Постанова № 57377901, 26.04.2016, Драбівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
692/331/16-а
Номер документу
57377901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 692/331/16-а

Провадження № 2-а/692/9/16

26.04.2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2016 року суддя Драбівського районного суду Черкаської області Чепурний О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження в смт Драбів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся позивач з адміністративним позовом до відповідача про зобов'язання провести перерахунок пенсії. В обґрунтування позову вказував, що він отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» починаючи з 02.09.2008 року. Розмір його пенсії визначено без врахування нарахованих та виплачених йому сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги. Згідно ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Ст. 37 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 % (на день призначення пенсії) від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, -у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми. 11.04.2016 року він звернувся до УПФУ у Драбівському районі Черкаської області із заявою про проведення перерахунку його пенсії із врахуванням інших виплат за 2004-2006 роки на загальну суму 9670,80 грн., а саме, 193,80 грн. - індексація заробітної плати, 7287,00 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення та 2190,00 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки № 4 від 08.04.2016 року. На всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони мають бути враховані під час призначення (перерахунку) пенсії. Листом від 12.04.2016 року № 1661/03 йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

Відповідач в запереченні на адміністративний позов просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю та вказав, що з 20.09.2005 року ОСОБА_1 перебував на обліку у УПФУ в Драбівському районі як пенсіонер по інвалідності 3-ї групи загального захворювання. Згідно поданої заяви, з 01.04.2008 року відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» призначено пенсію по інвалідності як державному службовцю. До заяви про призначення пенсії позивач додав довідки про складові заробітної плати. Згідно них, розмір заробітної плати позивача, що враховується для призначення пенсії, склав 3505,13 грн. Матеріальна допомога та індексація в наданих довідках зазначена не була. На підставі поданих позивачем довідок розмір його пенсії склав 3049,46 грн. Згідно заяви від 02.09.2008 року призначено пенсію по віку в розмірі 4043,42 грн. Таким чином, УПФУ в Драбівському районі було призначено пенсію на підставі тих документів, які були надані власноручно позивачем. 11.04.2016 року позивач звернувся до УПФУ в Драбівському районі з довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 4 від 08.04.2016 року та заявою про здійснення перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії, за наявності підстав для здійснення такого перерахунку, мав би бути проведений з 01.04.2016 року, а не з дати призначення пенсії. Після 01.06.2015 року вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії за нормами ЗУ «Про державну службу» не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

11.04.2016 року позивач звернувся до УПФУ в Драбівському районі Черкаської області із заявою про проведення перерахунку йому розміру пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» із врахуванням індексації та матеріальної допомоги, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До заяви додано довідку № 4 від 08.04.2016 року про складові заробітної плати, що підтверджується її копією. З копії трудової книжки позивача вбачається. що він працював на посадах в органах місцевого самоврядування, має 5 ранг 3 категорію посадової особи місцевого самоврядування. Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» - пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як вбачається з копії листа управління Пенсійного фонду України в Драбівсьому районі від 12.04.2016 року № 1661/03 відповідач відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця. Згідно вказаного листа, відповідач не вбачає підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум матеріальної допомоги та індексації.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає їх право на забезпечення у разі їх повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу», в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст.33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вище викладене, суд вважає, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, в даному випадку позов підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України. Решту позовних вимог потрібно залишити без розгляду на підставі ст.100 КАС України у зв?язку з пропущенням строків звернення до адміністративного суду, оскільки поважних причин їх пропуску позивач не навів. Позиція відповідача про призначення перерахунку в залежності від дати подання заяви про перерахунок суд вважає помилковою, оскільки таке право в розумінні ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться у разі виникнення такого права. В даному випадку права позивача були порушені при призначенні пенсії, і підлягають захисту з урахуванням строків звернення до суду.

Суд вважає, помилковою позицією відповідача про те, що скасування норми закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалася відповідно до Закону України «Про державну службу» є підставою для відмови позивачу у приведенні розміру пенсії до норм законодавства, оскільки прийняті норми закону застосовуються до осіб, яким призначається вперше пенсія, а не про перегляд раніше призначених пенсій державним службовцям.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати потрібно стягнути з відповідача на користь держави пропорційно задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 60, 69, 70, 86, 94, 99, 100, 158, 160-163, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області від 12.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також, фактично отриманих сум індексації заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 36 календарних місяця роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», № 4 від 08.04.2016 року, починаючи з 12 жовтня 2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області судові витрати на користь держави у сумі 275 гривень 60 копійок.

Решту позовних вимог залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Драбівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови суду.

Суддя