Справа № 755/3035/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" квітня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Катющенко В.П.
при секретарі - Бабченко Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просить суд: визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначення пенсії Фінансово-економічним управлінням СБУ враховуючи скореговане подання на призначення пенсії надісланого Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України листом від 18 вересня 2015 року № 21/3/2-4200; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначення їй пенсії та здійснити відповідні виплати, враховуючи загальний страховий стаж, який складає 36 років, виходячи із розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед її звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, що діяли на момент належної виплати починаючи з 28 грудня 2010 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що їй, після звільнення з військової служби 24 грудня 2010 року, яку проходила в Службі безпеки України, призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві. Призначення пенсії ГУ ПФУ в м. Києві здійснювалося на підставі подання на призначення пенсії підготовленої уповноваженим підрозділом СБ України - Фінансово-економічним управлінням СБУ. Для обчислення пенсії при її призначенні враховується розрахунок вислуги років і розмір грошового забезпечення посади особи звільненої з військової служби. З наданим розрахунком вислуги років вона не погодилася і це спірне питання вирішувала в суді в порядку адміністративного судочинства. Адміністративний процес розпочатий поданням відповідного позову 17 серпня 2011 року закінчився в жовтні 2015 року. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Служби безпеки України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії задоволено. Визнано неправомірними дії Служби безпеки України у відмові направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скорегованого подання про призначення пенсії з урахуванням зміни загального трудового стажу на пенсію згідно наказу Голови Служби безпеки України по особовому складу № 1567-ос та зобов'язано Службу безпеки України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скореговане подання про призначення пенсії з урахуванням зміни загального трудового стажу на пенсію згідно наказу Голови Служби безпеки України по особовому складу № 1567-ос, який станом на 27 грудня 2010 року складає 36 років 6 місяців 27 днів, для проведення перерахунку призначення пенсії. Виконуючи зазначене рішення суду, Служба безпеки України направило до ГУ ПФУ в м. Києві скореговане подання про призначення їй пенсії, про що повідомило її листом від 20 жовтня 2015 року № 16/5455. У проведенні перерахунку призначення пенсії ГУ ПФУ в м. Києві їй відмовило посилаючись на те, «що будь-яких зобов'язань до управління Окружним адміністративним судом м. Києва від 13 липня 2015 року у справі № 755/29538/13-а не приймалось, тому підстави для проведення перерахунку її пенсії відповідно до вказаної постанови суду відсутні».
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимог підтримав в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що будь-яких зобов`язань до управління Окружним адміністративним судом м. Києва у справі №755/29538/13-а не приймалось.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Як встановлено судом, позивач є полковником Служби безпеки України у відставці та інвалідом третьої групи. З 28 грудня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Станом на 27 грудня 2010 року трудовий стаж для призначенні пенсії позивачу складав: 30 років 10 місяців 22 днів, у тому числі трудовий стаж - 13 років 08 місяців 17 днів та військова служба - 17 років 02 місяці 05 днів.
06 жовтня 2011 року Фінансове-економічне управління звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з поданням від 22 вересня 2011 року № Ц-11/16-А про призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до якого страховий стаж станом на 27 грудня 2010 року для призначення пенсії складає: 30 років 11 місяців 26 днів, у тому числі трудовий стаж: 13 років 09 місяців 21 днів та військова служба у календарному обчисленні 17 років 02 місяців 05 днів.
При цьому, як встановлено судом з 29 грудня 1986 року по 03 січня 1992 року позивач працювала лікарем психіатром-наркологом наркологічної амбулаторії Мурманського міського відділу охорони здоров'я, з 01 лютого 1993 року по 28 серпня 1993 року - лікарем-психіатром поліклініки УВС Мурманської області м. Мурманськ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення цих військовослужбовців за останньою штатною посадою перед звільненням. При цьому, для обчисленні їм пенсії враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби, а також додаткові види грошового забезпечення у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою ст. 63 Закону № 2262-XII встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» від 02 листопада 2006 року № 1522, функції з призначення і виплати пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передані органам Пенсійного фонду України.
Питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» від 02.11.2006 № 1522, регулюються Порядком № 3-1 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 7 лютого 2012 року № 3-1).
Так, відповідно до п. 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Служби безпеки України (Фінансово-економічне управління СБУ).
Пунктом шостим Порядку № 3-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Згідно з п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ (Фінансово-економічне управління СБУ) у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2 Порядку № 3-1), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 18 Порядку № 3-1).
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п. 23 Порядку № 3-1).
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії (п. 24 Порядку № 3-1).
З метою здійснення перерахунку вислуги років за вищевказані періоди роботи, позивач звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва з відповідним позовом до Служби безпеки України про розрахунок вислуги років на пенсію.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 жовтня 2011 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Служби безпеки України про розрахунок вислуги років на пенсію було відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2012 року, постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 27 жовтня 2011 року було скасовано. Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Служби безпеки України про розрахунок вислуги років на пенсію задоволено частково. Визнати дії Служби безпеки України у відмові в перерахунку страхового стажу ОСОБА_1 протиправними. Зобов'язати Службу безпеки України провести перерахунок вислуги років ОСОБА_1 у відповідності до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за періоди роботи у психіатричних закладах охорони здоров'я до загального трудового стажу: з 29 грудня 1986 року по 03 січня 1992 року, з 01 лютого 1993 року по 28 серпня 1993 року. В іншій частині позову відмовлено.
На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2012 року у справі № 2-А-5397/11 фінансово-економічне управління Служби безпеки України листом від 15 січня 2013 року (вих. № 21/3/2-183) повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про те, що в СБУ складено новий розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 відповідно до якого страховий стаж для призначення пенсії склав: 36 років 06 місяців 27 днів (у тому числі: трудовий стаж 19 років 04 місяці 22 дні та військова служба - 17 років 02 місяці 05 днів.
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 здійснено не було.
Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, ОСОБА_1 звернулась до Дніпровського районного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання перерахувати призначення пенсії, обчислити пенсію з урахуванням основного розміру, який становить 61% відповідного грошового забезпечення, враховуючи рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 16 грудня 2011 року, та виплатити недоотриману суму пенсії.
Постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 15 липня 2013 року у справі № 755/11459/13-а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання перерахувати призначення пенсії, обчислити пенсію з урахуванням основного розміру, який становить 61% відповідного грошового забезпечення, враховуючи рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 16 грудня 2011 року, та виплатити недоотриману суму пенсії відмовлено.
Разом з тим, вказаним вище рішенням було визначено, що «…питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відноситься до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке приймає відповідне рішення за наявності доказів, які дають право особі, яка отримує пенсію, на проведення перерахунку пенсії, в даному випадку саме Служба безпеки України зобов'язана була підготувати та надати органу пенсійного забезпечення подання про призначення пенсії з розрахунком вислуги років, з урахуванням постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2012 року, однак у визначений законодавством строк не вчинила необхідні дії, що позбавило Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві прийняти відповідне рішення про наявність чи відсутність підстав для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1О…».
В подальшому, позивач звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Служби безпеки України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2015 року, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю. Визнано протиправними дії Служби безпеки України щодо відмови направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві скорегованого подання про призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зміни загального трудового стажу на пенсію згідно наказу Голови Служби безпеки України по особовому складу № 1567-ос; зобов'язано Службу безпеки України подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві скореговане подання про призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зміни загального трудового стажу на пенсію згідно наказу Голови Служби безпеки України по особовому складу № 1567-ос, який станом на 27 грудня 2010 року складає 36 років 6 місяців 27 днів, для проведення перерахунку призначення пенсії.
17 вересня 2015 року позивач звернулася до Служби безпеки України з листом, з проханням повідомити про виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2015 року.
Відповідно до листа-відповіді Служби безпеки України від 20 жовтня 2015 року № 16/5455, позивача було повідомлено, що на виконання вказаного рішення суду Фінансово-економічним управлінням СБУ складено та листом від 18 вересня 2015 року № 21/3/2-4200 направлено до ГУ ПФУ в м. Києві скореговане подання про призначення їй пенсії.
27 жовтня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначення пенсії, враховуючи надане Службою безпеки України скореговане подання про призначення пенсії з 28 грудня 2010 року.
Відповідно до листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24 листопада 2015 року № 24807/12/П-2091, позивачу було повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до вищевказаної постанови суду, оскільки будь-яких зобов'язань до управління Окружним адміністративним судом м. Києва від 13 липня 2015 року у справі № 755/29538/13-а не приймалось.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, 18 вересня 2015 року Фінансове-економічне управління Служби безпеки України звернулося до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із скорегованим поданням про призначення пенсії ОСОБА_1 від 22 вересня 2011 року № Ц-11/16, за яким страховий стаж станом на 27 грудня 2010 року для призначення пенсії згідно з пунктом «б» ст.. 12 Закону), у тому числі трудовий стаж: 13 років 09 місяців 21 днів, пільгова трудова діяльність 05 років 07 місяців 01 день (постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2012 року, справа № 2-а-5397/11) та військова служба у календарному обчисленні 17 років 02 місяців 05 днів.
Таким чином, з викладеного вбачається, що дійсно постановою Окружного адміністративного суду міста Києва Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не було зобов'язано провести перерахунок призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу - 36 років 6 місяців 27 днів.
В той же час, судом достовірно встановлено, що фінансово-економічним управлінням СБУ листом від 15 січня 2013 року вих. № 21/3/2-183 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про те, що в СБУ складено новий розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 відповідно до якого страховий стаж для призначення їй пенсії склав: 36 років 06 місяців 27 днів (у тому числі: трудовий стаж 19 років 04 місяці 22 дні та військова служба - 17 років 02 місяці 05 днів).
Крім того, підставою для відмови у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання перерахувати призначення пенсії (постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 15 липня 2013 оку, справа № 755/11459/13-а) стала саме відсутність подання про призначення пенсії з боку Служби безпеки України, у зв'язку з чим постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2015 року Службу безпеки України було зобов'язано подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скореговане подання про призначення пенсії позивачу.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Преюдиційні факти - це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили.
Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у розгляді справи, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини.
Преюдиційні обставини є обов'язковими для суду, який розглядає справу навіть у тому випадку, коли він вважає, що вони встановлені невірно. Таким чином, законодавець намагається забезпечити єдність судової практики та запобігти появі протилежних за змістом судових рішень.
Крім того, преюдиційність поширюється не тільки на осіб, що брали участь у справі, а й на особу, щодо якої відповідними рішеннями встановлено певні обставини, незалежно від того, чи брала вона участь у справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, оцінюючи викладені факти в їх сукупності, суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача провести перерахунок призначення пенсії Фінансово-економічним управлінням СБУ враховуючи скореговане подання на призначення пенсії надісланого Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України листом від 18 вересня 2015 року № 21/3/2-4200 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 - А Служби безпеки України, враховуючи скореговане подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 Служби Безпеки України, надісланого Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України листом від 18 вересня 2015 року №21/3/2-4200, та здійснити відповідні виплати, з 22 вересня 2011 року, тобто з дня винесення подання про призначення позивачу пенсії.
В той же час, суд вважає безпідставними та необґрунтованими вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити відповідні виплати, виходячи із розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед її звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, що діяли на момент належної виплати починаючи з 28 грудня 2010 року, оскільки між сторонами не виник спір щодо належних позивачу виплат, які мають бути здійснені відповідачем на підставі скорегованого подання на призначення пенсії. Щодо здійснення вищезазначених виплат з 28 грудня 2010 року, то вказані вимоги також є необґрунтованими, оскільки подання про призначення пенсії складене Службою безпеки України - 22 вересня 2011 року. Підстави для призначення позивачу пенсії 28 грудня 2010 року та відповідно подання на призначення такої пенсії не є предметом заявлених позивачем вимог.
Аналізуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» від 02 листопада 2006 року № 1522, Порядком № 3-1 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 7 лютого 2012 року № 3-1), ст. ст. 9-11, 69-72, 86, 87, 90, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні діі - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку ОСОБА_1 призначеної пенсії на підставі подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 - А Служби безпеки України, враховуючи скореговане подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 Служби Безпеки України, надісланого Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України листом від 18 вересня 2015 року №21/3/2-4200.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 - А Служби безпеки України, враховуючи скореговане подання про призначення пенсії від 22 вересня 2011 року №Ц-11/16 Служби Безпеки України, надісланого Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України листом від 18 вересня 2015 року №21/3/2-4200, та здійснити відповідні виплати, з 22 вересня 2011 року.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: