Постанова № 57371736, 20.04.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
809/300/16
Номер документу
57371736
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" квітня 2016 р. Справа № 809/300/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Котик Д.М.,

представника позивача Шевчука П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали адміністративної справи за позовом комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради до Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.03.2016 комунальне підприємство "Водотеплосервіс" Калуської міської ради (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про зобов'язання повторно розглянути питання щодо продовження терміну дії Дозволу за №Укр-2598-А-Ів-Фр від 30.01.2012 на спеціальне водокористування комунальному підприємству "Водотеплосервіс" Калуської міської ради з 03.07.2014 до 13.01.2015.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відмолено у продовженні терміну дії дозволу №Укр-2598-А-Ів-Фр від 30.01.2012 на спеціальне водокористування комунальному підприємству "Водотеплосервіс" Калуської міської ради з 03.07.2014 до 13.01.2015, з тих підстав, що відповідач не є правонаступником Державного управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, а тому не має повноважень щодо продовження документів дозвільного характеру, які були видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав викладених в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, головою ліквідаційної комісії Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації суду направлено заяву проти позову, мотивованого тим, що розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №563 від 02.09.2015 ліквідовано у структурі обласної державної адміністрації юридичну особу публічного права - департамент екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації, у зв'язку із чим відповідач не може взяти участь у справі. Просив в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

24.04.2003 здійснено державну реєстрацію юридичної особи - комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради. Основним видом економічної діяльності позивача є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

30.01.2012 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області видано комунальному підприємству "Водотеплосервіс" Калуської міської ради дозвіл на спеціальне водокористування за №Укр-2598-А-Ів-Фр., терміном до 02.07.2014.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» за №159 від 13.03.2013 та наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» за №98 від 15.03.2013 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища із 17.05.2013.

29.05.2013 розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації за №377 затверджено Положення про Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

25.06.2014 комунальне підприємство "Водотеплосервіс" Калуської міської ради звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області із заявою за №883 про продовження терміну дії дозволу на спеціальне водокористування за №Укр-2598-А-Ів-Фр.

08.07.2014 Департаментом екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, листом за №03-7/2154, повідомлено позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» за №159 від 13.03.2013 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Відповідно до Положення про Департамент екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації, яке затверджене розпорядженням за №377 від 29.05.2013, відповідач не є правонаступником Державного управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, а тому не має повноважень щодо продовження документів дозвільного характеру, які були видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області. Крім цього, рекомендовано позивачу надати необхідні документи для оформлення та видачі дозволу на спеціальне водокористування відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

У зв'язку із рекомендаціями відповідача, 13.02.2015 комунальним підприємством «Водотеплосервіс» Калуської міської ради отримано новий дозвіл Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації на спеціальне водокористування за №Укр-437-А-Ів-Фр, терміном до 02.02.2018.

02.09.2015 розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації «Про ліквідацію департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації» за №563 ліквідовано у структурі обласної державної адміністрації юридичну особу публічного права - Департамент екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації та призначеного голову ліквідаційної комісії Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації.

На момент звернення позивача з даним адміністративним позовом та на момент прийняття судового рішення Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації перебуває в стані припинення, а процес ліквідації триває.

У відповідності до пункту 3 частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин, суд виходить з чинних на час виникнення правовідносин нормативно-правових актів та зазначає їх зміст у відповідній редакції.

Відповідно до положень статті 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно частини 1 статті 43 Водного кодексу України водокористувачі мають право здійснювати загальне та спеціальне водокористування.

Відповідно до частин 2, 3 статті 43 цього Кодексу права водокористувачів охороняються законом. Порушені права водокористувачів підлягають поновленню в порядку, встановленому законодавством.

У відповідності до статті 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Статтею 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (частина 1). Дозвіл на спеціальне водокористування видається: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення (частина 2). Порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України (частина 9).

Таким чином, суд зазначає, що статтею 49 Водного кодексу України встановлено, що дозвіл на спеціальне водокористування видається органом влади, а не конкретною юридичною особою органу державної влади чи структурним підрозділом.

Стаття 50 зазначеного Кодексу визначає строки спеціального водокористування.

Згідно частини 1 статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років) (частина 2). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування (частина 3). Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування (частина 4).

Згідно пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України за №321 від 13.03.2002 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459» у разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко- або довготермінового водокористування органом, що видав дозвіл, про що у дозволі робиться відповідна відмітка.

Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів.

У відповідності до частини 5 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Суд зазначає, що судовий захист є одним із основних механізмів захисту прав, недопустимою є відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Ефективність судового захисту полягає саме в захисті прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.

Відмова відповідача у продовженні комунальному підприємстві «Водотеплосервіс» Калуської міської ради терміну дії дозволу на спеціальне водокористування у зв'язку із тим, що Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації не є правонаступником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, не має повноважень щодо продовження документів дозвільного характеру, які були видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області не є підставою для повернення без розгляду відповідачем клопотання позивача про продовження дії терміну дозволу на спеціальне водокористування, оскільки, як зазначено судом вище, у відповідності до норм статті 49 Водного кодексу України встановлено, що дозвіл на спеціальне водокористування видається органом державної влади, а не конкретною юридичною особою чи структурним підрозділом.

Ліквідація органу, що безпосередньо видав позивачу дозвіл на спеціальне водокористування не звільняє від обов'язку звернення за продовженням терміну дії дозволу до органу, який вправі видавати такий дозвіл на момент виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи, що не припинено юридичну особу - Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, на момент звернення позивача, 25.06.2014, про продовження дії дозволу на спеціальне водокористування саме відповідач був та є органом, який вправі видавати вказані дозволи, відтак саме відповідач на момент спірних правовідносин є тим органом, який у разі необхідності може продовжити дію цього ж дозволу на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування.

Оскільки, у позивача момент звернення до відповідача із клопотанням про продовження терміну дії договору наявний короткостроковий дозвіл на спеціальне водокористування від 30.01.2012 за №Укр-2598-А-Ів-Фр, терміном дії до 02.07.2014, і ним отримано дозвіл за №Укр-437-А-Ів-Фр від 13.02.2015, терміном дії дозволу з 13.01.2015 до 02.02.2015, то такий дозвіл на спеціальне водокористування може бути продовжено з 03.07.2014 до 13.01.2015.

За таких обставин, суд робить висновок, що належним захистом порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути питання щодо продовження терміну дії Дозволу за №Укр-2598-А-Ів-Фр від 30.01.2012 на спеціальне водокористування комунальному підприємству "Водотеплосервіс" Калуської міської ради з 03.07.2014 до 13.01.2015.

Враховуючи вищевикладене, заявлений позивачем адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивачем платіжним дорученням за №350 від 25.03.2016 на суму 1 378 гривень підтверджено сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації сплачений судовий збір в розмірі 1 378 гривень.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації повторно розглянути питання щодо продовження терміну дії Дозволу за №Укр-2598-А-Ів-Фр від 30.01.2012 на спеціальне водокористування комунальному підприємству "Водотеплосервіс" Калуської міської ради з 03.07.2014 до 13.01.2015.

Стягнути на користь комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради (вулиця Окружна, 8, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32364207) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вулиця Сахарова, 23 А, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 38712225) сплачений судовий збір в розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 25.04.2016.