ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
10.04.07 Справа№ 1/166-11/45A
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Акціонерного товариства закритого типу “Альтара”, м. Львів
до відповідача: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
про визнання нечинним ропорядження від 29.06.2006р. №816
за участю представників :
від позивача: Максимів Р.Й. - представник, Гупало Т.В. – представник, Мартин Д.І.-представник, усі довіреності в матеріалах справи;
від відповідача: не з”явився
ВСТАНОВИВ:
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 49, 51, 56, 59 КАС України.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 22.02.2007р. у справі №1/166-11/45А розгляд справи призначено на 15.03.2007р.
В судовому засіданні 15.03.2007р. оголошувалася перерва до 10.04.2007р.
Суть спору: Позов заявлено Акціонерним товариством закритого типу «Альтара», м. Львів до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання нечинним (незаконним, протиправним) та скасування Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року №816 “Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б.Хмельницького, 63”, про скасування виданого Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради Свідоцтво про право власності №Г-01904 на не житлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ №962871, яким посвідчено право комунальної власності за територіальною громадою міста Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-1), що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького,63, загальною площею 268,1 м.кв. та про скасування виданого Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради Свідоцтво про право власності №Г-01905 на не житлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ №962872, яким посвідчено право комунальної власності за територіальною громадою міста Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-3), що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького,63, загальною площею1061,3 м.кв.
В судовому засіданні 10.04.2007р. представники позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задоволити повністю. Як на підставу своїх вимог позивач посилається на наступне.
Порядок реєстрації права власності на нерухоме майно врегульований Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. № 157/6445 з наступними змінами та доповненнями до нього, згідно підпункту “а” п.6.1 якого оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об’єкти нерухомого майна, крім правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до листів Львівського ОДК БТІ та ЕО від 18.11.1999р. №2858 та від 17.04.2006р. №10/1661, нерухоме майно по вул. Б.Хмельницького, 63 на праві власності за територіальною громадою міста на момент прийняття спірного розпорядження не зареєстровано.
Вказані в оспорюваному розпорядженні об'єкти не перебували і на балансі комунальних підприємств міста, про що свідчить лист Відділу житлового господарства Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 26.05.2006р. №161, відповідно до якого будинок по вул. Б.Хмельницького, 63 на балансі жодного із комунальних підприємств Галицького району не перебував та за територіальною громадою міста не зареєстрований.
Таким чином Галицька районна адміністрація, приймаючи спірне розпорядження, вийшла за межі своєї компетенції, оформивши право власності за територіальною громадою міста на майно без жодних на це документів, які б підтверджували таке право.
АТЗТ “Альтара” створено в процесі корпоратизації державного підприємства шляхом приватизації Львівської фабрика картонажних виробів ВО “Поліграфіст” членами трудового колективу фабрики за некомерційним конкурсом відповідно з Наказом Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області №341 від 29.10.1993р. “Про припинення діяльності державного підприємства “Львівська фабрики картонажних виробів”, яким припинено діяльність Львівської фабрики картонажних виробів, як державного підприємства, правонаступником майнових прав та обов'язків визначено товариство покупців членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів, якому Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області видано Свідоцтво про власність за реєстраційним номером №8 про власність на майно цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів.
Таким чином відповідно до діючого на момент приватизації державного підприємства законодавства, товариство покупців членів трудового колективу стало власником цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів, в тому числі усіх будівель і споруд по вул. Б.Хмельницького, 63 у м. Львові.
В подальшому членами трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів було прийнято рішення про створення господарського товариства та зареєстровано Акціонерне товариство закритого типу “Альтара”, до статутного фонду якого увійшло все майно викупленого цілісного майнового комплексу фабрики, в т.ч. будівлі та споруди по вул. Б.Хмельницького,63.
Таким чином АТЗТ “Альтара” набуло право власності на всі будівлі і споруди по вул.. Б.Хмельницького,63 у м. Львові, а тому останнє і є власником цих приміщень.
Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (відповідач у справі) у своєму запереченні на позовну заяву №2-160/31 від 15.03.2007р. та її представник в судовому засіданні проти позову заперечують та вважають його таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з того, що:
- рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №129 від 06.04.2001р. на баланс ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради»передано нежитлові приміщення на вул. Б. Хмельницького, 63 в м. Львові;
- листом Управління комунального майна Львівської міської ради № 2-7227/12 від 05.06.2006р. надано згоду на оформлення права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б. Хмельницького, 63 в м. Львові;
- ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради»звернулось до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради із заявою щодо оформлення права комунальної власності територіальній громаді м. Львова на нежитлові будівлі, що розташовані на вул. Б. Хмельницького, 63, в зв'язку із чим відповідно до Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 23.03.2006р. №394, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради видала розпорядження №816 “Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на не житлові приміщення на вул.. Б.Хмельницького,63”..
