ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2016 року м. Київ К/800/54136/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого судді: Чалого С.Я.
Суддів: Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
секретар
судового засідання Зубенко Д.В.
за участю представників сторін:
позивача - Кучерявий Д.В.
відповідача - Грицькова І.О.
третьої особи - Андрієць Г.О.
Укрсоцбанку - Тацій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду касаційні скарги приватного підприємства "Енергомакс" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року у справі за позовом приватного підприємства "Енергомакс" до Фонду державного майна України, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Проект-А" за участю публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» про скасування наказу щодо анулювання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності,-
в с т а н о в и л а :
У липні 2015 року приватне підприємство "Енергомакс" (далі - ПП "Енергомакс") звернулося до суду з позовом до Фонду державного майна України про визнання протиправним та скасування наказу від 08 червня 2015 року №828 "Щодо анулювання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності".
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 серпня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Фонду державного майна України від 08 червня 2015 року №828 "Щодо анулювання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року апеляційні скарги Фонду державного майна України та ТОВ "Проект-А" задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, відмовлено в задоволенні позову ПП "Енергомакс".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» задоволено частково, рішення суду першої інстанції скасовано, в позові відмовлено.
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями апеляційного суду, позивач звернувся до суду із касаційними скаргами та посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить їх скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 06 червня 2014 року Фондом державного майна України було видано ПП «Енергомакс» сертифікат суб'єкта оціночної діяльності №16553/14 за напрямками оцінки майна «Оцінка об'єктів у матеріальній формі»; «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності» за спеціалізацією «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна та нерухомості), у тому числі експертна грошова оцінка земельних ділянок»; «Оцінка машин і обладнання»; «Оцінка колісних транспортних засобів»; «Оцінка літальних апаратів»; «Оцінка судноплавних засобів»; «Оцінка речей, що становлять культурну цінність»; «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів (крім прав на об'єкти інтелектуальної власності»; «Оцінка прав на об'єкти інтелектуальної власності» строком дії до 06 червня 2017 року.
29 травня 2015 року до Фонду державного майна України надійшла заява адвоката Мельника М.П., діючого в інтересах ТОВ "Проект-А" про анулювання сертифікату суб'єкта оціночної діяльності, виданого Фондом ПП «Енергомакс». Вказана заява обґрунтована тим, що на підставі заяви останнього від 15 травня 2015 року до Всеукраїнської громадської організації «Союз експертів України» оцінювачами даної організації було проведено рецензування Звіту «Про незалежну оцінку вартості будинку загальною площею 18405 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Миколи Амосова, 12 літ. С» виконаний ПП «Енергомакс», директор Чумаченко В.М. від 09.04.2012 р. за результатами якої була складена рецензія від 26.05.2015 р. за №135/05-15. Внаслідок проведеного рецензування встановлено, що зазначений Звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним і не може бути використаний з метою, яка у ньому зазначена.
Внаслідок використання Звіту було позбавлено право власності на об'єкт ТОВ «Проект-А», що належало йому на праві власності згідно свідоцтва про право власності від 24 лютого 2010 року.
У зв'язку з наявністю порушень вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та інших нормативно-правоих актів з оцінки майна, які призвели до визнання неякісною оцінки майна, виявленою шляхом рецензування звіту про оцінку майна Всеукраїнською громадською організацією «Союз експертів України», Фондом державного майна України 08.06.2015 р. прийнято наказ №828 «Щодо анулювання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності», яким анульовано сертифікат суб'єкта оціночної діяльності від 06.06.2014 р. №16553/14, виданий Фондом ПП «Енергомакс».
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" сертифікат може бути анульовано Фондом державного майна України виключно з таких підстав, зокрема, за наявності порушень вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів з оцінки майна, виявлених шляхом рецензування, які призвели до визнання неякісною оцінки майна, проведеної суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання, або оцінювачами, які працюють у його штатному складі.
Згідно п. 1.2 Наказу Фонду державного майна України "Про затвердження Положення про порядок анулювання сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання та їх поновлення після анулювання" від 27.03.2006 р. №513 (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.04.2006 р. за №417/12291 (далі - Наказ), анулювання Фондом державного майна України сертифікатів можливе за таких підстав: виявлення порушень вимог нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, які призвели до визнання неякісною оцінки майна, проведеної суб'єктом оціночної діяльності або оцінювачами, які працюють у його штатному складі.
Відповідно до п. 2.1 цього Наказу рецензування звітів про оцінку майна здійснюється у порядку, визначеному Національним стандартом N1 "Загальні засади Оцінки майна і майнових прав", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року N1440 (1440-2003-п ),постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року N231 (231-2013-п) "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства", порядком роботи атестаційно-рецензійної комісії, затвердженим Фондом державного майна України.
Пунктом 2.2 цього Наказу встановлено, що за результатами рецензування звітів про оцінку майна Фонд державного майна України може прийняти такі рішення, зокрема, анулювати сертифікат суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання (у разі грубого порушення Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (2658-14) та інших нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, що призвело до визнання неякісним та (або) непрофесійним звіту про оцінку майна, а також таким, який не може бути виправлений та використаний згідно з абзацом п'ятим пункту 67 Національного стандарту N1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року N1440 (1440-2003-п)).
Отже, як вірно враховано апеляційним судом, при наявності відповідної негативної рецензії Фонд державного майна України має право анулювати сертифікат суб'єкта оціночної діяльності.
При цьому, умова рецензії для анулювання сертифікату відповідно до вказаного Наказу від 27.03.2006 р. №513, а саме відповідність згідно з абз. 5 п. 67 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого Кабінетом Міністрів України від 10.09.2013 р. №1440 (далі - Національний стандарт №1) була дотримана.
Згідно п. 67 Національного стандарту №1 рецензія повинна містити висновок про відповідність звіту вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна та про можливість його використання з відповідною метою, у тому числі про достовірність оцінки майна. Звіт класифікується за такими ознаками, зокрема, якщо звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний.
Положення п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та Наказу від 27.03.2006 р. №513 не містять вимог щодо здійснення рецензування лише експертною радою, членом якої є оцінювач.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону.
Колегія суддів зазначає, що вказана рецензія Всеукраїнської громадської організації «Союз експертів України» була здійснена рецензентами, які є оцінювачами та мають достатній досвід відповідної практичної діяльності, що підтверджується належними сертифікатами, копії яких наявні в матеріалах справи.
Разом з тим, чинним законодавством не встановлено заборони на проведення рецензії через 3 роки після складення звіту.
Крім того, обов'язок викликати суб'єкта оціночної діяльності для надання пояснень передбачений чинним законодавством лише у випадку позбавлення кваліфікаційного свідоцтва оцінювача, а не у випадку анулювання сертифікату.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з позицією апеляційного суду, висловлену в постановах від 16 грудня 2015 року та від 11 лютого 2016 року про те, що приймаючи наказ №828 "Щодо анулювання сертифіката суб'єкта оціночної діяльності", відповідач діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України.
Тому, колегія суддів дійшла висновку, що при розгляді справи судом апеляційної інстанцій були повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків апеляційного суду не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Керуючись статтею 160, 167, 220, 221, 224, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційні скарги приватного підприємства "Енергомакс" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: