Постанова № 57347787, 18.04.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
638/19754/15-а
Номер документу
57347787
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2016 р. Справа № 638/19754/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Філатова Ю.М. , Бенедик А.П.

за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2016р. по справі № 638/19754/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова в частині відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова зарахувати до стажу роботи, яка дає право ОСОБА_1 переходу на пенсію за віком на пільгових умовах, роботу: у періоди з 15.04.1981р. по 31.07.1983р., з 04.10.1985р. по 08.11.1987р., 05.07.2003р. по 05.07.2008р. по професії електромонтер-лінійник з монтажу повітряних ліній високої напруги; у період з 09.11.1987р. по 31.12.1990р. по професії майстер та з 01.01.1991р. по 21.08.1992р. по професії виконавець робіт (виконроб); зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 29.05.2015 року.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2016 року позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про пенсійне забезпечення», з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 29.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 49).

Разом із заявою про призначення пенсії від 29.05.2015 року ОСОБА_1 надав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 187, видану арбітражним керуючим Телешун Ю.В. (а.с.50).

Протоколом від 22.06.2015 року № 2575/51 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії, про що позивача повідомлено листом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова № 9887-02/26 від 16.07.2015 року (а.с. 51, 52).

11.09.2015 року позивач повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харковаі з заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 53).

Разом із заявою про призначення пенсії від 11.09.2015 року ОСОБА_1 надав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 187 п.1 від 21.07.2014 року та довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 187 п.2 від 21.07.2014 року, видану арбітражним керуючим Телешун Ю.В. (а.с. 54, 55).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що вони є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, 1958 року народження, працював на Харківській мехколоні №16 ВАТ "Полтавелектро" з 15.04.1981 року по 31.07.1983 року, з 04.10.1985р. по 08.11.1987р., з 04.05.1995р. по 16.03.2009р. електромонтером-лінійником з монтажу повітряних ліній високої напруги і контактних мереж; з 09.11.1987р. по 31.12.1990р. - електромонтером-лінійником з монтажу повітряних ліній високої напруги і контактних мереж за професією "майстер"; з 01.01.1991р. по 03.03.1995р. електромонтером-лінійником з монтажу повітряних ліній високої напруги і контактних мереж за професією "виконавець робіт (виконроб)", що підтверджується копією трудової книжки (а.с.8-9).

29.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова про призначення йому пенсії на пільгових умовах за списком № 2 додавши необхідний пакет документів.

Згідно поданих документів загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 14 роки 2 місяці 1 день.

Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки з 01.08.1983р. по 30.09.1984р. професія "бригадирів електролінейників" не дає право на державну пенсію на пільгових умовах затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2003р. №36 та оскільки пільгова довідка 187 видана в порушення вимог чинного законодавства.

11.09.2015 року позивач повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Разом із заявою про призначення пенсії від 11.09.2015 року ОСОБА_1 надав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 187 п.1 від 21.07.2014 року та довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 187 п.2 від 21.07.2014 року, видану арбітражним керуючим Телешун Ю.В.

На повторне звернення позивача Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова відмовило в призначенні йому пенсії на пільгових умовах, з підстав зазначених вище.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до п. 6 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", чоловіки зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими, важкими умовами праці - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, мають право на пенсію на пільгових умовах, тобто за досягненням 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12,6 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно постанови Верховної Ради України від 06 грудня 1992 року "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" - до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки. Зокрема, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення", а до часу введення в дію зазначених списків діяли списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи".

Частиною 4 статті 13 вказаного Закону визначено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше визначається статтею 100 цього Закону.

Пунктом "а" статті 100 Закону №1788-ХІІ встановлено, що особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Так, відповідно до Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 розділом XХIХ, підрозділом "а" та постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 розділом ХХVII, підрозділом 27-а передбачені електромонтери-лінійники з монтажу повітряних ліній високої напруги й контактної мережі.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виключним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1.

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Згідно п.11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації" (у тому числі архівні);3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Як встановлено судом позивач, на час звернення до відповідача із заявою досяг 55 років, посади які обіймав позивач в спірний період віднесені до Списку № 2, має загальний стаж роботи більше 25 років, з яких більше 12,6 років пільгового ставу. Наявність в трудовій книжці позивача запису назви професії "плавильник металу і сплавів" не свідчить про не виконання ним роботи "плавильника".

Позивачем до заяви про підтвердження стажу надано пенсійному органу трудову книжку, архівні довідки, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній, якими підтверджується факт роботи електромонтером-лінійником з монтажу повітряних ліній високої напруги й контактної мережі, майстером та виконавцем робіт (виконроб).

Також колегія суддів вважає, що позивачем підтверджено період роботи електромонтером-лінійником з монтажу повітряних ліній високої напруги й контактної мережі з 04.07.1998 року по 05.06.2008 року, виходячи з наступного.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р. Результати атестації робочого місця впливають на призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно з п. 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначений Порядок набрав чинності з 21.08.1992 р., а тому при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 р. відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджено результатами атестації.

Судом встановлено, що первинна атестація робочих місць за умовами праці в Харківській мехколоні №16 ВАТ "Полтавелектро" була проведена у 2003 році відповідно до наказу №22/ос від 04.07.2003р. В перелік робочих місць виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням входила професія електромонтер-лінійник з монтажу повітряних ліній високої напруги й контактної мережі за списком №2 розділ 27 підрозділ "а" (а.с. 18-21).

Таким чином, період роботи позивача на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2 за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року згідно атестації проведеної в 2003 році, підтверджується на 5 років, що передує даті видання наказу про результати проведення атестації робочих місць (з 04.07.1998 року по 04.07.2003 року) та впродовж наступних 5 років (04.07.2003 року - 04.07.2008 року).

Отже враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, якщо атестацію було вперше проведено після 21.08.1997 р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років, якщо протягом цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до поданої ним заяви в травні 2015р., оскільки судом встановлено подання ним на той час необхідних документів на призначення пільгової пенсії за списком № 2.

Висновки суду першої інстанції про те, що на час звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу в травні 2015р. з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідач не мав підстав для призначення йому пенсії на пільгових умовах за списком №2, колегія суддів вважає помилковими, оскільки правомірність такого звернення підтверджується вищевикладеними обставинами по справі.

З огляду на зазначене, на час звернення позивача до пенсійного органу в травні 2015р. ним було надано весь пакет документів, що підтверджує пільговий стаж.

Враховуючи вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова безпідставно не нарахувало позивачу пенсію на пільгових умовах за списком № 2 на підставі його заяви від 29.05.2015р. та не провело відповідні виплати за період з 29.05.2015 року.

Отже, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п.в. 3,4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справ, порушення норм матеріального та процесуального права, що привело до невірного вирішення справи.

Оскільки при вирішенні справи судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, не повно з'ясовані обставини по справі, постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2016 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.п. 3, 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 01.03.2016р. по справі № 638/19754/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова в частині відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова зарахувати до стажу роботи, яка дає право ОСОБА_1 переходу на пенсію за віком на пільгових умовах, роботу: у періоди з 15.04.1981р. по 31.07.1983р., з 04.10.1985р. по 08.11.1987р., 05.07.2003р. по 05.07.2008р. по професії електромонтер-лінійник з монтажу повітряних ліній високої напруги; у період з 09.11.1987р. по 31.12.1990р. по професії майстер та з 01.01.1991р. по 21.08.1992р. по професії виконавець робіт (виконроб).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 29.05.2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Бенедик А.П. Повний текст постанови виготовлений 25.04.2016 р.