Постанова № 57371213, 25.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
826/11626/15
Номер документу
57371213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 квітня 2016 року № 826/11626/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України доГоловного управління Державної фіскальної служби України у м.Києвіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №0000032209 від 25.03.2015 та № 0000042209 від 25.03.2015, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0000032209 від 25.03.2015 та № 0000042209 від 25.03.2015.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що строк перебігу позовної давності для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ввізного митна у розмірі 7 108 760,07 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн., за яким було винесено податкову вимогу № 1/116 від 13.01.2011 почався з 29.11.2011, тобто з дня закінчення десятиденного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду, яким відмовлено у задоволенні позову щодо визнання недійсною зазначеної вимоги, та відповідно до вимог пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України закінчився 28.11.2014, з огляду на що позивач вважається вільним від сплати відповідних штрафних санкцій.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.

Відповідач проти позовних вимог заперечила, через канцелярію суду надав письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що актом № 1/2014/04653147 від 20.08.2014 встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання нарахованого за податковими повідомленнями - рішеннями № 196 від 12.11.2010, № 197 від 12.11.2010 та № 198 від 12.11.2010, які були предметом оскарження в адміністративній справі № 2а-16633/10/2670 рішення суду за результатами розгляду якої набрало законної сили 07.02.2013, з огляду на що позиція позивача щодо початку перебігу строку давності для нарахування штрафних санкцій з дня набрання законної сили рішенням в адміністративній справі № 2а-1076/11/2670 предметом оскарження в якій є податкова вимога № 1/116 від 13.01.2011 є помилковою, з огляду на те, що строк перебігу позовної давності слід відраховувати з моменту узгодження податкового зобов'язання на користь податкового органу.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

12.11.2010 Київською регіональною митницею прийнято податкові повідомлення - рішення:

- №196 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: мито на нафтопродукти, які підлягають обкладенню акцизним збором, транспортні засоби, які підлягають обкладенню акцизним збором, та шини до них, у розмірі 10663140,06 грн., у тому числі за штрафними санкціями на суму 3554380,02 грн.;

- №197 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: акциз на транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів) у розмірі 698136,92 грн., у тому числі за штрафними санкціями на суму 232712,31 грн.;

- №198 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 2 272255,40 грн., у тому числі за штрафними санкціями на суму 757418,47 грн.

01.11.2011 Київською регіональною митницею у зв'язку з наявністю у Державного підприємства для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України заборгованості за узгодженими податковими зобов'язаннями за платежем - мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на суму 7108760,04 грн. та за платежем - податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів на суму 29856784,13 грн. направлено Державній податковій інспекції у Дніпровському районі міста Києва подання № 3 та № 4 з метою виставлення податкової вимоги позивачу.

13.01.2011 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва винесено податкову вимогу № 1/116 якою повідомлено Державне підприємство для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України про те, що станом на 13.01.2011 сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями становить 36965544,17 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2011 у справі №2а-1076/11/2670 за позовом Державного підприємства для постачання медичних установ «Укрмедпостач»до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва за участю третьої особи Міністерства охорони здоров'я України про визнання недійсною першої податкової вимоги № 1/116 від 13.01.2011, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2011, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.11.2012 у справі №2а-16633/10/2670 за позовом Державного підприємства для постачання медичних установ "Укрмедпостач" до Київської регіональної митниці, третя особа Міністерство охорони здоров'я України про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень №196 від 12.11.2010, №197 від 12.11.2010 та №198 від 12.11.2010, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2013, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Головним управлінням Державної фіскальної служби України у м. Києві проведено перевірку дотримання Державним підприємством для постачання медичних установ "Укрмедпостач" термінів сплати податкових зобов'язань, визначених у митних деклараціях якими в 2009-2010 роках здійснено митне оформлення 1000 автомобілів "OPEL COMBO" за результатами яких складено акти перевірки дотримання Державним підприємством для постачання медичних установ "Укрмедпостач" термінів сплати грошового зобов'язання №1 та №2, яким встановлено факт несплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ввізного мита у розмірі 7108760,04 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн. більше 30 календарних днів, наступних за 31.12.2010 - останнім днем сплати сум грошового зобов'язання.

25.03.2015 Головним управлінням Державної фіскальної служби України у м. Києві прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000032209, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1 421 752,00 грн. та № 0000042209, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5 971 356,83 грн.

Державне підприємство для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України не погоджуючись з податковими повідомленнями - рішення № 0000032209 від 25.03.2015 та № 0000042209 від 25.03.2015, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно з підпунктом 5.2.4 пункту5.2 статті 5 зазначеного Закону при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Частинами першою та п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктами 113.1 та 113.3 статті 113 Податкового кодексу України встановлено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори. Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 114 Податкового кодексу України встановлено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Актами перевірки дотримання позивачем термінів сплати грошового зобов'язання №1 від 12.03.2015 та №2 від 12.03.2015 встановлено факт несплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ввізного мита у розмірі 7108760,04 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн.

З аналізу вимоги № 1/116 від 13.01.2011 вбачається, що в ній визначено суму податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями у розмірі 36965544,17 грн., яка складається з податкових зобов'язань за платежем - мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на суму 7108760,04 грн. та за платежем - податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів на суму 29856784,13 грн.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2011 у справі №2а-1076/11/2670, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2011, вказана вимога була видана відповідачем у зв'язку з надходженням від Київською регіональною митницею подання № 3 від 01.11.2011 та № 4 від 01.11.2011.

Відповідач посилається на те, що сума грошового зобов'язання визначена в вимозі №1/116 від 13.01.2011 була нарахована позивачу податковими повідомленнями рішеннями №196 від 12.11.2010, №197 від 12.11.2010 та №198 від 12.11.2010.

З аналізу податкової вимоги № 1/116 від 13.01.2011 та податкових повідомлень - рішень №196 від 12.11.2010, №197 від 12.11.2010 та №198 від 12.11.2010 вбачається, що сума нарахована вказаними податковими повідомленнями - рішення є меншою за суму визначену в податковій вимозі, крім того, в податковій вимозі зазначено про наявність узгодженого податкового зобов'язання за платежем - мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності на суму 7108760,04 грн., у той час, як податковими повідомленнями - рішеннями №196 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: мито на нафтопродукти, які підлягають обкладенню акцизним збором, транспортні засоби, які підлягають обкладенню акцизним збором, та шини до них та №197 - акциз на транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів).

Доказів на підтвердження факту того, що сума узгодженого податкового зобов'язання визначені в вимозі №1/116 від 13.01.2011 складається з податкових зобов'язань нарахованих позивачу саме податковими повідомленнями - рішеннями №196 від 12.11.2010, №197 від 12.11.2010 та №198 від 12.11.2010 відповідачем суду надано не було.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що граничний строк для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення строків сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ввізного мита у розмірі 7108760,04 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн. має обчислюватись саме з моменту набрання законної сили рішенням за результатами оскарження податкової вимоги №1/116 від 13.01.2011.

Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2011 у справі №2а-1076/11/2670 предметом оскарження в якій була податкова вимога №1/116 від 13.01.2011 та якою було відмовлено у задоволенні позовних вимог, залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2011.

Таким чином, граничний строк для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення строків сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ввізного мита у розмірі 7108760,04 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн. має обчислюватись з 20.09.2011.

Податкові повідомлення - рішення № 0000032209 та № 0000042209, якими позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення строків сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ввізного мита у розмірі 7108760,04 грн. та податку на додану вартість у розмірі 29 856 784,13 грн. були прийняті відповідачем 25.03.2015, тобто після закінчення граничного строку для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за відповідне правопорушення, який складає 1095 дня.

З огляду на зазначене враховуючи положення пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №0000032209 від 25.03.2015 та №0000042209 від 25.03.2015.

Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві № 0000032209 від 25.03.2015 та № 0000042209 від 25.03.2015.

3.Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) на користь Державного підприємства для постачання медичних установ "Укрмедпостач" Міністерства охорони здоров'я України (02098,м. Київ, вул. Березняківська, 29, код ЄДРПОУ 04653147) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов