ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2011 року № 17/86
О 9 годині 30 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Білову М.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника третьої особи: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомМіністерства економіки України
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_3 податкова адміністрація України
про подовження дії спеціальної санкції,
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економіки України звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»про подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до іноземного субєкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»наказом Міністерства економіки України від 28.07.2006 № 102/296 «Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних субєктів господарської діяльності»до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «ЭТА»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом № 02-6к від 10 червня 2005 року.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», Положення про Міністерство економіки України та зазначає, що підставою для застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземного субєкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»стало порушення відповідачем вимог ст. 2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідач в судове засідання не зявився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі не виконав.
Суду предявлено докази надіслання на адресу відповідача копії позовної заяви (російською мовою), ухвали суду та повістки про виклик.
Відповідно до ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Суд вирішує справу на основі наявних доказів відповідно до п. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Наказом Міністерства економіки України № 102/296 від 28.07.2006 «Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних субєктів господарської діяльності»починаючи з 7 жовтня 2006 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України іноземного субєкта господарської діяльності.
Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції до відповідача стало подання Державної податкової адміністрації України від 26 червня 2006 року № 7196/5/22-6016, яким ОСОБА_3 податкова адміністрація України за результатами контрольно-перевірочної роботи за порушення валютного законодавства запропонувала застосувати спеціальну санкцію у відповідності до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»до українського субєкта господарської діяльності, у якого за результатами проведеної перевірки, на підставі даних поданої декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходиться за її межами, на підставі повідомлень уповноважених банків встановлено наявність простроченої дебіторської заборгованості по здійсненим зовнішньоекономічним операціям, та відповідно до його іноземного партнера.
Як вбачається з матеріалів справи, дебіторська заборгованість у сумі 1 351 100 доларів США виникла по контракту від 10 червня 2005 року № 02-6к, за умовами якого Товариство з обмеженою відповідальністю «ЭТА», як продавець, зобовязалось поставити, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія», як покупець, прийняти та оплатити на умовах DAF російсько-українського кордону за правилами Інкотермс 2000 сиру нафту. 3 серпня 2005 року та 10 серпня 2005 року були підписані додаткові угоди до контракту, відповідно до яких Товариство з обмеженою відповідальністю «ЭТА»зобовязалось поставити до 28 серпня 2005 року у власність Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»сиру нафту, у розмірі 7 500 метричних тон +/- 5%, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»зобовязалось здійснити оплату сирої нафти у розмірі 2 790 000,00 доларів США до 17 серпня 2005 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»виконало умови додаткових угод своєчасно та в повному обсязі. Зі свого боку, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЭТА»взяті на себе зобовязання не виконало по теперішній час.
Відповідно до акту перевірки № 31/23-1/30661021 від 01 лютого 2006 року господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»встановлена прострочена дебіторська заборгованість у сумі 1 351 100 доларів США по імпортному контракту від 10 червня 2005 року № 02-6к.
Згідно акту від 21 вересня 2006 року № 247/23-1/30661021 «Про результати виїзної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2004 року по 31 березня 2006 року»ОСОБА_3 податковою інспекцією у Іллічівському районі м. Маріуполя встановлено дебіторську заборгованість у сумі 1 351 100 доларів США Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія», яка виникла по розрахункам з Товариством з обмеженою відповідальністю «ЭТА»за контрактом від 10 червня 2005 року № 02-6к.
Факт наявності заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»підтверджується також рішенням Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України від 24 березня 2006 року у справі АС № 298р/2005.
Крім того, позивач в позовній заяві зазначив, що відповідач не отримував індивідуальної ліцензії Національного банку України за контрактом від 10 червня 2005 року № 02-6к, яка допускає перевищення зазначеного терміну розрахунків.
В звязку з вищенаведеним, виникла необхідність подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 23.09.1994
№ 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до ст. 37 Закону України від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність»(далі Закон № 959-ХІІ) за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:
- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Згідно ч. 2 п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 777, Міністерство економіки України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, політики у сфері внутрішньої торгівлі, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС. Таким чином, Міністерство економіки України має повноваження звернутися до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 3 Закону № 959-ХІІ подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Як вбачається з матеріалів справи, подання Державної податкової адміністрації України від 26 червня 2006 року оформлено згідно вимог наведеної норми права.
Крім того, судом встановлено, що датою виявлення правопорушення є дата складання акту перевірки, тобто 2006 рік. Спеціальна санкція застосована Міністерством економіки України також у 2006 році, тобто без пропуску строку, встановленого ч. 2 ст. 37 Закону № 959-ХІІ.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
02 жовтня 2006 року Міністерство економіки України звернулося до Державної податкової адміністрації України з листом № 102/296 щодо вирішення питання про доцільність скасування дії спеціальної санкції, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська нафтова компанія»та Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»тощо.
02 листопада 2006 року ОСОБА_3 податкова адміністрація України листом № 12425/5/22-6016 надіслала перелік субєктів господарської діяльності, до яких доцільно скасувати дію спеціальної санкції, та перелік субєктів господарської діяльності, до яких доцільно подовжити дію спеціальної санкції. Так, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»вирішено подовжити дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та застосувати спеціальну санкцію у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
На підставі подання Державної податкової адміністрації України, Міністерство економіки України 03 серпня 2007 року звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою про подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
В звязку з апеляційним оскарженням ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 10 серпня 2007 року, а також тривалістю судового розгляду справи з метою належного повідомлення відповідача, вбачається звернення позивача до суду в межах строків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, які діяли на момент його звернення до суду.
Беручи до уваги наявність у відповідача простроченої заборгованості, яка виникла по контракту від 10 червня 2005 року № 02-6к на суму 1 351 100 доларів США, а також дотримання субєктами владних повноважень порядку та форми застосування спеціальної санкції, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних субєктів господарської діяльності до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «ЭТА»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом № 02-6к від 10 червня 2005 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнання їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Міністерства економіки України задовольнити повністю.
2. Подовжити дію спеціальної санкції тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до іноземного субєкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ЭТА»наказом Міністерства економіки України від 28.07.2006 № 102/296 «Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземних субєктів господарської діяльності»до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «ЭТА» порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за контрактом № 02-6к від 10 червня 2005 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Постанова виготовлена в повному обсязі 17 лютого 2011 року.