Справа №521/2218/16-а
Провадження №2а/521/114/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" квітня 2016 р. суддя Малиновського районного суду міста Одеси Мазун І.А., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Малиновського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1, в якому просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 11.01.2016р. №364/Б-1 в перерахуванні їй інших видів виплат та надбавки за вислуги років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії з починаючи з 16.02.2002р. у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат та надбавок за вислугу років у розмірі 35% від посадового окладу та надбавки за ранг згідно з довідкою від 09.11.2015 р. № 6039/Б/15-52-05-00 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області без змін базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
09.02.2016р. ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, а саме здійснити перерахунок пенсії за період з 05.08.2015р.
31.03.2016 р. відповідач Управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі м. Одеси надав письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 посилаючись на те, що вимоги викладені в позовній заяві є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, передбачені Постановою КМУ від 24.02.2003р. № 212, не відносяться до надбавок та не є видом оплати умов праці, індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені, як складові частини заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачці було призначено відповідачем пенсію з 16.02.2002 року на підставі Закону України „Про державну службу".
28.12.2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахування пенсії з урахуванням інших виплат, що не були включені при здійсненні нарахування.
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача, листом від 11.01.2016 року УПФ України в Малиновському районі м.Одеси виходило з того, що такі виплати, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань не є надбавками, тому відповідно дост.33 Закону України «Про державну службу»не відносяться до складових заробітку, які враховуються для обчислення розміру пенсійного забезпечення та при перерахунку пенсії в 2008 році надбавка за вислугу років зарахована до розрахунку пенсії у визначеному Законом.
Проте, такий висновок управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси є необґрунтованим з наступних підстав.
За змістом ч.2, 5 ст.37статті37 Закону України «Про державну службу»(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першійстатті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-ХІІпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення"(далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-XIIта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -стаття 41 Закону № 1058-IVтастаття 66 Закону № 1788.
Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р.(№21-430а11) та відповідно до ч.1ст.244-2 КАС Україниє обов'язковим для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2ст.161 КАС Українипри виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 237 цього Кодексу.
Відповідно дост.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином відмова УПФ України в Малиновському районі м. Одеси у проведенні розрахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат визначених в довідці є неправомірною, а порушене право позивача підлягає судому захисту шляхом зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії.
У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст.7-9, 69-71, 158-163, 167, 256 КАС України, ст.19, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», ст. 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 11.01.2016р. №364/Б-1 у врахуванні їй інших видів виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 35 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.08.2015 року у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат та надбавки за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг згідно з довідкою від 09.11.2015р. № 6039/Б/15-52-05-00 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області без змін базового місця індексації пенсії жовтень 2009 року.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах виплати пенсії за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.А.Мазун