справа № 176/1019/16-а
провадження №2-а/176/57/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2016 року Суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Волчек Н.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до П`ятихатського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач подала до суду адміністративний позов, в якому просить визнати незаконним дії УПФУ у м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо перерахунку її пенсії у розмірі 60% від суми заробітної плати 3291,38 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Позов обґрунтувала тим, що на час виходу на пенсію в 2011 році діяла редакція ст.37 Закону України "Про державну службу", яка передбачала нарахування позивачу пенсії у розмірі 90% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок. Просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії у розмірі 90% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок.
Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких відповідач посилається на те, що розмір пенсії позивачу був обчислений після винесення ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.08.2015 року, якою була залишена без змін постанова Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29.05.2015 року, якою визнано протиправмими дії УПФУ в м. Жовтих ВодахДніпропетровської області та зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01 квітня 2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум. Також, посилається на те, що ст. 37 Закону України "Про державну службу" зі змінами та доповненнями (в редакції Закону, яка діяла на час проведення перерахунку відповідно рішення суду) встановлено розмір пенсії державного службовця у розмірі 60% від суми заробітної плати. Тому вважає, що позовні вимоги необгрунтовані та задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що позивач 01.03.2011 року вийшла на пенсію за віком службовця органів місцевого самоврядування та перебуває на обліку в УПФУ в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області (на теперішній час - П`ятихатське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області).
При виході на пенсію позивачу була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у редакції, що діяла на час виходу позивачки на пенсію, у розмірі 90% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок.
В травні 2015 року позивач звернулась до суду з адміністративним позов, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії призначеній їй, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороди, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з дня нарахування пенсії. Також просила зобов'язати УПФУ в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити стосовно неї з 01 березня 2011 року перерахунок та виплату пенсії за віком службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29.05.2015 року позовні вимоги були задоволені частково, визнано протиправними дії УПФУ в м. Жовтих ВодахДніпропетровської області та зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01 квітня 2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.08.2015 року зазначену постанову залишено без змін.
Проте, відповідач нарахував позивачці розмір пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, але у розмірі 60% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, що складає 3291,38 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2011 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80%-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року внесені зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", а саме, що з 01.04.2015 року пенсії державним службовцям призначаються у розмірі 60% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, положення даного Закону мають застосовуватись при нарахуванні розміру пенсії особам, які виходять на пенсію після набрання чинності цим Законом, а можливості перерахунку вже призначених пенсій Законом не встановлено.
Статтею 37-1 ЗУ "Про Державну службу" передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, такий порядок затверджено п.4 Постанови КМУ №865 від 31.01.2000 року. Згідно п.4 Постанови КМУ перерахунки пенсій здійснюються пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
Пунктом 5 Постанови КМУ №865 зазначено "перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок виданих державним службовцям за останнім місцем роботи".
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Проте, позивач вийшла на пенсію за віком службовця органів місцевого самоврядування 01.03.2011 року, і пенсія їй була призначена у розмірі 90% від суми її заробітної плати, а відповідно до постанови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29.05.2015 року та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.08.2015 року до розміру пенсії їй повинні були бути донараховані суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, на виконання зазначених судових рішень відповідач при нарахуванні пенсії позивачу повинен був не змінювати розмір процентів від суми її заробітної плати, а лише врахувати при призначенні пенсії суми сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди, на які нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що відповідач, з 01.04.2015 року нарахувавши позивачу пенсію виходячи з 60% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, неправильно застосував положення Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року внесені зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", оскільки позивачу в 2011 році вже була нарахована пенсія у розмірі 90% від суми її заробітної плати, розмір її пенсії в цій частині ніким не оскаржувався та судами не змінювався, тому рішення відповідача мають бути визнані необґрунтованими, та позовні вимоги мають бути задоволені.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 86, 183-2 КАС України, ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 60% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що складає 3291,38 грн.
Зобов'язати П`ятихатське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком службовця органів місцевого самоврядування з розрахунку 90% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, винагороди на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що складає 3291,38 грн., починаючи з 01 квітня 2015 року.
Стягнути з П`ятихатського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40385677) на користь ОСОБА_1, що має ідентифікаційний код НОМЕР_1 - судові витрати по сплаті судового збору у сумі 487 грн. 20 коп.(реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів Державний бюджет м.Жовті Води; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 36916755, банк отримувача ГУДКСУ у Дніпропетровській області, код банку отримувача (МФО) 805012, рахунок отримувача 31217206700018, код бюджетної класифікації 22030001, ЄДРПОУ суду 02891301).
На постанову протягом 10 днів з дня отримання її копії може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області.
Суддя Жовтоводського міського суду Н.Ю. Волчек