Ухвала суду № 57388901, 25.04.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
348/2148/15-а
Номер документу
57388901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про роз'яснення постанови

Справа №348/2148/15-а

25 квітня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої судді Безбородько В.А.,

секретаря Дмитрук С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року, -

ВСТАНОВИВ :

13.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про роз'яснення постанови Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року у адміністративній справі за її позовом до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії.

Заяву обгрунтувує тим, що при виконанні даної постанови Надвірнянське об»єднане Управління ПФУ Івано-Франківської області здійснило перерахунок пенсії, однак не провело виплату пенсії згідно проведеного перерахунку в розмірі, визначеному в рішення суду, так як дана постанова суду є незрозуміла в частині її виконання.

Просить роз»яснити постанову Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року, в якій вказати чи необхідно здійснювати з 09.10.2015 року при перерахунку пенсії заробітної плати у розмірі 90 %, що зазначена у довідці про заробітну плату № 515 від 09.10.2015 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію включення до розрахунку інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в ПФУ, дану заяву розглянути у її відсутність.

Представник Надвірнянського об"єднаного УПФ України у судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.3 ст.170 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення постанови суду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність або невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

26.11.2015 року постановою Надвірнянського районного суду позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії задоволено, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати) з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний Фонд України.

Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 09.04.2015 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати), передбачених довідкою про заробітну плату видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області за №516 від 09.10.2015р. та виплатити їй недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії як непрацюючого державного службовця згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».

Зобовязано управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області здійснити з 09 жовтня 2015 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати, включивши до сум заробітної плати, суми зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області за №515 від 09.10.2015р. з урахуванням виплачених сум та виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року повернуто апелянту.

В мотивувальній частині постанови суду зазначено, що управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі Івано-Франківської області зобов»язано здійснити з 09 жовтня 2015 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати, включивши до сум заробітної плати, суми зазначені у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області за №515 від 09.10.2015р. з урахуванням виплачених сум та виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Однак, як вбачається із поданої заяви про розяснення рішення Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року, Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області відмовляється виконувати вищенаведене рішення суду, зважаючи на те, що постанова суду є незрозуміла в частині її виконання.

Суд вважає за необхідне наголосити, що саме у мотивувальній частині рішення суд закріплює обставини, які були встановлені в ході судового розгляду і мають преюдиційне значення при вирішенні інших справ за участю цих осіб.

Частиною першою ст.255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Базовим Законом, який визначає основні засади пенсійного забезпечення непрацездатних громадян України, є Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788- Xll від 05.11.1991 р., статтею 66 якого встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку(виплат,доходу).

Відповідно із статтею 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» №400/97 обєктом оподаткування є для платників збору, визначеного пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Xll від 16.12.1993р. визначено, що пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальобовязкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 11 «Порядку та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, передбачено, що у всіх випадках заробітна плата для обчислення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення (перерахунку) пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» № 3723- Xll від 16.12.1993 року передбачено, що державним службовцям крім заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг , надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а статтею 35 цього Закону передбачено, що державним службовцям одночасно з наданням щорічної відпустки виплачується матеріальна допомога на оздоровлення. Таким чином, Закон України «Про державну службу» передбачає, що до заробітку (доходу) державного службовця, крім заробітної плати в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», входять матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із статтею 2 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р.

Відповідно із пунктом 2.3.3 пункту 2.3 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2004 р. та зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.01.2004 р.№114/8713, передбачено, що до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер , надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення, у звязку з екологічними станом ).

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Таким чином, індексація це складова частина заробітної плати і є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає, що слід роз'яснити постанову Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року, вказавши, що цією постановою управлінню Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області необхідно здійснювати з 09.10.2015 року при перерахунку пенсії заробітної плати у розмірі 90 %, що зазначена у довідці про заробітну плату № 515 від 09.10.2015 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію включення до розрахунку інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний Фонд України та виплачувати позивачу пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Керуючись п.3 ст.46 Конституції України, ст.170 КАС України, ч. 2 ст.45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Надвірнянського районного суду від 26.11.2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити дії задовольнити.

Розяснити, що відповідно до постанови Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26 листопада 2015 року у справі №348/2148/15-а управлінню Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківської області необхідно здійснювати з 09.10.2015 року при перерахунку пенсії заробітної плати у розмірі 90 %, що зазначена у довідці про заробітну плату № 515 від 09.10.2015 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію включення до розрахунку інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний Фонд України та виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії і виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний Івано-Франківської області протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Безбородько В.А.