Постанова № 57364886, 07.04.2016, Чаплинський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
07.04.2016
Номер справи
665/2178/15-а
Номер документу
57364886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

набрала чинності "___"____20____р. Справа № 665/2178/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.04.2016 року Чаплинський районний суд Херсонської області в складі :

головуючого судді Кузьменка А.Д.,

секретаря Собчук М.В. ,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чаплинка Херсонської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Чаплинському районі Херсонської області про визнання неправомірними дій управління Пенсійного Фонду України в Чаплинському районі та скасування рішення комісії управління Пенсійного Фонду України в Чаплинському районі про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Чаплинського районного суду Херсонської області із позовною заявою про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», скасування рішення комісії від 19 листопада 2015 року № 4/03 Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області за результатами розгляду його заяви про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Просить: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області щодо відмови в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області від 19 листопада 2015 року № 4/03 про відмову в призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі вчинити дії, спрямовані на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення із заявою про призначення пенсії.

У судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. У запереченні на позовну заяву просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивачем не надано довідки, яка підтверджує час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження чи зоні обов'язкового (безумовного) відселення, надання якої передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Ф - 122 (затверджена постановою Держкомітету СРСР з праці та соціальних питань від 9 березня 1988 року), яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації наслідків аварії.

З цих підстав Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області було направлено запит до Відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони щодо витребування довідки Ф-122 про роботу в зоні відчуження за період з 09.10.1986 по 15.10.1986 та про заробітну плату за цей період, а також завірених копій документів, які підтверджують роботу ОСОБА_2 в зоні відчуження (накази про відрядження на роботу в населений пункт т. Янів, табеля, розрахунково-платіжні відомості, тощо).

Згідно відповіді Відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони від 12.10.2015 № НОР-1-5/1147, ОСОБА_2 дійсно працював у 1- му загоні воєнізованої охорони з з 9 жовтня 1986 року по 15 жовтня 1986 року та з 26 травня 1986 року по 17 червня 1986 року на пожежному поїзді ст. Коростень. Однак в Київському загоні не збереглись документи, що підтверджували б факт роботи позивача в зоні відчуження у 1986 році. У Переліку особового складу воєнізованої охорони, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 1986 по 1990 роки прізвище позивача також відсутнє. Довідка Служби відомчої воєнізованої охорони від 26.11.1992 р. .№ 242 про перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження, як вважає відповідач, не може бути підтверджена Київським загоном, оскільки відсутня будь-яка інформація про те, на підставі яких документів вона видавалася.

Суд, заслухавши пояснення позивача, допитавши свідка ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до запису в трудовій книжці на підставі наказу начальника 1 - го воєнізованого загону Південно - Західної залізниці від 04 вересня 1985 року № 120-к ОСОБА_2 працював пожежником пожежного поїзду станції Коростень Південно - Західної залізної дороги ордена Леніна Міністерства надзвичайних ситуацій УРСР до 1 січня 1987 року. Наказом № 7/к від 28 січня 1987 року призначений на посаду майстра пожежно-технічного озброєння.

Згідно записів № 4-9 трудової книжки ОСОБА_2 працював у 1-му воєнізованому загоні станції Коростень Південно-Західної залізниці до 16 травня 1990 року, після чого був звільнений за власним бажанням

Ця обставина також підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1 учасника категорії 2 ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, виданого Херсонською обласною державною адміністрацією 5 лютого 1993 році, записами в трудовій книжці 34, 5, 6, 7, 8 серії НОМЕР_2, виданої від 19 червня 1982 року, довідкою № КОР - 1-5/90 від 21 січня 2014 року начальника загону відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони державного територіального галузевого об»єднання «Південно - Західна залізниця», довідкою КОР -1-5/91 від 21 січня 2014 року, довідкою МПС- СССР відділу воєнізованої охорони Ю-З ж.д. , довідкою від 26 листопада 1992 року № 242 Південно - Західної залізної дороги відділу воєнізованої охорони.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соцільний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року, незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для підтвердження особливого статусу необхідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.86 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. Янів відноситься до зони відчуження, а ст. Вільча - ( смт. Вільча) до зони безумовного (обов'язкового) відселення.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

У зв'язку із реорганізацією підприємства та згідно наказу начальника відділу воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці від 4 січня 1987 року № 1 Конотопський загін від 3 січня 1987 року було скасовано та передано для подальшої роботи в 1-й Київський загін воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці.

У послідуючому, у зв'язку з реорганізацією підприємства та наказу начальника відділу воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці від 1 липня 1988 року № НО 56 загони воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці (Київський, Козятинський, Конотопський) об'єднані у відділ воєнізованої охорони ПЗЗ.

Згідно наказу начальника залізниці від 18 березня 1994 року № 25-Н відділ воєнізованої охорони перейменовано в службу відомчої воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці.

У зв'язку з реорганізацією підприємства та згідно наказу начальника залізниці від 6 червня 1995 року № 46-Н на Південно - Західній залізниці було створено 3 загони (Київський, Козятинський, Конотопський), які підпорядковуються службі відомчої воєнізованої охорони.

На підставі наказу № 625 - Н від 26 вересня 2011 року відокремлений підрозділ - Конотопський загін відомчої воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці переданий до відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони Державного територіально - галузевого об»єднання «Південно - Західна залізниця».

Наведені обставини перейменування та реорганізації підприємства, в якому працював позивач, підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_2 та довідкою КОР - 1 -5/91 від 21 січня 2014 року Конотопського загону відомчої воєнізованої охорони Південно - Західної залізниці відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони Державного територіально - галузевого об»єднання «Південно - Західна залізниця» державної адміністрації залізничного транспорту України Міністерства інфраструктури України.

Відповідно до довідки від 26 листопада 1992 року № 242 відділу воєнізованої охорони Південно - Західної залізної дороги позивач ОСОБА_2 за роботу в населених пунктах - станція Янів та станція Вільча Південно - Західної залізної дороги в період з 9 жовтня 1986 року по 15 жовтня 1986 року на станції Янів, з 26 травня 1986 року по 17 червня 1986 року на станції Вільча у відділі воєнізованої охорони Південно - Західної залізної дороги пожежником пожежного поїзда станції Коростень, по відомостях від 23 жовтня 1986 року, від 23 серпня 1986 року, рахунок 122.94, отримав заробітну платню в розмірі 118 крб. 40 коп. з урахуванням коефіцієнта 3:2 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7.

Згідно з довідкою відокремленого підрозділу Київського загону відомчої воєнізованої охорони № НОР 1-5 /90 від 21 січня 2014 року ОСОБА_2 дійсно працював у 1-му загоні воєнізованої охорони з 4 вересня 1986 року по 8 травня 1990 року на пожежному поїзді ст. Коростень, однак в Київському загоні не збереглися документи (шляхові листи, відрядне посвідчення тощо), які підтверджували б перебування ОСОБА_2 у зоні відчуження та зоні безумовного (обов»язково) відселення в означені періоди на підприємстві.

Твердження відповідача про те, що дані з приводу участі ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відсутні є лише підтвердженням факту допущення незбереження чи втрати на підприємстві первинних документів (шляхові листи, відрядне посвідчення тощо), які підтверджували б перебування ОСОБА_2 у зоні відчуження та безумовного відселення, а не доказом того, що ОСОБА_2 не перебував у вказаних зонах.

За наведених обставин суд вважає, що позивач ОСОБА_2 має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Разом з тим, зроблені висновки Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі від 18 липня 2014 року № 4/04 за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є помилковими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Так, причиною відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є відсутність копій первинних документів, які б підтверджували роботу в зоні відчуження та безумовного відселення із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно, завірених організацією в складі якої він працював в зоні відчуження та зони безумовного відселення та довідки форми Ф - 122.

Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Крім того, відповідно до п.п. «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або інші первинні документи , в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої для підтвердження особливого статусу заявника додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, подання інших первинних документів , в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є обов'язковим.

Позивач ОСОБА_2 надав документи по заступанню ним на зміни та чергуванню по караулу на типографських бланках щодо розподілу особового складу на бойові пости в період з 27 травня 1986 року по 30 липня 1986 року, згідно яких ОСОБА_2 відпрацював повну зміну 24 години на станції Янів - Вільча - Прип'ять - Йолча.

Вказану обставину підтвердив свідок ОСОБА_3, який на той час працював водієм пожежного поїзду станції Коростень разом з позивачем ОСОБА_2 в періоди, які підтверджуються записами в трудовій книжці ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Показання свідка ОСОБА_3 повністю підтверджується записами його трудової книжки та рішенням Чаплинського районного суду Херсонської області від 16 березня 2016 року.

ОСОБА_3 пояснив, що ОСОБА_2 в періоди з 26 квітня 1986 року по 1 липня 1986 року, з 1 липня 1986 року по 1 січня 1987 року виконав роботи, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, визначені ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача не надав суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності прийняття свого рішення.

Посилаючись на відсутність довідки форми № 122 встановленої форми та на обов'язковість подання первинних документів (в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), якими підтверджується участь в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії, представник відповідача посилається на «Порядок застосування окремих норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», водночас не надав суду нормативно - правового документу, в якому б зазначався обов'язок зберігати первинні документи протягом відповідного періоду.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 71,94, 102, 104, 159-163 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Скасувати рішення від 19 листопада 2015 року № 4/03 комісії управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області про відмову ОСОБА_2 в призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області вчинити дії, спрямовані на призначення ОСОБА_2 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення із заявою про призначення пенсії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Чаплинський районний суд Херсонської області шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.

СУДДЯ А. Д. Кузьменко