ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2016 року м. Київ К/800/23117/15
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулась з позовом до ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року, зупинено провадження у справі № 810/353/15 за позовом Державної архітектурно- будівельної інспекції України до ОСОБА_4 про зобов'язання зупинити будівельні роботи на об'єкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 - до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/16188/14.
Не погоджуючись з рішеннями судів, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просила їх скасувати, поновити провадження у даній справі.
Заперечень не надходило.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 21 липня 2014 року зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 251 від 03 жовтня 2014 року скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті.
ОСОБА_4 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу № 251 від 03 жовтня 2014 року, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті, за яким 14 листопада 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/16188/14.
У зв'язку з тим, що на час розгляду даної справи рішення, що набрало законної сили, за наслідками розгляду справі № 826/16188/14 відсутнє, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, дійшов висновку про достатність підстав для зупинення провадження у справі № 810/353/15.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
За приписами статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Статтею 36 цього Закону передбачено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Виготовлення та затвердження проектної документації врегульовано статтями 7, 9, 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" та статтею 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Таким чином, під належним дозволом слід розуміти передбачений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" дозвільний документ (статті 35 - 37), що дає право виконувати підготовчі та будівельні роботи саме того об'єкта і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.
Під проектом слід розуміти, залежно від категорії об'єкта будівництва, відповідний склад документації, визначеної статтями 1, 7 та 8 Закону України "Про архітектурну діяльність", отриманої відповідно до статей 29, 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також будівельний паспорт та технічні умови, отримані відповідно до статей 27, 30 вказаного Закону.
Однією із підставою позову є доводи позивача про відсутність у відповідача документу, що дає право на виконання будівельних робіт.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Враховуючи, що предметом даної адміністративної справи є зобов'язання зупинити будівельні роботи на об'єкті у зв'язку із відсутністю декларації про початок виконання будівельних робіт, проте наказ, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті, на час розгляду цієї справи оскаржувався у судовому порядку, тобто, правомірність та законність прийняття цього наказу оспорювалося в суді, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів, що розгляд та вирішення даної адміністративної справи є неможливим до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній справі № 826/16188/14.
Оскільки під час вирішення справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій не допущені порушення у застосуванні норм процесуального права, то скаргу позивача слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області залишити без задоволення, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: