ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
02.04.07 Справа№ 5/660-3/90А
Суддя Н.Березяк при секретарі І. Сеник розглянула матеріали справи
за позовом ТзОВ „Західрембудсервіс”, м.Сокаль
до відповідача : Державної податкової інспекції у Сокальському районі
Про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 16.02.2007 року №0001138231/0
За участю представників:
Від позивача: Кулинич З.К., Саламанчук Я.С. -представники
Від відповідача: Яремко В.П. -представник
Представникам сторін роз’яснено права та обов‘язки , передбачені ст.ст.49,51 КАС України.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю „Західрембудсервіс” звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Сокальському районі про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 16.02.2007 року №0001138231/0..
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з мотивів наведених в позовній заяві, матеріалах справи та поясненнях наданих в судовому засіданні.
Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що в порушення п.5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” № 283/97-ВР від 22.05.1997 р. позивачем невірно визначено балансову вартість товарів на початок звітного періоду, внаслідок чого занижено валовий дохід за 4 квартал 2005 року на 76839,00 грн. та завищено валові витрати за 4 квартал 2005 року на 84900 грн., що призвело до заниження податку на прибуток на суму 40460,00 грн.
Повний текст рішення виготовлений , підписаний та оголошений 02.04.2007 року.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності , встановив наступне:
ДПІ у Сокальському районі проводилась планова виїзна документальна перевірка ТзОВ „Західрембудсервіс” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2003 року по 30.09.2006 року. За результатами перевірки складено Акт № 85/231/31898632 від 09.02. 2007 року та прийнято податкове повідомлення-рішення №0001138231/0від 16.02.2007 року , відповідно до якого за порушення п.5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” позивачу визначено податкове зобов’язання з податку на прибуток в сумі 40460,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 16184,00 грн.
ТзОВ „Західрембудсервіс” не погоджується з податковим повідомленням-рішенням від 16.02.2007 року за № 0001138231/0, що стало підставою його оскарження в судовому порядку.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
При прийнятті постанови, суд виходив з наступного :
Податкове повідомлення-рішення від 16.02.2007 року за №0001138231/0прийняте відповідачем на підставі акту перевірки від 09.02.2007 р., за порушення ТзОВ „Західрембудсервіс” п.5.9 ст.5 п.5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” № 283/97-ВР від 22.05.1997 р. Як зазначено податковою інспекцією в акті перевірки та у відзиві на позов, позивачем невірно визначено балансову вартість товарів на початок звітного періоду, внаслідок чого занижено валовий дохід за 4 квартал 2005 року на 76839,00 грн. та завищено валові витрати за 4 квартал 2005 року на 84900 грн., що призвело до заниження податку на прибуток на 40460,00 грн. При цьому відповідач посилається на те, що ТзОВ „Західрембудсервіс” у періоді з 01.01.2005 року по 30.09.2005 року було платником єдиного податку і витрати на придбання запасів у цьому податковому періоді не включалися підприємством до валових витрат. Починаючи з 01.10.2005 року підприємство перейшло на загальну систему оподаткування, отже початком звітного періоду є 01.10.2005 року, а тому, на думку відповідача, на початок звітного періоду підприємством не потрібно було показувати наявність матеріалів. Відповідач вважає, що при відображенні балансової вартості запасів станом на 01.10.2005 року декларації з податку на прибуток потрібно було ставити прочерки, оскільки до перебування на спрощеній системі оподаткування ТзОВ „Західрембудсервіс” не був платником податку на прибуток на загальних підставах, а отже, на думку ДПІ, не має запасів, придбаних і оприбуткованих в період перебування на загальній системі оподаткування.
В основу своїх доводів податковою інспекцією покладено лист ДПА України від 06.02.2007 року № 2169/7/15-0217 „Про окремі питання застосування пункту 5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, в частині 5 якого зазначено, що при переході із спрощеної системи оподаткування на загальну, вартість запасів, придбаних та оприбуткованих в період сплати єдиного податку, не підлягає відображенню в таблиці 1 додатка К1/1 до декларації з податку на прибуток підприємства та не враховується при подальшому перерахунку по пункту 5.9 ст.5 Закону.
Такі доводи відповідача не заслуговують на увагу суду.
ТзОВ „Західрембудсервіс” подало заявку про перехід на загальну систему оподаткування з 01.10.2005 року, отже відповідно до ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” першим звітним періодом для нього є початок ІУ кварталу.
В поданій ТзОВ „Західрембудсервіс” декларації зазначено, що станом на 01.10.2005 року у позивача було товарно-матеріальних цінностей на суму 161,8 тис. грн.., а на кінець 2005 року залишок товарно-матеріальних цінностей складав 76,9 тис. грн.
Відповідно до п.5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платник податку веде податковий облік приросту ( убутку) балансової вартості запасів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення ( перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно із Законом.
Відповідач стверджує, що позивач не повинен був відображати вартість таких запасів на початок звітного періоду, посилаючись при цьому на лист ДПА № 2169/7/15-0217 від 06.02.2007 року.
Однак, слід звернути увагу, що станом на час заповнення позивачем декларації з податку на прибуток підприємства за ІУ квартал 2005 року листа - роз’яснення ДПА № 2169/7/15-0217 від 06.02.2007 року щодо застосування пункту 5.9 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” ще не було, а отже враховувати рекомендації зазначеного листа при заповненні декларації позивач не міг.
В нормі п.5.9 ст.5 зазначеного вище Закону не міститься заборони застосування цього пункту для платників податку при переході із спрощеної системи оподаткування на загальну в частині відображення на початок звітного періоду балансової вартості запасів.
В той же час, станом на час заповнення декларації з податку на прибуток за ІУ квартал 2005 року, позиція Державної податкової адміністрації України, опублікована в журналі „Вісник податкової служби України” №16 за 2003 рік, в якому зазначено, що „оплата за отримані товарно-матеріальні цінності, що не були реалізовані i розрахунки за які не були здійснені під час застосування спрощеної системи оподаткування, не відноситься до складу валових витрат. При розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів до залишку на початок податкового періоду відноситься балансова вартість усіх запасів, на придбання, поліпшення яких було понесено витрати, включаючи й ті, за які не розрахувалися з постачальниками”.
Згідно із вимогами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти позову. В порушення зазначеної норми Відповідач не надав суду жодних доказів правомірності прийняття ним оскаржуваного рішення від 16.02.2007 р., що є підставою для задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
Судові витрати, за згодою сторін, покласти на позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 21, 69, 70, 160-163, 167 КАС України, суд:
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сокальському районі №0001138231/0 від 16.02.2007 року про визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 40460,00 грн. та застосування до ТзОВ „Західрембудсервіс” штрафних санкцій в сумі 16184,00 грн.
3. Судові витрати покласти на Позивача.
4. Постанову може бути оскаржено в порядку, визначеному главою 1 розділу ІV КАС України.
Повний текст Постанови виготовлений та підписаний, в порядку, визначеному ч.3 ст.160 КАС України, 02.04.2007р
Суддя Березяк Н.Є.