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, судом встановлено:
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно зі статтею 2 Закону України “Про судоустрій України” суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Згідно з частиною першою статті 6 цього ж Закону усім суб’єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом.
Згідно статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу приписів ст. 143 Конституції України, територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.
За змістом п.п. 31, 32 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування приймають рішенння про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначають межі цих повноважень та умови їх здійснення.
Зокрема у відповідності до підпункту 10 пункту б) статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік та реєстрація відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, під державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно розуміється офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Порядок реєстрації права власності на нерухоме майно врегульований Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. № 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. № 157/6445 з наступними змінами та доповненнями до нього, підпунктом “а” п.6.1 якого визначено, що оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власност місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об’єкти нерухомого майна, крім правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 цьогоТимчасового положення.
Згідно пунктів 3.11, 3.12 розділу ІV Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09.07.2002 року №174 та пунктів 4.4.11, 4.4.12 Положення про Галицьку районну адміністрацію, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 20.06.2003 року №466, до повноважень Галицької районної даміністрації віднесено прийняття рішення про оформлення права власності та видачу свідоцтва на об'єкти нерухомого майна, розміщені на її адміністративній території.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року № 816 «Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б. Хмельницького, 63», територіальній громаді м. Львова оформлено право власності на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-1) на вул. Б.Хмельницького в м. Львові, 63, загальною площею 268,1 м2 та на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-3), на вул. Б.Хмельницького, 63 в м. Львові, загальною площею 1061,3 м2.
На виконання даного розпорядження відповідачем оформлено право власності за територіальною громадою та видано свідоцтво № Г-01904 на нежитлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ № 962871, яким посвідчено право комунальної власності за територіальною громадою м. Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-1), що знаходяться за адресою: м. Львів. вул. Б.Хмельницького, 63, загальною площею 268,1 м2, а також свідоцтво на право власності № Г-01905 на нежитлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ № 962872, яким посвідчено право комунальної власності за територіальною громадою м. Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-3), що знаходяться за адресою: м. Львів. вул. Б.Хмельницького, 63, загальною площею 1061,3 м2.
Загальний порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у місті Львові та населених пунктах, які знаходяться на адміністративній території м. Львова встановлений розробленим відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, Положенням про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської місткої ради від 23.03.2006 року №394 “Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна і затвердження вартості цих послуг”.
Згідно п.4 Положення, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться районними відділами приватизації житла з видачею свідоцтва про право власності на підставі розпорядження голови районної адміністрації. Розпорядження про оформлення права власності на об'єкти та свідоцтво про право власності підписується головою районної адміністрації за місцем розташування об'єкта.
Перелік документів, необхідних для оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, які подаються власниками такого майна, визначений пунктом 6 зазначеного Положення, зокрема згідно підпункту 6.13 пункту 6 Положення, на оформлення власності на об'єкти нерухомого майна комунальної власності подається рішення органу місцевого самоврядування про прийняття такого об'єкта чи його віднесення до комунальної власності міста.
Судом з'ясовано, Львівське комунальне підприємство “Агенція ресурсів Львівської міської ради” листом від 20.04.2006 року за №47/Б/1007 звернулося до голови Галицької районної адміністрації по питанню оформлення права комунальної власності територіальної громади м. Львова на частину нежитлової будівлі (літ.А-1) загальною площею 268,1 кв.м. та частину частину нежитлової будівлі (літ.А-3) загальною площею 1061,3 кв.м., які розташовані за адресою: м. Львів, вул.. Б.Хмельницького, 63.
За результатами розгляду даного звернення відділ приватизації Галицької районної адміністрації листом від 26.05.2006 року №160 інформував заявника (ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради”) про те, що для проведення державної реєстрації на вказані вище приміщення останньому необхідно, зокрема, представити погодження Управління комунального майна Львівської міської ради на оформлення права власності та рішення про прийняття в комунальну власність даного об'єкту нерухомого майна.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” таку згоду на оформлення права власності на спірні об'єкти від Управління комунального майна Львівської міської ради отримала згідно листа останнього від 05.06.2006 року №2-7227/12.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб’єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (частина друга статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Проте в матеріалах справи відсутні докази, що ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” подало Галицькій районній адміністрації рішення органу місцевого самоврядування про прийняття (зарахування, віднесення) в комунальну власність даного об'єкту нерухомого майна, як це вимагається підпунктом 6.13 пункту 6 вищезазначеного Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської місткої ради від 23.03.2006 року №394, і як з'ясовано судом в процесі розгляду справи, такого рішення на момент прийняття оспорюваного розпорядження орган місцевого самоврядування –Львівська міська рада чи її виконавчий комітет, не приймали, про що також свідчать і листи Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки від 18.11.1999р. №2858 та від 17.04.2006р. №10/1661, з яких вбачається, що спірне нерухоме майно на праві власності за територіальною громадою міста на момент прийняття спірного розпорядження не зареєстроване.
Зазначене з огляду на вимоги вищевказаним законодавчих актів та актів Львівської міської ради, вказує на те, що розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року № 816 «Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б. Хмельницького, 63» прийнято відповідачем в порушення встановленого порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, за відсутності документів, які б підтверджували право власності на ці об'єкти за територіальною громадою міста Львова.
Статтею 144 Конституції України та ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, зокрема, визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. При цьому такі рішення з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Оспорюване розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року № 816 «Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б. Хмельницького, 63» не відповідає вказаним нормам Конституції України, законом та нормативно-правовим актам, прийнято за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про зарахування, віднесення або прийняття спірного майна в установленому законом порядку до комунальної власності територіальної громади міста Львова, а відтак оформлено право власності за останньою на майно, яке їй не належить.
Посилання відповідача як на підставу обґрунтувань своїх доводів щодо правомірності прийняття оспорюваного розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року № 816 на рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.04.2001 року №129 “Про питання забезпечення утримання на балансі ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” об'єктів нерухомого майна комунальної власності м. Львова”, додатком 2 до якого зобов'язано ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” забезпечити прийняття на свій баланс спірних об'єктів по вул.. Б.Хмельницького, 63 у м. Львові, не спростовує висновків суду щодо відсутності правового режиму за територіальною громадою міста, оскільки органом місцевого самоврядування на баланс комунального підприємства може бути передано майно, яке перебуває в комунальній власності, а на момент прийняття такого рішення, а так само і на момент прийняття спірних об'єктів на баланс ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” відповідно до Актів №1 та №2 постановки на баланс ЛКП “Агенція ресурсів Львівської міської ради” нежиитлової будівлі (А-1, А-3) за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, останні не перебували та не відносилися до комунальної власності міста, як і не перебували на балансі жодного з комунальних підприємств Львівської міської ради, про що свідчить лист Відділу житлового господарства Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 26.05.2006р. №161, відповідно до якого будинок по вул. Б.Хмельницького, 63 на балансі жодного із комунальних підприємств Галицького району не перебував та за територіальною громадою міста не зареєстрований. Тим більш, як вбачається із наявних у справі матеріалів, вказана будівля по вул.. Б.Хмельницького перебуває на балансі АТЗТ “Альтара” як майно, передане товариством покупців державного підприємства, придбаного останніми в процесі його приватизації.
З матеріалів справи, зокрема відомостей Львівського МБТІ вбачається, що з моменту створення Львівською фабрикою картонажних виробів проводилася реконструкція приміщень та будівель шляхом прибудови, надбудови та нового будівництва.
Відповідно до Довідок про майнову приналежність, технічний стан житлового будинку і площу земельної ділянки, виданих Львівським міжміським бюро технічної інвентаризації 04.10.1979р. №1387, до складу будівель і споруд, на базі яких створено Львівську картонажну фабрику та які були добудованні і збудовані протягом періоду 1963-1979 років, до складу Фабрики картонажних виробів входили шість об'єктів в одноповерховій будівлі А-1 та двохповерховій будівлі А-2, які були зареєстровані на праві власності за нею, а саме: приміщення А1-1 загальною площею 313 м.кв.; приміщення А2-1 загальною площею 158 м.кв.; приміщення А3-1 загальною площею 87,7 м.кв.; приміщення А4–1 загальною площею 217 м.кв.; приміщення А5-1 загальною площею 344,8 м.кв.; приміщення А-2 загальною площею 452 м.кв., а всього нежитлові приміщення площею 1572,5 м.кв.
В подальшому, як свідчать матеріали Львівського МБТІ, Львівською фабрикою картонажних виробів проводился добудова до існуючих приміщень, в результаті чого загально площа будівель станом на 01.04.1993 року становила 2394,0 м.кв., що підтверджується Технічними паспортами на вказані будівлі і споруди, складені Львівським МБТІ.
При цьому господарський суд зазначає, що в матеріалх справи відсутні відомості чи будь-які дані, які б свідчили, що майно, на якому засновнано Львівську фабрику картонажних виробів, а так само новостворене майно, відносилося до комунальної власності чи будівництво такого майна фінансувалося за кошти місцевого бюджету чи місцевих програм.
Судом з'ясовано, що відповідно до Державної програми приватизації майна державних підприємств на 1992р. Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області від 10.02.1993р. №3 прийнято рішення про приватизацію підприємств згідно переліку (додаток №1), пунктом №1 якого до підприємств, що підлягають приватизації, ввійшла Львівська фабрика картонажних виробів ВО “Поліграфіст”.
Протоколом загальних зборів членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів від 11.03.1993р. прийнято рішення про створення товариства покупців фабрики, укладення угоди про спільну діяльність на подання заяви на приватизацію.
11.03.1993р. між членами трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів укладено угоду про спільну діяльність, затверджену Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області від 16.03.1993р. та зареєстровану Наказом відділення №28 від 16.03.1993р. “Про реєстрацію угоди про спільну діяльність”, предметом якої було придбання майна фабрики на створення господарського товариства.
Наказом Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області від 12.04.1993р. №48 визначено спосіб приватизації Львівської фабрики картонажних виробів –шляхом продажу за некомерційним конкурсом.
17.03.1993р. наказом Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області №29 “Про створення комісії по приватизації та оцінці вартості майна Львівської фабрики картонажних виробів” створено комісію по інвентаризації та оцінці вартості майна та вирішено провести інвентаризацію по стану на 01.04.1993р. та зобов'язано результати інвентаризації: протокол, інвентаризаційні відомості, передаточний баланс) та акт оцінки вартості майна представити на затвердження у регіональне відділення Фонду.
Наказом №20-В від 19.03.1993р. по Львівській фабриці картонажних виробів створено інвентаризаційну комісії та зобов'язано провести інвентаризацію всіх статей балансу станом на 01.04.1993р., в т.ч. і основних засобів (рахунок №1).
Відповідно до протоколу засідання інвентаризаційної комісії від 20.06.1993р. інвентаризаційна комісія розглянула результати інвентаризації, узагальнені в таблиці до протоколу.
Зокрема по рахунку №01 Основні фонди було включено всі наявні на праві власності та на праві оренди основні засоби, в тому числі будівлі, спору, устаткування.
Як вбачається з вказаної таблиці, в наявності на Львівській фабриці картонажних виробів було в оренді на момент приватизації 21 одиниця основних фондів загальною вартістю 530 707,98 грн., при цьому загальна вартість основних засобів, що увійшла в Акт приймання передачі майна державного підприємства від 25.10.1993р. становила 13 912 853,81 крб.
Водночас як вбачається з Інвентаризаційного облікового акту станом на 01.04.1993р. “Оренда”, до складу орендованого майна входили виключно устаткування та обладнання, об'єкти нрухомості до цього переліку не увійшли, що свідчить про те, що в спірний період нерухоме майно, зокрема і будівлі та споруди по вул. Б.Хмельницького, 63, Львівською фабрикою картонажних виробів не орендувалися, а використовувалися нею як власні.
Також з Інвентаризаційних облікових актів вбачається, що до складу майна, яке підлягало приватизації і яке було передано в подальшому товариству покупців увійшли всі будівлі і споруди Львівської фабрики картонажних виробів без застережень щодо наявності оренди на них.
Згідно даних балансу підприємства станом на 01.04.1993р. вартість основних засобів Львівської фабрики картонажних виробів становить 13 912 тис. крб.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 лютого 1992 року “Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності” повноваження по управлінню державним майном покладені на Фонд державного майна України. Як орган, уповноважений здійснювати ці функції, Фонд державного майна України вирішує питання створення, реорганізації та ліквідації підприємств, що є у загальнодержавній власності, незалежно від їх категорії.
Протоколом від 28.06.1993р. засідання комісії по оцінці вартості майна Львівської фабрики картонажних виробів Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області розглянувши відомість відповідної вартості і баланс підприємства, комісія встановила, що оціночна вартість Львівської фабрики картонажних виробів становить 35 388 000,00 купонів., при цьому відповідно до Розрахунку відновної вартості будівель і поруд станом на 01.04.1993р., відновна вартість всіх будівель і споруд фабрики, в т.ч. і будівель і споруд по вул. Б.Хмельницького, 63, становить 1 148 535,80 крб., залишкова вартість 483 816,52 крб. та 16102,50 крб. навіс для зберігання картону.
30.06.1993р. Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області наказом №141 “Про затвердження актів оцінки вартості майна Львівської фабрики картонажних виробів і Львівського склодзеркального заводу” затверджено Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів, відповідно до якого загальна вартість майна становить 35 388 тис. крб., в тому числі і основні засоби 13 912 тис. крб.
За результатами конкурсу Наказом Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області від 12.07.1993р. №159 “Про приватизацію Львівської фабрики картонажних виробів” вирішено укласти договір купівлі-продажу фабрики з товариством покупців членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів, відділу по реформуванні власності зобов'язано надати інформацію Фонду державного майна України про приватизацію фабрики.
16.07.1993р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та товариством покупців членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів укладено Договір №10 купівлі-продажу державного майна Львівської фабрики картонажних виробів, посвідчений 16.07.1993р. Ткачук Г.І., старшим державним нотаріусом П'ятої Львівської державної нотаріальної контори, зареєстрований в реєстрі за №5451, відповідно до якого продавець продав, а покупець купив майно підприємства, яке включає всі його активи та пасиви, інвентар, обладнання та устаткування згідно з актом інвентаризації, який додається до акту передачі.
На виконання вказаного Договору купівлі-продажу №10 від 16.07.1993р. державне майно Львівської фабрики картонажних виробів було передано товариству покупців по акту передачі майна державного підприємства від 25.10.1993р. вартість 35 388 тис. крб.., в тому числі основні засоби (будівлі, споруди, устаткування) вартістю 13 912, 853 тис. крб..
Наказом Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області №341 від 29.10.1993р. “Про припинення діяльності державного підприємства “Львівська фабрики картонажних виробів” припинено діяльність Львівської фабрики картонажних виробів, як державного підприємства, з моменту підписання Акту передачі майна державного підприємства, правонаступником майнових прав та обов'язків визначено товариство покупців членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів та зобов'язано відділ по реформуванню власності видати товариству покупців свідоцтво про власність приватизованого майна.
На виконання вказаного наказу та в зв'язку з приватизацією державного підприємства Львівської фабрики картонажних виробів товариству покупців членам трудового колективу видано Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області Свідоцтво про власність за реєстраційним номером №8 про власність на майно цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів.
Перелік майна, яке є державною власністю, в тому числі нежитлового фонду, що належить до комунальної власності, і порядок її розмежування між адміністративно-територіальними одиницями затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 року N 311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)”.
На час приватизації Львівської фабрики картонажних виробів вже діяла постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.91 N 311 “Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)”.
В матеріалах приватизаційної справи відсутні жодні відомості про те, що спірні приміщення були передані чи віднесені до комунальної власності міста, відсутні жодні рішення Львівської міської ради про розмежування такого майна та віднесення його до майна власності територіальної громади міста.
Також як вбачається з матеріалів справи, членами трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів було прийнято рішення про створення господарського товариства та зареєстровано Акціонерне товариство закритого типу “Альтара”, до статурного фонду якого увійшло все майно викупленого цілісного майнового комплексу фабрики і яке було передано на баланс новоствореного товариства, в т.ч. і будівлі та споруди по вул.. Б.Хмельницького,63 загальною площею 2368,4 м.кв. відповідно до даних Технічного паспорта Львівського МБТІ від 25.09.1995р. (згідно відкорегованих Львівським ОДКБТІ та ЕО даних загальна площа становить 2394,0 м.кв.).
