Справа № 686/3767/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
при секретарі - Слободянюк А.Ю.,
за участі: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Куркули Ю.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому про визнання неправомірними дій відповідача щодо його переведення з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату його пенсії із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, що передують даті звернення за призначенням пенсії з 21.01.2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування свого позову позивач вказав, що він набувши право на отримання пенсії, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 21.01.2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Проте, при призначенні йому пенсії, відповідачем було використано схему нарахування, яка застосовується при перерахунку раніше призначеної пенсії з посиланням на те, що позивач отримував до часу звернення пенсію, яку йому було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Неправомірними діями відповідача при призначенні пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, що суттєво зменшує розмір пенсії та погіршує його становище.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового поля Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія за вислугою років - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загальновизначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком. Враховуючи той факт, що позивач жодним із видів загальнопередбаченої пенсії не користувався раніше, то право на пенсію за віком виникло в нього вперше (а не відбувся перехід з одного виду пенсії на інший).
Згідно ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається одна пенсія за її вибором.
Крім того, в ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону, в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом, тому положення ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню, а показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Враховуючи, що відповідачем порушено право на відповідне пенсійне забезпечення позивача, він просить позов задоволити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала повністю, суду пояснила, що позивач відмовився від пенсії, призначеної йому згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по причині переходу на пенсію за іншим Законом. Оскільки позивачу пенсія за вислугу років призначена до 2008 року, то при переведенні його на пенсію за віком має застосовуватись відповідний показник за 2007 рік. А тому, управлінням правомірно застосовано при обчисленні пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та відмовлено позивачу у переведенні його на пенсію за віком, оскільки такий перехід спричинив би зменшення розміру пенсії.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькі області ОСОБА_3 з 12.11.1997 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З часу призначення пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ОСОБА_3 продовжував працювати, що підтверджується його трудовою книжкою.
Згідно атестату про зняття з обліку №29 від 13.01.2016 року ОСОБА_3 припинено виплату пенсії по причині - перехід на пенсію за іншим Законом.
Відповіддю управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому від 03.02.2016 року вих. №38/М-12 повідомило ОСОБА_3, що у зв'язку з переходом на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.01.2016 року до розрахунку його пенсії взято середню заробітну плату за 2007 рік (1197,91грн.) і станом на 14.01.2016 року розмір його пенсії становить 1638,50грн.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі статтею 7 вказаного Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV, однак ОСОБА_3 призначено іншу пенсію за іншим законом.
ОСОБА_3 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення. Крім того, після звільнення на пенсію за вислугою років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
А тому, враховуючи вищевикладене суд вважає, що рішення управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо переведення ОСОБА_3 з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначення йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік є неправомірним та слід зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_3 з 21.01.2016 року пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, для призначення пенсії за три календарні роки, що передують даті звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. ст. 6, 8, 9, 10, 11, 160, 161, 162, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо переведення ОСОБА_3 з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 з 21.01.2016 року із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, для призначення пенсії за три календарні роки, що передують даті звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судові витрати в сумі 551,20 грн. стягнути на користь ОСОБА_3 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: