Постанова № 57383093, 15.02.2016, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
442/8042/15-а
Номер документу
57383093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 442/8042/15-а

Провадження № 2-а/442/30/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Нагірної О.Б.

при секретарі - Олійник О.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Дрогобичі та Дрогобицького району Львівської області провести перерахунок розміру пенсії з дня її призначення , включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, повернути заборгованість в частині не донарахованої суми пенсії з дня її призначення та виплачувати пенсію згідно проведеного перерахунку у відсотковому відношенні до заробітної плати , яке діяло на момент призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що працювала державним службовцем , однак, при розрахунку пенсії відповідачем не було взято до уваги те, що вона, як держслужбовець, отримувала усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на соціально-побутові потреби, які не були включені до Довідки про складові заробітної плати , виданої Дрогобицьким міськрайонним центром зайнятості. Окрім цього, 30.10.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, зокрема із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби. Проте 03.11.2015 року №10478/03-33 отримала відмову. Вважає такі дії відповідача неправомірними, а тому для захисту своїх прав змушена звертатись до суду.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області Петрицин О.П. в судовому засіданні позов заперечив, покликаючись на обставини, викладені у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, просив в задоволенні такого відмовити. Зокрема наголосив, що позивачці пенсія призначена відповідно до Закону України « Про державну службу», а не - Закону України « Про державне пенсійне страхування». Крім цього позивачкою пропущено строк звернення з позовом до суду.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволенню з наступних міркувань.

Як встановлено в судовому засіданні, що Управлінням Пенсійного фонду України в в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області 21.04.2007 року позивачці призначено пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу».

30.10.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітку сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Внаслідок звернення позивачки, листом від 03.11.2015 року № 10478/03-33, у вказаному було відмовлено, з посиланням на те, що законодавством не передбачено при обчисленні пенсії урахування до заробітної плати таких видів виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку, крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу». Окрім цього, позивачці призначена пенсія як державному службовцю в розмірі 86 відсотків від сум їх заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років та інших надбавок, на які нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування (а.с. 7).

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу», які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.

Стаття 33 Закону України «Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.

Компенсація за невикористану відпустку, передбачена ч.4 ст.24 Закону України «Про відпустки», включається до фонду оплати праці та враховується при визначені бази для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати «Інші виплати», до яких віднесені суми індексації заробітної плати.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платниками єдиного внеску також є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому держаному соціальному страхуванню.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 03.06.2014р. у справі №21-134а14.

Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування незаконними.

Відповідно до вимог ст.84 Закону №1788-ХІІ, перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними, документами подано ним після 15-го числа. Враховуючи те, що позивач із заявою про перерахунок пенсії звернулась 30.10.2015р., відповідно, позовні вимоги про перерахунок пенсії підлягають задоволенню починаючи з 01.11.2015р.

При цьому, суд враховує, що до 30.10.2015 року (дата звернення позивачки до УПФУ) у пенсійному органі були відсутні довідки, які б свідчили про суми нарахованої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань у зв'язку з чим зобов'язання УПФУ здійснити перерахунок пенсії з дати раніш, ніж 01.11.2015 року, є необґрунтованим, оскільки відсутні підстави вважати, що порушення прав позивача було допущено УПФУ до цієї дати, а відтак вимоги про повернення заборгованості в частині не донарахованої суми пенсії з дня її призначення є такими, що не підлягають до задоволення.

Що стосується позовних вимог позивача про зобов»язання управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку, суд зазначає, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до вимог ст.1 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист вже порушених прав фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а не тих, які можуть бути порушені у майбутньому. Тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 72, 86, 158-163 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, починаючи з 1.11.2015 року з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Б.Нагірна