Справа № 303/1772/16-а
2-а/303/87/16
ряд. стат. звіту -106
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 квітня 2016 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі : головуючий- суддя Пак М.М.
секретар судового засідання Тромпак В.В.
сторони по справі: позивач ОСОБА_1
представник позивача ОСОБА_2
представник відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивує тим, що Мукачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області їй (ОСОБА_1М.) - 25 січня 2010 року призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу за 16 років державної служби у розмірі 86% середнього заробітку. Підставою для розрахунку розміру пенсійного забезпечення були довідки з місця роботи про посадовий оклад, ранг, вислугу років, про розмір нарахованих надбавок та премій за останні 24 місяці роботи (№38 від 22 січня 2010 року; №40 від 22 січня 2010 року). Але при призначенні пенсії, їй не були враховані у повному обсязі дані про складові заробітної плати. У довідці № 40 від 22 січня 2010 року, не була передбачена колонка інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для покращення соціально-побутових умов, грошова винагорода та інші виплати, передбачені Законами України Про державну службу, Про оплату праці розміром 8088,45 грн., з яких були утримані та перераховані в повному обсязі внески до Пенсійного фонду України згідно з Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Загальна сума виплат, що не були враховані при визначенні їй становить - 8088,45 грн. 29 лютого 2016 року, вона звернулася до Відповідача з письмовою заявою з проханням виправити помилку, що була допущена під час нарахування їй пенсії та врахувати вказані вище суми виплат у призначенні їй пенсії ще на момент звернення з заявою про призначення пенсії. Так, 02 березня 2016 року, вона отримала від Відповідача лист-відповідь №26-К/09-32, відповідно до якого надано роз'яснення щодо підстав за яких їй нарахована пенсія та складових заробітної плати, які увійшли в її розрахунок і вказав, що відсутні підстави для перерахунку їй пенсії, включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, посилаючись на те, що вказані матеріальні допомоги і винагороди, державним службовцям передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №2012 - не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України Про державну службу, а тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії держслужбовця. Однак, ПФУ пояснює, що ці виплати враховуються до заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що в даному випадку дії Відповідача є неправомірними, у зв'язку з чим звертається до суду та просить визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у врахуванні при призначенні їй (ОСОБА_1М.) 25 січня 2010 року пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги
-2-
на оздоровлення, матеріальної допомоги для покращення соціально-побутових умов, грошової винагороди та інших виплат у загальній сумі - 8088,45 грн. - неправомірними; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити нарахування їй пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (за 16 років державної служби у розмірі 86% від нарахованої заробітної плати) починаючи з 25 січня 2010 року по теперішній час із врахуванням збільшення на суму виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов та інших винагород передбачених Законом у загальній сумі - 8088,45 грн., стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на її користь 8088,45 грн., зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплачувати на її (ОСОБА_1М.) користь пенсію із врахуванням проведеного виправленого нарахування та стягнути з Відповідача судові витрати понесені нею.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 21 квітня 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 25 січня 2010 року по 02 березня 2016 року - залишено без розгляду.
Позивач - ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.
Відповідач - представник Мукачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_3 в судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 - не визнав і просив в його задоволенні відмовити, та подав суду заперечення на даний адміністративний позов, який мотивує тим, що позоні вимоги ОСОБА_1 є направомірними з наступних підстав. По-перше, згідно матеріалів пенсійної справи позивач з 25 січня 2010 року перебуває на обліку в управлінні Фонду як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України Про державну службу. Нарахування пенсії проведено згідно довідки, яка видана Мукачівським районним центром зайнятості від 22 січня 2010 року за №38 про складові заробітної плати (посадовий оклад - 1080,00 грн., надбавка за ранг - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 290,00 грн.), а також довідка від 22 січня 2010 року №40 про нараховані суми надбавок та премій за останні 24 календарні місяці роботи за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року розмір яких складає 2337,49 грн. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із середньомісячного заробітку 2718,02 грн. визначеного за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією. Пенсію призначено в розмірі 86% від середнього заробітку. При призначенні пенсії не взято до уваги матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 де не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону, а тому вони не враховуються до заробітної плати, із якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Порядок та умови встановлюють механізм визначення заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України від 17 листопада 2011 року № 4050-VI Про державну службу. Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано постановою Кабінету Міністрів від 19 червня 2013 року № 426. Так, з 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України Про державну службу не призначаються, а призначені до 01 червня 2015 року - не перераховуються. По-друге, для осіб, яким призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону Про державну службу зберігається право на перерахунок пенсії згідно з п.1 частини 11 ст. 49 Закону № 4050, тобто : у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за рішенням Кабінету Міністрів України або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати. По-третє, розмір та порядок такого підвищення пенсії призначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. Згідно до Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення перерахунок індексації не проводиться. По-четверте, позивач звернулася 29 лютого 2016 року до УПФУ з заявою, поданою в довільній формі в порядку Закону України Про звернення громадян, про надання довідки про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати та здійснити перерахунок пенсії згідно до довідки № 363 від 26 лютого 2016 року, виданої Мукачівським районним центром зайнятості. УПФ листом від 02 березня 2016 року №26-К/09-32, надано роз'яснення позивачу про те, що індексація заробітної плати, премія, надбавка та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України Про державну службу та не враховуються при розрахунку пенсії. Так, позивач до управління ПФУ з заявою встановленої форми про перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю з доданням довідки виданої Мукачівським районним центром зайнятості не зверталась. Управлінням Фонду рішення з питань проведення перерахунку пенсії як державному службовцю - не приймалося. З урахуванням викладеного, позивачем порушено порядок звернення до УПФ з питань проведення перерахунку призначеної пенсії, що свідчить відсутність підстав для задоволення позовних вимог та передчасність висновку про неправомірність дій УПФУ щодо прийняття рішення та
-3-
зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Заслухавши думки позивача - ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3, дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що 29 лютого 2016 року - ОСОБА_1 звернулася до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення та надати Довідку про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати (а.с.7).
З Довідки за № 363 виданої 26 лютого 2016 року Мукачівським районним центром зайнятості про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу вбачається, що надбавки, премії та інші виплати у ОСОБА_1 за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року - становили 8088,45 грн. (а.с.8)
Відповідно до Листа за № 26-К/09-32 від 02 березня 2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління ОСОБА_4, підстав для перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України Про державну службу, включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди - не має.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про державну службу» за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Відповідно до частини 2 статті 33 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 статті 33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, в пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 37-1 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Необхідно також звернути увагу на зміст частини 1 статті 1 закону України Про оплату праці де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять : основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту «а» статті 3 Закону України Про пенсійне забезпечення право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та
-4-
господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У свою чергу Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до статті 41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону
Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведеного, суд приходить до висновку, що Мукачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_1 пенсії, безпідставнго не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37-1 Закону України Про державну службу №3723-ХІІ, ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.46 Конституції України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задоволити.
-5-
Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у врахуванні при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для покращення соціально-побутових умов - неправомірними.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: м.Мукачево, бул.Ю.ГойдиАДРЕСА_1, пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, починаючи з 02 березня 2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум та індексації заробітної плати та в подальшому здійснювати такі виплати.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження : м.Мукачево, вул.Миру, 151 ж, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: м.Мукачево, бул.Ю.Гойди, буд.№4, кв.№117, Закарпатської області, сплачений судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий М.М.Пак