Наказом ФДМ України №906 від 24.05.2002 року “Про затвердження Порядку підтвердження права власності на нерухоме майно” з метою впорядкування обліку нерухомого майна, затверджено Порядок підтвердження права власності на нерухоме майно, відповідно до п.3.1 якого підтвердження права власності на нерухоме майно проводиться на підставі, зокрема, таких документів: даних інвентаризаційних описів основних фондів, складених на дату оцінки об’єкта; розшифровки об’єктів нерухомості по залишковій вартості з зазначенням дати введення в експлуатацію (з урахуванням індексацій основних засобів); розшифровки об’єктів нерухомості, які не приватизуються у складі цілісного майнового комплексу (не ввійшли до статутного фонду товариства), із зазначенням інвентарних номерів та залишкової вартості станом на дату оцінки; акта оцінки вартості цілісного майнового комплексу або акта оцінки вартості майна; переліку нерухомого майна із зазначеною залишковою вартістю, інвентарних номерів за підписом керівника та головного бухгалтера підприємства станом на дату оцінки; завірених копій установчих документів, які підтверджують правонаступництво підприємства; затвердженого плану приватизації (плану розміщення акцій) або нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу об’єкта приватизації.
Аналіз зазначених вище матеріалів Львівського МБТІ та архівних даних приватизаційної справи дає підстави дійти висновку, що відповідно до даних інвентаризаційних описів, довідок про приналежність об'єктів нерухомості Львівського МБТІ, розшифровок об’єктів нерухомості по залишковій вартості, установчих дрокументів АТЗТ “Альтара”, договору №10 купівлі-продажу державного майна Львівської фабрики картонажних виробів від 16.07.1993р., Свідоцтва про власність на майно цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів, товариство покупців членів трудового колективу Львівської фабрики картонажних виробів стало власником цілісного майнового комплексу Львівської фабрики картонажних виробів, в тому числі усіх будівель і споруд по вул. Б.Хмельницького, 63 у м. Львові, які було передано новоствореному АТЗТ “Альтара” до статутного фонду, і відповідно останнє є власником цього майна.
Крім цього суд зазначає, що всі об'єкти, які знаходяться по вул.. Б.Хмельницького, 63, в тому числі і спірні, задіяні в єдиному технологічному циклі позивача, водночас відповідач надати пояснення щодо порядку вибору приміщень, на які ним оформлено право власності на спірні об’єкти, та їх критерії, не зміг, а як вбачається з наявних у справі технічних паспортів будівель і споруд по вул. Б.Хмельницького, 63, спірні об'єкти розташовані в цих приміщеннях без будь-якої прив'язки чи послідовності, розміщені між зареєстрованими на праві власності за АТЗТ “Альтара” приміщеннями загальною площею 1064,6 м.кв. згідно Реєстраційного посвідчення від 24.05.2000р., виданого Львівським ОДКП БТІ та ЕО, за реєстровим №1524 в реєстровій книзі №5., та збудовані після створення Львівської фабрики картонажних виробів.
Згідно ст.. 2 Закону України “Про власність”, право власності —це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Право власності в Україні охороняється законом. Держава забезпечує стабільність правовідносин власності.
Таким чином оспорюване розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року №816 “Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б.Хмельницького, 63” порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, а саме гарантоване йому Конституцією України та Законом України “Про власність” право власності на спірні об'єкти.
З огляду на викладене вимоги позивача є обгрунтованими та документально підтвердженими і доведені наявними у справі доказами, а тому позов слід задоволити повністю.
Судовий збір за розгляд справи віднести на відповідача.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 2, 4, 48 Закону України “Про власність”, 162, 163, 167 КАС України, господарський суд, -
постановив :
1. Позов задоволити.
2. Визнати протиправним (нечинним, незаконним) та скасувати Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 29.06.2006 року №816 “Про оформлення територіальній громаді м. Львова права комунальної власності на нежитлові приміщення на вул. Б.Хмельницького, 63”.
3. Скасувати Свідоцтво про право власності №Г-01904 на нежитлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ №962871, видане Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради, про право комунальної власності за територіальною громадою міста Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-1), що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького,63, загальною площею 268,1 м.кв.
4. Скасувати Свідоцтво про право власності №Г-01905 на нежитлові приміщення від 29.06.2006р. серія ЯЯЯ №962872, видане Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради, про право комунальної власності за територіальною громадою міста Львова на нежитлові приміщення (в технічному паспорті під літерою А-3), що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького,63, загальною площею1061,3 м.кв.
5. Стягнути з Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста,1) на користь Акціонерного товариства закритого типу “Альтара” (м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 63 п/р №2600000011400 в ОДАК Укрсобанку м. Львова МФО 325019, код ЄДРПОУ 02470365) -3,40 грн. судового збору.
6. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.
7. Постанова набирає законної сили у відповідності з ст. 254 КАС України і може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя Сало І.А.