№ 574/209/16-а
2-а/574/2/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2016 року Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Комлєвій В.С.
при секретарі Лігерко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Буринь справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з зазначеною позовною заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що 14 січня 2010 року їй була призначена пенсія як інваліду ІІ групи (з 26.01.2011 року встановлена ІІІ група інвалідності). В звязку з цим вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області і в цей же час працює на посаді начальника відділу освіти Буринської районої державної адміністрації і оскільки вона є державним службовцем, то з 01.04.2015 року УПФУ припинило їй виплату пенсії, так як набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії /щомісячного довічного грошового утримання/ у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються.Так як з 01 червня 2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, то з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до ряду законів України, в тому числі і Закону України «Про державну службу». 21.02.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про поновлення їй виплат з 01.06.2015 року, але отримала відмову. Такі дії відповідача, на думку ОСОБА_2, не відповідають вимогам чинного законодавства та порушують її права. Тому вона просила визнати дії відповідача щодо відмови їй у відновленні з 01.06.2015 року виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності протиправними, зобовязати УПФУ поновити з 01.06.2015 року виплату їй раніше призначеної пенсії по інвалідності.
В судовому засіданні позивачка вимоги підтримала у повному обсязі і пояснила, що в зв»язку із завантаженістю на роботі звернулась про відновлення виплати пенсії з 01.06.2015 року лише в лютому 2016 року. Просить прийняти рішення, яке усуне порушення її права на отримання призначеної пенсії зі сторони відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії /щомісячного довічного грошового утримання/ у порядку та на умовах, передбачених законами України, в тому числі і «Про державну службу», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не виплачуються. Тому просила у задоволенні вимог ОСОБА_2 відмовити. Звернула увагу суду на порушення позивачкою строків звернення з адмінпозовом, передбачених ст.99 ч.2 КАС України.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що між сторонами мають місце правовідносини щодо оскарження дій субєкта владних повноважень, а позовні вимоги обґрунтовані і підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області.
Пенсія ОСОБА_2 призначена відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» як інваліду ІІ групи (з 24.01.2011 року встановлена ІІІ група інвалідності).
Поряд з цим позивачка працює на посаді начальника відділу овіти Буринської районної державної адміністрації та відповідно є державним службовцем, що підтверджується крім показів сторін копією протоколу про призначення пенсії №34 від 22.02.2010 року.
З 01.04.2015 року набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особам, на посадах, які дають право на призначення пенсії /щомісячного довічного грошового утримання/ у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються.
В звязку з цим у квітні 2015 року позивачка не отримала чергову виплату пенсії.
21.02.2016 року вона зверталася до відповідача з письмовою заявою про відновлення виплати пенсії з 01.06.2015 року, але отримала письмову відмову.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За загальним правилом, установленим ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.
Частиною 2 ст. 30 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування і після припинення роботи.
Статтею 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів, яке здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомоги, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.
Отже, органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні сприяти забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного на рівні з іншими громадянами.
Посилання відповідача на ст. 47 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним, оскільки вказана норма розповсюджується на осіб, яким пенсія призначена відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» після внесення змін до вказаної статті.
За правилами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормою ст. 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тому суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому суд не розглядає період часу з 01.04.2015 року по 31.05.2015 року, оскільки в цій частині позивачка не оспорює дії відповідача.
Тому порушені права ОСОБА_2 підлягають відновленню.
При вирішенні питання з якого часу повинно бути відновлене право позивачки на отримання пенсії по інвалідності - суд враховує те, що згідно з ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду встановлений шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так як ОСОБА_2 звернулась із заявою про відновлення виплати пенсії 21.02.2016 року, вимоги позивачки можуть бути задоволені частково з 21 серпня 2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 99, 158-163 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області щодо відмови ОСОБА_2 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області поновити виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці ІНФОРМАЦІЯ_2 - з 21.08.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Буринський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня проголошення.
Головуючий: суддя В.С.Комлєва