Справа № 754/818/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" березня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Катющенко В.П.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом: ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та поновити виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом, в якому просить суд: зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок їй пенсії у розмірі 90% без обмеження граничного розміру заробітної плати, на підставі поданої довідки про заробітну плату від 09 грудня 2015 року № 530, починаючи з 01 вересня 2015 року, а також поновити виплату та виплатити раніше не отриману пенсію їй з 01 червня 2015 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію за віком, як державний службовець в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва. Пенсію їй обчислено в розмірі 90% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В 2015 році відбулися зміни в її пенсійному забезпеченні, а саме: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 працівникам апарату судів збільшено посадові оклади, що призвело до зміни структури заробітної плати та збільшення розміру заробітної плати; з 01 квітня 2015 року управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва їй було припинено нарахування та виплату призначеної державою пенсії. У зв'язку із зазначеними обставинами вона змушена була звернутись до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва із заявами про перерахунок пенсії на підставі зміни складової заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 та поновлення виплати пенсії з 01 червня 2015 року. Відповідач у своїх листах № 7370/09/С-727 від 27 листопада 2015 року та № 110/09/С-11 від 12 січня 2016 року відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії на підставі зміни складової заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 та в поновленні виплати пенсії з 01 червня 2015 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, в позовній заяві просили розглянути справу у її відсутність.
Уповноважений представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва - Сич. О.А. в судове засідання не з'явилася, подала до суду заперечення, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог та розглянути справу без участі представника управління.
Згідно з ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 24 березня 2016 року на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України розгляд справи за позовом ОСОБА_1 призначено в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, як державний службовець. Судом встановлено, що позивач продовжує працювати на посаді судді Деснянського районного суду м. Києва.
01 вересня 2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644.
Відповідно до листа-відповіді відповідача № 110/09/С-11 від 12 січня 2016 року, позивачу було роз'яснено про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Позивачу роз'яснено, що вказані Прикінцеві положення набрали чинності 01 червня 2015 року, та станом на час її звернення не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, тому на даний час відсутні законі підстави для проведення перерахунку пенсії (а.с.11-12).
13 листопада 2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила поновити їй виплату пенсію, починаючи з 01 червня 2015 року, оскільки з 01 червня 2015 року скасовано норми, що передбачають їй призначення спеціальної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.7).
Відповідно до листа-відповіді Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва № 7370/09/С-727 від 27 листопада 2015 року, позивачу було роз'яснено, що абзац 2 частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV доповнено наступним чином: «У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються, та повідомлено позивача, що оскільки вона на даний час працює на посаді державного службовця то згідно вимог чинного законодавства їй припинено виплату пенсії за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.8).
В подальшому, 11 січня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної їх пенсії на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві від 09 грудня 2015 року № 530 (а.с.9).
Так, відповідно до довідки № 530 від 09 грудня 2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в місті Києві, станом на 01 вересня 2015 року суддівська винагорода відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» складає 20 670,00 гривень, з яких посадовий оклад складає 13 780,00 гривень та надбавка за вислугу років (50%) - 6890,00 гривень (а.с.10).
Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З наведеної норми закону вбачається, що зміни до ст. 37 закону України «Про державну службу» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у випадку її призначення вперше, та які продовжують працювати, а не перерахунку вже призначеної пенсії, розмір якої у відсотках визначається нормою, яка діяла на момент призначення пенсії.
Водночас порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулюється ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій провадиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ( в редакції від 24.04.2014 р). у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) Пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) Іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Таким чином, з огляду на викладене вбачається, що дії відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки № 530 від 09 грудня 2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в місті Києві, є неправомірними.
Щодо посилання сторони відповідача на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, то суд зазначає наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
В той же час, в даному випадку предметом позову є перерахунок пенсії позивачеві, а тому застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є недоцільним.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» разом із довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві, то, відповідно до зазначеної норми, перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 вересня 2015 року.
З огляду на викладене, враховуючи неправомірність дій відповідача в частині зупинення виплати пенсії позивачу, суд приходить до висновку про поновлення виплат та виплату раніше не отриманої пенсії позивачу з 01 червня 2015 року.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та поновити виплату пенсії.
Керуючись ст. ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст. ст. 9-11, 69-71, 86, 87, 90, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та поновити виплату пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва поновити з 01 червня 2015 року виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії та відповідно виплатити не отриману з 01 червня 2015 року пенсію, та здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % без обмеження граничного розміру заробітної плати, на підставі довідки № 530 від 09 грудня 2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в місті Києві з 01 вересня 2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва у 10-ти денний термін з дня отримання копії постанови.
Суддя: