Ухвала суду № 57347864, 20.04.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
805/5019/15-а
Номер документу
57347864
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Голошивець І. О.

Суддя-доповідач - Васильєва І.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року справа №805/5019/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Суддів: Жаботинської С.В.

Казначеєва Е.Г.

Секретар судового засідання Борисов А.А.

За участі позивача ОСОБА_3

За участі представника позивача - адвоката Шевченко С.А. (на підставі договору)

За участі представника відповідача - ГУ МВС України в Донецькій області - Віціна О.О. (на підставі довіреності)

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/5019/15-а за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Слов'янського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (з обслуговування м. Слов'янська та Слов'янського району) про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2015 року ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Слов'янського міського відділу (з обслуговування міста Слов'янськ та Слов'янського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області із вимогами про скасування наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 06 листопада 2015 року №354 о/с в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ; поновлення позивача на посаді начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського міського відділу (з обслуговування міста Слов'янськ та Слов'янського району); стягнення зі Слов'янського міського відділу (з обслуговування міста Слов'янськ та Слов'янського району) середнього заробітку за час вимушеного прогулу із 06 листопада 2015 року по день прийняття рішення суду в розмірі 217,84 грн. за кожен день вимушеного прогулу (арк. справи 3-5).

25 лютого 2016 року Донецьким окружним адміністративним судом винесено постанову, якою у задоволені вищенаведеного позову відмовлено повністю (арк. справи 102-105).

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції позивач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою (далі - апелянт, ОСОБА_3) в доводах якої зазначив, що не погоджується із винесеною постановою суду, посилаючись на те, що після останнього поновлення його 03 листопада 2015 року на посаді в міліції, останнього було безпідставно звільнено за Наказом ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі. При цьому він був повідомлений про звільнення лише 05 листопада 2015 року, але апелянт вказав, що до 03 листопада 2015 року він не був працівником міліції, у зв'язку з чим на нього, як на цивільну особу не розповсюджуються норми вказаного закону, а отже не розповсюджується дія пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 02 липня 2015 року про те, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції вважаються попередженими про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Окрім цього апелянт вказав на необхідність дослідження судом апеляційної інстанції в судовому засіданні рапорт ОСОБА_3 від 06 листопада 2015 року, в якому останній виявив своє бажання працювати в органах поліції з проханням призначити його на відповідну посаду в поліції.

З урахуванням чого апелянт просив суд задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити його вимоги у повному обсязі (арк. справи 106-108).

19 квітня 2016 року на адресу суду апеляційної інстанції від ГУ МВС України надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких представник зауважила, що пунктом 8 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів, тому, відповідачем на підставі Наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року правомірно звільнено позивача з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі. При цьому, щодо посилання ОСОБА_3 на бажання проходити службу в поліції та прохання призначити відповідну посаду в поліції апелянт зазначив, що жодної заяви ОСОБА_3 про бажання проходити службу в поліції ні до УКЗ ГУ МВС України в Донецькій області, ні до ГУ МВС в Донецькій області, ні до ГУ Національної поліції в Донецькій області не надходила, а долучена позивачем до апеляційної скарги копія рапорту від 06 листопада 2015 року містить за своїм змістом тільки прохання звільнити його з органів внутрішніх справ, а згоди, зокрема шляхом написання відповідної заяви на проходження подальшої служби в поліції чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими не надав, тому вказана копія рапорту не може бути належним доказом у даній справі (арк. справи 117-120).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року відкрите провадження у даній справі та призначено до розгляду на 12 год. 30 хв. 20 квітня 2016 року. При цьому, згідно з ухвалою суду від 15 квітня розгляд даної справи у відповідності до статті 122-1 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу в режимі відео конференції (арк. справи 114).

У судовому засіданні апелянт та представник підтримали доводи, викладені в апеляційні скарзі, просили її задовольнити, а представник ГУ МВС у Донецькій області просив відмовити апелянту в задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції просив залишити без змін.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Так, колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої, апеляційної інстанції, а також не є спірним між сторонами, ОСОБА_3 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ 29 липня 1995 року. Наказом ГУ МВС України № 441 о/с від 29 грудня 2014 року був звільнений з посади начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського міського відділу (з обслуговування міста Слов'янськ та Слов'янського району) за пунктом 64 «є» (за порушення дисципліни) Положення №114.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року по справі № 805/796/15-а скасовано пункт 1 наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 29 грудня 2014 року № 2201 «Про порушення службової дисципліни начальником Миколаївського ВМ Слов'янського МВ ГУ МВС України в Донецькій області (з обслуговування міста Слов'янськ та Слов'янського району) майором міліції ОСОБА_3 та заходи реагування»; скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 29 грудня 2014 року № 441 о/с «Про звільнення ОСОБА_3 за п. 64 «є» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», у зв'язку з чим поновлено ОСОБА_3 на посаді начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського міського відділу (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) з 26 червня 2015 року; стягнуто з Слов'янського міського відділу (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час вимушеного прогулу (за період з 29 грудня 2014 року по 25 червня 2015 року) в сумі 26 140 (двадцять шість тисяч сто сорок) гривень 80 коп., з обов'язковим утриманням податків і зборів згідно діючого законодавства.

Постанова в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського міського відділу (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) з 26 червня 2015 року та стягнення середньомісячної заробітної плати за один місяць у сумі 6644 (шість тисяч шістсот сорок чотири) грн.07 коп. (з обов'язковим утриманням податків і зборів згідно діючого законодавства) підлягає негайному виконанню (арк. справи 8-13).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року по справі № 805/796/15а змінено пункти 3, 4, 5, 6 резолютивної частини постанови Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року, в іншій частині зазначену постанову залишено без змін (арк. справи 14-20).

На підставі викладеного Наказом ГУ МВС України в Донецькій області № 331 о/с від 03 листопада 2015 року поновлено майора міліції ОСОБА_3 на посаді начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського МВ (з обслуговування м. Слов'янська та Слов'янського району) з 25 червня 2015 року (арк. справи 21).

Наказом ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року «По особовому складу», згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів), зокрема, майора міліції ОСОБА_3 (М-023897), начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського МВ (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) з 06 листопада 2015 року (арк. справи 22, 51, 74).

Відповідно до витягу із Наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 7 о/с л/к від 07 грудня 2015 року «По особовому складу», наказано: унести зміни до наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року у частині звільнення майора міліції ОСОБА_3 начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського МВ (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району). Вважати вислугу років на 06 листопада 2015 року у календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги - 21 рік 03 місяці 29 днів, у пільговому обчисленні 29 років 06 місяців 28 днів (арк. справи 52,75).

При цьому, відповідно до витягу із Наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 3 о/с л/к від 04 січня 2016 року «По особовому складу», наказано: унести зміни до наказу ГУ МВС України в Донецькій області № 354 о/с від 06 листопада 2015 року та № 402 у частині звільнення працівників ОВС через скорочення штатів. Вважати підставою звільнення працівників пункти 10 та 11 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», а не пункт 9 розділу XI цього розділу (арк. справи 126).

Відповідно до підпункту «г» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (Положення №114), особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Таким чином з наведеного вбачається, що ОСОБА_3 (М-023897), начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського МВ (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) з 06 листопада 2015 року звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за пунктом 64 «г» через скорочення штатів з урахуванням вимог пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 02 липня 2015 року, але апелянт не погоджується з таким звільненням, вважає, що на нього не розповсюджується дія пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 02 липня 2015 року про те, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції вважаються попередженими про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів, що і є спірним питанням даної адміністративної справи.

Колегія суддів не приймає такі посилання апелянта, та вважає, що відповідачем правомірно звільнено позивача, в межах та у спосіб визначений чинним спеціальним у даному випадку законодавством з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 затверджено Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, яке регулює порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.

02 липня 2015 року Верховною радою України прийнято закон «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України (далі - Закон № 580-VIII).

За пунктом 1 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.

Вказаний Закон в офіційному виданні «Голос України» №141-142 опубліковано 06 серпня 2015 року, тобто Закон № 580-VIII набрав чинності з 07 листопада 2015 року.

При цьому, відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ встановлено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Як зазначалося вище, ОСОБА_3 звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за пунктом 64 «г» через скорочення штатів на підставі вимог пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII від 02 липня 2015 року, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 07 серпня 2015 року.

Тобто з 07 серпня 2015 року у відповідності до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Також з 07 серпня 2015 року наведені представники міліції, що виявили бажання проходити службу в поліції у відповідності до пункту 9 вказаних положень вважаються такими, що попереджені про процедуру прийняття на службу до поліції за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Відповідно до пункту 10 прикінцевих та перехідних положень цього Закону, який також діяв з 07 серпня 2015 року, працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Тобто з 07 серпня 2015 року у відповідності до вимог пунктів 8-10 ЗУ № 580-VIII працівники міліції вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів та, якщо виявили бажання працювати в поліції, повинні дотриматись процедури прийняття на службу до Національної поліції за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим ЗУ «Про Національну поліцію», та до 07 листопада 2015 року (останній день 06 листопада 2015 року) можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, та зазначалось судом вище, позивач у даному випадку не був виключенням, оскільки на час дії процедури, встановленої пунктами 8-10 ЗУ № 580-VIII він також був працівником міліції, не зважаючи на те, що тривала процедура адміністративного оскарження попереднього наказу про звільнення, оскільки позивача згідно з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року було поновлено в органах внутрішніх справ на посаді начальника Миколаївського відділення міліції (м. Миколаївка) Слов'янського міського відділу (з обслуговування м. Слов'янськ та Слов'янського району) з 25 червня 2015 року, а отже на час опублікування Закону України «Про Національну поліцію», а саме з 06 серпня 2015 року, позивач був співробітником ОВС, попередженим у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів та мав законне право з 07 серпня 2015 року до 06 листопада 2015 року у відповідності до вимог пунктів 8-10 ЗУ № 580-VIII якщо виявив бажання працювати в поліції - дотриматись процедури прийняття на службу до Національної поліції (за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим ЗУ «Про Національну поліцію»).

При цьому суд не враховує посилання позивача на «недотримання відповідачем норм Кодексу законів про працю України щодо персонального попередження не пізніш як за два місяці до його звільнення», оскільки Кодекс законів про працю України не регулює порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, та процедуру звільнення з ОВС через скорочення штату, у зв'язку зі створенням нового органу - Національної поліції України, оскільки для такого випадку передбачене спеціальне законодавство, яким у даних правовідносинах є Закон України «Про Національну поліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Крім того, з пояснень відповідачів, а також з матеріалів справи вбачається, що позивач не проявив ніякого бажання щодо проходження подальшої служби в поліції та не надав відповідної згоди, зокрема, шляхом написання відповідної заяви або рапорту на проходження подальшої служби в поліції чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, а надав тільки рапорт від 06 листопада 2015 року, який містить за своїм змістом тільки прохання звільнити його з органів внутрішніх справ, а вищенаведеної згоди, зокрема шляхом написання відповідної заяви на проходження подальшої служби в поліції чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими не надав, тому вказана копія рапорту не може бути належним доказом у даній справі.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що звільнення позивача зі служби в міліції не виключає його права на загальних підставах пройти необхідну процедуру та порядок для зарахування на службу до новоствореного органу - Національної поліції України.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а Наказ № 354 о/с від 06 листопада 2015 року ГУ МВС України в Донецькій області (Слов'янського МВ) є таким, що прийнятий відповідачем на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством, а отже позовні вимоги про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вимоги про скасування даного наказу, тому вимоги апелянта в цій частині також не підлягають задоволенню, що відповідно до вимог статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину ухвали.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/5019/15-а, - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/5019/15-а, - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя І.А. Васильєва

Судді С.В. Жаботинська

Е.Г. Казначеєв