015 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 60% середнього заробітку посади старшого прокурора прокуратури Фрунзенського району м. Харкова.
Відповідно до довідки прокуратури Харківської області за № 18-249 від 11.03.2016 року заробітна плата позивача станом на 01.12.2015 року становила 11 782,38 грн.
Також встановлено, що 11.03.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з заявою про проведення перерахування пенсії у розмірі 60% середньомісячної зарплати, згідно довідки прокуратури Харківської області № 18-249 від 11.03.2016 року, виданою для пред'явлення в Пенсійний фонд України, згідно Постанови КМУ № 505 від 31.05 2012 року, зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 96 від 11.03.2016 року позивачеві відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно наданої заяви від 11.03.2016 року у зв'язку з тим, що відповідно із Законом України 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру, редакція зазначеної статті змінювалась.
Зокрема, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом .
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників прокуратури їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по їхньому пенсійному забезпеченню виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 10 лютого 2015 року, справа №21- 630а14.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії. Така правова позиція відповідає судовій практиці, що склалась^у відповідності до рішення Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. (Постанова Вищого Адміністративного суду України від 03.11.2015 у справі № К800/36826/13)
Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, тобто 11.03.2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Крім того, суд зазначає, що у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та № 21-420а13, ВСУ зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно із Законом України від 20.10.2011 № 3932-VI; у редакції Закону України від 12.02.2015 № 192-VIII), висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 17,19,22,152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2,5,6,17,72,159-163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1до управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районім. Харкові про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахування пенсії задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-249 від 11.03.2016 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова здійснити ОСОБА_1перерахунок щомісячної пенсії з 01.01.2016р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 11.03.2016 року № 18-249, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 02 березня 2015 року, в розмірі 60% від середнього заробітку старшого прокурора прокуратури Фрунзенського района м.Харкова.
Стягнути з держави на користь ОСОБА_1судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя Т.М. Алфьорова