ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2015 року 09:00Справа № 808/8837/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління Держпраці у Запорізькій області
до Публічного акціонерного товариства «Електротехнологія»,
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
01.12.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі - позивач) до Публічного акціонерного товариства "Електротехнологія" (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,а саме про заборону виконувати лісопильні роботи (розпилку дерев) без навчання та проведення інструктажу робітниками підприємства відповідача, до розробки необхідних інструкцій та усунення порушень.
Ухвалою суду від 01.12.2015 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №808/8837/15. Зазначена ухвала отримана відповідачем 15.12.2015, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Станом на 28.12.2015 до канцелярії суду не були подані заперечення проти позову.
За правилами ч.ч. 1, 6 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи в порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 09.06.2015 №53 передбачено, що головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі - Головне управління) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 11.02.2011 №408/2011 Державна служба України з питань праці входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
До повноважень Головного управління відповідно до пункту 4 Положення про Головне управління віднесено здійснення державного нагляду у гірничій промисловості та на об'єктах підвищеної небезпеки.
З 12.11.2015 по 17.11.2015, відповідно до наказу Головного управління від 09 листопада 2015 року №131р, посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на об'єкті (Служба матеріально-технічного забезпечення і логістики - СМТЗ і Л) Публічного акціонерного товариства «Електротехнологія» (код ЄДРПОУ 05402335), що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Електрозаводська, 3 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно- правових актів з охорони праці за фактом нещасного випадку зі смертельним наслідком з ОСОБА_1, робітником ПАТ «Електротехнологія».
Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
а) на підприємстві не розроблено інструкцію для робітників, які проводять лісопильні роботи (розпиловку дерев), що є порушенням п.1.5. НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 07.04.1998 №226/2666.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства з охорони праці посадовими особами Головного управління: головним державним інспектором відділу нагляду у металургії та машинобудуванні Головного управління Козаченком Ігорем Вікторовичем складено акт №24/1 від 17.11.2015, який підписано керівником організації, а також отримано примірник цього акта, про що свідчить його підпис.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників Публічного акціонерного товариства «Електротехнологія», є обґрунтовані підстави для заборони підприємству робіт (виробництва): проводити лісопильні роботи (розпиловку дерев).
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до п. 1.4 Положення визначено поняття «заборона виробництва» в розумінні законодавства про охорону праці, це зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач заперечень на позов не надав.
На підставі вищевикладеного, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників ПАТ «Електротехнологія», суд вважає, що є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Електротехнологія» шляхом заборони виконувати лісопильні роботи (розпиловку дерев) без навчання та проведення інструктажу робітникам, до розробки необхідних інструкцій та усунення порушень, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Роз'яснити відповідачу, що згідно з ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатами розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Судові витрати, відповідно до ст.94 КАС України слід віднести на позивача.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Електротехнологія» (код ЄДРПОУ 05402335), а саме: заборонити виконувати лісопильні роботи (розпиловку дерев) без навчання та проведення інструктажу робітникам, до розробки необхідних інструкцій та усунення порушень.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко