Постанова № 57360854, 21.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
826/827/16
Номер документу
57360854
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 квітня 2016 року 15:00 №826/827/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «УКРНАФТАТРАНС»до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови,ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «УКРНАФТАТРАНС» (далі - ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 25.11.2015 №186/13-16/13/5.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постанова Нацкомфінпослуг від 25.11.2015 №186/13-16/13/5 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг є протиправною та підлягає скасуванню.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, з огляду на те що Нацкомфінпослуг спірною постановою застосовано до ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» штрафні санкції за невиконання розпорядження від 06.03.2014 №639, а тому позов є не обґрунтованим та не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні 29.03.2016 сторони подали клопотання про розгляд справи без їхньої участі.

Суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

У грудні 2015 року ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» отримало лист Нацкомфінпослуг від 03.12.2015 №8380/13-08 разом з постановою про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 25.11.2015 №186/13-16/13/5.

Позивач вважаючи постанову від 25.11.2015 №186/13-16/13/5 протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.

Нацкомфінпослуг розпорядженням від 06.03.2014 №639 зобов'язала ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» усунути порушення законодавства про фінансові послуги, а саме, порушення пункту 36.1 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 10.04.2014.

Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик, керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» листом від 09.01.2014 №07 надано пояснення та пакет документів, у якому відсутні документи, що підтверджують прийняття рішення про виплату страхового відшкодування або відмову у виплаті страхового відшкодування громадянці ОСОБА_1

04.08.2015 Нацкомфінпослуг складено акт №548/13-15/13/5 про правопорушення, вчинені ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» на ринку фінансових послуг, в якому зафіксовано, що товариством станом на дату складання акта не було надано до Нацкомфінпослуг документи, які підтверджують усунення виявлених порушень, зазначених у розпорядженні від 06.03.2014 №639, чим товариством порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме: пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

Нацкомфінпослуг постановою про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 21.08.2015 №87/13-16/13/5 накладено на ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн.

Згідно платіжного доручення від 09.09.2015 №375 ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» на виконання постанови від 21.08.2015 №87/13-16/13/5 сплатило штрафну санкцію, що є свідченням того, що позивач визнав скоєне ним правопорушення.

10.11.2015 Нацкомфінпослуг складено акт №789/13-15/13/5, в якому зафіксовано, що товариством листами від 09.04.2014 №61 та від 22.09.2015 №34 надано Нацкомфінпослуг пакети документів на виконання розпорядження від 06.03.2014 №639, проте викладене у них не підтверджує усунення порушень.

25.11.2015 Нацкомфінпослуг постановою про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг №186/13-16/13/5 застосувала до ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Суд відхиляє посилання позивача на лист товариства від 10.10.2013 №314, яким останнє повідомляло відповідача про те, що ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» прийнято рішення про відмову у здійсненні страхової виплати громадянці ОСОБА_1, як на доказ відсутності зафіксованих в акті від 10.11.2015 №789/13-15/13/5 порушень, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 36.2 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Однак, матеріали справи не містять рішення ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС», яким би товариство відмовило громадянці ОСОБА_1 у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати), а також відсутні будь-які докази того, що страхове відшкодування вже виплачене.

Отже, вказане є свідчення того, що ПрАТ «СК «УКРНАФТАТРАНС» порушено приписи пунктів 36.1 та 36.2 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», відтак постанова Нацкомфінпослуг від 25.11.2015 №186/13-16/13/5 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг є обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «УКРНАФТАТРАНС» відмовити повністю.

Судові витрати присудженню не підлягають.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський