ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/142/16-ц
Позовне провадження Провадження № 2/170/56/16
Рядок -46
Шацький районний суд Волинської області
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 квітня 2016 року смт. Шацьк
Шацький районний суд Волинської області у складі
головуючого судді Жевнєрової Н.В.,
за участю секретаря Остапчук Н.В.,
прокурора Шаруновича Є.В.,
відповідача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру
у Волинській області ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Шацьк цивільну справу за позовом в.о. керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_4 до ОСОБА_1, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області, ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_5 селищна рада Волинської області, про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування запису про його державну реєстрацію,
в с т а н о в и в:
В.о. керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_4 звернувся в суд із зазначеним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Ковельською місцевою прокуратурою Волинської області встановлено порушення вимог цивільного, земельного, податкового та іншого законодавства у сфері регулювання земельних відносин при використанні земель сільськогосподарського призначення на території Шацького району, у зв'язку з чим виникла необхідність у застосуванні представницьких повноважень прокурора шляхом подання в суд позовної заяви в інтересах держави.
Так прокурором встановлено, що 26.11.2012 року на підставі розпорядження голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області №369 від 03.10.2012 року між ОСОБА_5 РДА (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,1505 га, кадастровий номер 0725755100:04:005:0120, розташованої на території ОСОБА_5 селищної ради Шацького району Волинської області в урочищі «Віси», за межами населених пунктів, строком на 20 років, для ведення особистого селянського господарства. Вказаний договір зареєстровано в управлінні Держкомзему у Шацькому районі Волинської області 29.12.2012 року за №072570004000146.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, у розмірі 51,36 грн. за один рік на р/р 33217815700421, банк ГУДКУ м. Луцьк, МФО 803014, код 21740468, одержувач: місцевий бюджет ОСОБА_5 селищної ради. Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки не проведена. Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Таким чином під час укладення оспорюваного договору сторонами всупереч вимогам ч. 1 ст. 632 ЦК України, ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 1 ст. 13, ст. 20, ч. 2, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) було визначено розмір орендної плати для земельної ділянки державної власності з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, без проведення її нормативної грошової оцінки.
Тому прокурор просить визнати вказаний договір недійсним на підставі положень ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України та з урахуванням положень абз. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» скасувати запис про державну реєстрацію вказаного договору оренди земельної ділянки.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав із зазначених у ньому підстав, просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю, однак просив судові витрати з нього не стягувати, оскільки він погодився на запропоновані йому умови договору оренди земельної ділянки, жодних повідомлень про необхідність проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та внесення змін до договору оренди від іншої сторони договору він не отримував, адреса його місця проживання в договорі вказана невірно.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_3 позов визнав, вважає вимоги прокурора законними і обґрунтованими.
Відповідача ОСОБА_5 районну державну адміністрацію Волинської області належним чином повідомлено про місце, день та час розгляду справи. Відповідачем в судове засідання представника не направлено, заперечень, пояснень, клопотань щодо позову суду не подано. Тому суд вважає за можливе проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наданих суду доказів.
Третю особу без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_5 селищну раду Шацького району Волинської області належним чином повідомлено про місце, день та час розгляду справи, суду подано заяву про розгляд справи за відсутності представника селищної ради, при вирішенні спору третя особа покликається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право у встановленому законом порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Частина 1 статті 16 ЦК України визначає способи захисту цивільних прав та інтересів судом. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений законом.
Відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу, представництво в суді законних інтересів держави здійснює прокурор.
У позові в.о. керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області обґрунтовано порушення економічних інтересів держави, захист яких неналежним чином здійснює відповідний орган державної влади, у звязку з передачею в оренду земельної ділянки державної власності без проведення нормативної грошової оцінки, наслідком чого є ненадходження відповідних грошових коштів до місцевого бюджету. Тому за викладених у позові обставин суд підтверджує законні підстави Ковельської місцевої прокуратури Волинської області для представництва інтересів держави в суді на підставі положень ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Судом встановлено, що на підставі розпорядження голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області №369 від 03.10.2012 року 26.11.2012 року між ОСОБА_5 РДА Волинської області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:005:0120, площею 0,1505 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території ОСОБА_5 селищної ради Шацького району Волинської області, урочище «Віси», за межами населених пунктів, строком на 20 років. Вказаний договір зареєстровано в управлінні Держкомзему у Шацькому районі Волинської області 29.12.2012 року за №072570004000146 (а.с. 10-19).
Як убачається з пункту 5 вказаного договору, нормативна грошова оцінка переданої в оренду земельної ділянки не проведена. Згідно з пунктом 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, у розмірі 51,36 грн. за один рік на р/р 33217815700421, банк ГУДКУ м. Луцьк, МФО 803014, код 21740468, одержувач: місцевий бюджет ОСОБА_5 селищної ради. Пунктом 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою: розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України .
Статтею 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Таким чином законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України: від 08.04.2015 року у справі №3-41гс15, від 20.05.2015 у справі №3-70гс15 та від 01.07.2015 у справі №3-297гс15.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Частинами 2, 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
В порушення вказаних норм закону технічна документація з нормативної грошової оцінки наданої ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки не розроблялась та не погоджувалась, на розгляд до ОСОБА_5 районної ради Волинської області не надавалась, радою не затверджувалась, що підтверджується листом відділу Держгеокадастру у Шацькому районі Волинської області №797/0/2-16 від 12.03.2016 року та листом ОСОБА_5 районної ради Волинської області №78/34/2-16 від 12.03.2016 року (а.с. 23, 27).
Згідно з листом відділу Держгеокадастру у Шацькому районі Волинської області №816/0/2-16 від 14.03.2016 року, середня вартість 1 кв.м. земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Волинської області становить 2,99 грн., отже вартість наданої в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки становить 4499, 95 грн. (а.с. 25).
Доказів отримання ОСОБА_1 листів відділу Держгеокадастру у Шацькому районі Волинської області із пропозицією розробити нормативну грошову оцінку орендованої ним земельної ділянки суду не надано (а.с. 20, 21, 24).
Згідно зі статтями 4, 10, 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та Цивільного кодексу України, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства. Зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших, крім актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України (статті 1, 8 Конституції України).
Правочин може бути визнаний судом недійсним лише з підстав, визначених законом. Право на звернення до суду з вимогою про визнання правочину недійсним мають сторони правочину та інші особи, права яких безпосередньо порушено.
Зокрема, статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України. Відповідно до положень ст. 216 ЦК України недійсний правочин не може створювати юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Судом встановлено, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки від 26.11.2012 року в частині визначення розміру орендної плати укладено сторонами всупереч вимогам ч. 1 ст. 632 ЦК України, ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 289 Податкового кодексу України, ч. 1 ст. 13, ст. 20, ч. 2, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тому вказаний договір на підставі положень ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст.215 слід визнати недійсним.
Крім того згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при скасуванні судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01.01.2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Тому у звязку з визнанням судом недійсним договору оренди земельної ділянки від 26.11.2012 року, запис про його державну реєстрацію слід скасувати.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, з урахуванням думки прокурора, відповідача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_3, суд вважає справедливим стягнення понесених позивачем судових витрат на користь прокуратури Волинської області в рівних частках лише з відповідачів ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області та ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області, про неналежне здійснення захисту економічних інтересів держави якими стверджував в судовому засіданні прокурор.
На підставі статей 15, 16, 203, 215, 216, 632 ЦК України, керуючись статтями 10, 60, 61, 88, 174, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов в.о. керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_4 до ОСОБА_1, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області, ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_5 селищна рада Волинської області, про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування запису про його державну реєстрацію задовольнити повністю.
Визнати недійсним укладений 26.11.2012 року між ОСОБА_5 районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_1 (зареєстрований в управлінні Держкомзему у Шацькому районі Волинської області 29.12.2012 року за №072570004000146) договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:005:0120, площею 0,1505 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території ОСОБА_5 селищної ради Шацького району Волинської області, урочище «Віси», за межами населених пунктів.
Скасувати у державному реєстрі запис №072570004000146 від 29.12.2012 року, внесений управлінням Держкомзему у Шацькому районі Волинської області, про реєстрацію договору оренди, укладеного 26.11.2012 року між ОСОБА_5 районною державною адміністрацією Волинської області та ОСОБА_1, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0725755100:04:005:0120, площею 0,1505 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території ОСОБА_5 селищної ради Шацького району Волинської області, урочище «Віси», за межами населених пунктів.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Волинській області на користь прокуратури Волинської області судовий збір в сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Стягнути з ОСОБА_5 районної державної адміністрації Волинської області на користь прокуратури Волинської області судовий збір в сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Волинської області через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення в повному обсязі складено 26.04.2016 року.
Суддя /підпис/ ОСОБА_6
Згідно з оригіналом Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова