Постанова № 57349920, 28.03.2016, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
28.03.2016
Номер справи
553/1086/16-а
Номер документу
57349920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/1086/16-а

Провадження № 2-а/553/27/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

28.03.2016м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві в складі:

головуючого судді Кононенка С.Д.,

при секретарі Бобильовій А.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 заступника керівника Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до Полтавської спеціалізованої школи-інтернат №2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради про зобов»язання донарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 7673 грн.50 коп.,-

В С Т А Н О В И В:

У березні 2016 року позивач ОСОБА_3 заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до Полтавської спеціалізованої школи-інтернат №2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради про зобов»язання донарахувати та стягнути одноразову грошову допомогу в розмірі 7673 грн.50 коп.

У судовому засіданні представник позивача надала суду уточнений адміністративним позов, в якому просить зобовязати Полтавську спеціалізовану школу-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради донарахувати одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 7673 грн. 50 коп.; зобовязати Полтавську спеціалізовану школу-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 7673 грн. 50 коп.; стягнути з відповідача Полтавської спеціалізованої школи-інтернат № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради (м. Полтава, просп. Першотравневий, 26, р/р 35412001036547, МФО 831019 в ГУ ДКСУ м. Полтави, код 25167793) на користь прокуратури Полтавської області (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету-2800) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 1378 грн.

Ухвалою суду від 03.03.2016 року поновлено строк звернення до суду та визнано поважними причини пропущення строку звернення прокурора до суду в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 до Полтавської спеціалізованої школи-інтернат №2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради про зобов»язання донарахувати та стягнути одноразову грошову допомогу в розмірі 7673 грн.50 коп.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Неповнолітня ОСОБА_4 в судове засідання не з»явилась, але надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу без її участі.

Представник відповідача в судовому засіданні при вирішенні спору поклалася на розсуд суду.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, прийшов до висновку , що заявлені вимоги підлягають до задоволення за наступних підстав.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини , на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що 11.02.2016 до Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області надійшов лист з прокуратури Полтавської області, який містив інформацію про те, що 09.02.2016 за № 265/01-22 на адресу прокуратури Полтавської області з Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації надійшла інформація про те, що протягом минулого року визначена Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» одноразова грошова допомога у розмірі не менше 7716 грн. не виплачена більшості випускників інтернатних закладів, в тому числі випускникам Полтавської спеціалізованої школи-інтернат № 2 І-ІІІ ступенів.

Відтак, Полтавській місцевій прокуратурі Полтавської області стало відомо про порушення прав неповнолітніх випускників Полтавської спеціалізованої школи-інтернату № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради лише 11.02.2016, що підтверджується копією листа прокуратури Полтавської області, що додається.

Проведеною перевіркою наданої інформації виявлено підстави для представлення інтересів неповнолітніх випускників Полтавської спеціалізованої школи-інтернату № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради, в тому числі інтересів ОСОБА_4

Полтавською місцевою прокуратурою Полтавської області під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства про охорону дитинства в регіоні встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка є дитиною, позбавленою батьківського піклування, з 13.03.2013 по 31.08.2015 навчалася і виховувалася в Полтавській спеціалізованій школі-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради, де перебувала на повному державному утриманні.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», випускники навчального закладу із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу одягом и взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Пунктом 2 прикінцевих положень Закону, який набрав чинності 02.02.2005, передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набуття чинності цим Законом, діють в частині, що не суперечить цьому Закону.

Указаний розмір одноразової грошової допомоги випускникам навчальних закладів був визначений Законом України «Про внесення зміни до статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 15.05.2012 № 4675-VI, яким визначено, що у першому реченні частини сьомої статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» слово «двох» замінити словами «не менше шести». ОСОБА_5 набрав чинності з 07.06.2012.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2015 року по 31 серпня 2015 року становив 1286 грн.

Таким чином, з урахуванням вимог п.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ОСОБА_4 як випускниця школи-інтернату 2015 року з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування, у віці до 18 років, повинна була отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7716 грн.

У той же час, адміністрація Полтавської спеціалізованої школи-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради, при складані кошторису для виплати грошової допомоги ОСОБА_4 як випускниці школи-інтернат, керувалася підпунктом 1 п.13 Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким передбачено виплату грошової допомоги в розмірі не менше як 2,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що складає 42,50 гривні, яка й була їй виплачена.

Тобто, фактично ОСОБА_4 недоотримала одноразової грошової допомоги на суму 7716 грн. 42 грн. 50 коп. =7673 грн. 50 коп.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», порядок відшкодування витрат, повязаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.

Статтею 39-9 Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частина 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» регулює порядок та гарантує виплату одноразової грошової допомоги не обмежуючи права на її отримання працевлаштуванням або вступом до навчального закладу.

Пунктом 2 прикінцевих положень Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час виплати одноразової грошової допомоги, Полтавська спеціалізована школа-інтернат № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради повинна була керуватись вимогами ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а не пп.1, 4 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», оскільки положення цієї Постанови суперечать вимогам вказаного Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 3 Конвенції ООН про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

За наявності підстав, передбачених статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадян в адміністративному судочинстві, прокурор, в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом.

Однією з підстав представництва в суді інтересів громадянина є його неспроможність через недосягнення повноліття самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження. Наявність таких підстав має бути підтверджена прокурором шляхом надання суду відповідних доказів.

Доказами недосягнення повноліття ОСОБА_4 є належним чином завірені копії свідоцтва про народження та паспорту громадянина України, які додаються до позову.

З огляду на викладене, перший заступник керівника Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області звертається з позовом до суду з вимогою стягнути одноразову грошову допомогу на користь дитини, позбавлено батьківського піклування з Полтавської спеціалізованої школи-інтернату № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради.

Відповідно до частини другої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно з пунктом 2.22 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №6 від 22.05.2015 «Про внесення змін і доповнень до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановами Пленуму Вищого адміністративного суду України від 14.02.2014 № 2 та від 15.05.2014 № 6» спори між випускниками навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із навчальними закладами з приводу визнання протиправними дій, зобовязання донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу, виплата якої гарантована державою та покладена на навчальний заклад, належать до юрисдикції адміністративних судів.

Отже, вказана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Конвенцією про права дитини (стаття 3) визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Одним із таких заходів є захист майнових, житлових та інших прав та інтересів таких дітей (ст. 3 цього Закону).

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з субєктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

На підставі викладеного та керуючись ст.121 Конституції України, ст.ст. 3,6,9, 11, 18, 71, ч. 2, 94,99, 158-163 КАС України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ОСОБА_5 України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Конвенція ООН про права дитини, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 заступника керівника Полтавської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до Полтавської спеціалізованої школи-інтернат №2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради про зобов»язання донарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 7673 грн.50 коп. задовольнити.

Зобовязати Полтавську спеціалізовану школу-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради донарахувати одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 7673 грн. 50 коп.

Зобовязати Полтавську спеціалізовану школу-інтернат № 2 I-III ступенів Полтавської обласної ради виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 7673 грн. 50 коп.

Стягнути з відповідача Полтавської спеціалізованої школи-інтернат № 2 І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради (м. Полтава, просп. Першотравневий, 26, р/р 35412001036547, МФО 831019 в ГУ ДКСУ м. Полтави, код 25167793) на користь прокуратури Полтавської області (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету-2800) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 1378 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_6