Ухвала суду № 57344375, 20.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
804/14497/15
Номер документу
57344375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2016 року м. Київ К/800/1028/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів Рецебуринського Ю.Й. (доповідача),

Олексієнка М.М.,

Штульман І.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційне підприємство «Мотодор» (далі - ТОВ «ВКП «Мотодор») до виконавчого комітету Нікопольської міської ради в особі конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, виконавчого комітету Нікопольської міської ради, виконувача обов'язків Нікопольського міського голови Фісака Андрія Петровича, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Транс» (далі - ТОВ «Авто-Транс»), про визнання протиправними та скасування рішень, визнання дій протиправними,

за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Транс» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського адміністративного суду від 16 грудня 2015 року,

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2015 року ТОВ «ВКП «Мотодор» звернулося до суду з адміністративним позовом, в подальшому уточненим, про: визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, оформлене протоколом №2 від 6 липня 2015 року в частині оголошення переможцем по об'єкту №1 ТОВ «Авто-транс»; визнання протиправними дій виконувача обов'язків Нікопольського міського голови щодо оформлення рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 23 липня 2015 року №536 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 6 липня 2015 року»; визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 23 липня 2015 року №536 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 6 липня 2015 року» в частині введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, оформленого протоколом №2 від 6 липня 2015 року, щодо оголошення переможцем по об'єкту №1 ТОВ «Авто-транс».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського адміністративного суду від 16 грудня 2015 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, оформлене протоколом №2 від 6 липня 2015 року, в частині оголошення переможцем по об'єкту №1 ТОВ «Авто-транс». Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 23 липня 2015 року №536 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 6 липня 2015 року» в частині оголошення переможцем по об'єкту №1 ТОВ «Авто-транс». В решті позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ТОВ «Авто-транс», посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.

Судами встановлено, що рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради «Про затвердження умов конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» від 28 травня 2015 року №410 визначено умови, порядок, об'єкти конкурсу та дата його проведення.

Оголошення про проведення конкурсу опубліковано в газеті «Нікопольська Правда» №62 від 2 червня 2015 року. Оголошення про доповнення умов конкурсу опубліковано в газеті «Нікопольська Правда» №68 від 16 червня 2015 року та вказано кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі - 18 червня 2015 року.

6 липня 2015 року відбулося засідання конкурсного комітету щодо розгляду та оцінки наданих превізниками-претендентами документів до участі в конкурсі відповідно до рішення №410.

Згідно з порядком денним до об'єкта №1 належать маршрути та рейси автобусів: 16А/3, 16/8, 19/2, 20/1, 20/6, 21/4, 21/6, 23/3.

Перевізниками-претендентами щодо об'єкта №1 визначено: ТОВ «Автотранспортне підприємство 11231», ТОВ «ВКП «Мотодор», ТОВ «Авто-транс».

Результати проведення конкурсу оформлено протоколом №2, відповідно до якого конкурсним комітетом прийнятно рішення щодо оголошення переможцем по об'єкту №1: перевізника-претендента ТОВ «Авто-транс» (1 місце, 32 бали), перевізником-претендентом, який посів друге місце, визначено ТОВ «ВКП «МОТОДОР» (2 місце, 29 балів).

Рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 23 липня 2015 року №536 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 6 липня 2015 року» введено в дію рішення конкурсного комітету (протокол №2 від 6 липня 2015 року) щодо визначення переможців конкурсу та подальшого укладення відповідних договорів на перевезення пасажирів.

За результатами перевірки дотримання чинного законодавства при проведенні процедури конкурсу та ухваленні спірних рішень суди попередніх інстанцій встановили порушення відповідачами приписів Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок) та Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344-III (далі - Закон №2344-III). Зокрема, суди вказали, що в порушення статті 34 Закону №2344-III, пункту 29 Порядку для участі в конкурсі ТОВ «Авто-транс» не було надано ліцензійні картки по переліку транспортних засобів, пристосованих для інвалідів, які вказані у заяві (анкеті до заяви), що є підставою для недопущення автомобільного перевізника до участі в конкурсі. Такі дії конкурсного комітету є порушенням пункту 12 Порядку.

Також відповідно до витягу з протоколу засідання конкурсного комітету з визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №2 від 6 липня 2015 року ТОВ «Авто-транс» було надано недостовірну інформацію в анкеті до заяви на участь у конкурсі за показником: «сумарна пасажиромісткість». Так, у зв'язку із допущенням очевидної арифметичної помилки при підрахунку кількості пасажиромісць підприємством вказано, що сукупна кількість пасажиромісць 13 транспортних засобів становить 890. Проте, відповідно до довідки ВДАІ з обслуговування м. Нікополь та Нікопольського району ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 26 червня 2015 року за результатами перерахунку встановлено, що сукупна кількість пасажиромісць 13 транспортних засобів ТОВ «Авто-транс» становить 714 місць. Крім того, підприємством безпідставно враховано пасажиромісця транспортних засобів, які належать останньому на підставі договорів оренди, що автоматично позбавляє підприємство права заявляти та вказувати пасажиромісця автобусів, які належать підприємству не на праві власності, співвласності або договору лізингу. Наведені обставини призвели до безпідставного та незаконного нарахування ТОВ «Авто-транс» десять балів за показником: «сумарна пасажиромісткість».

Також суди встановили, що конкурсним комітетом, в порушення положень пунктів 29, 33, 37 Порядку було розглянуто документи, надані третьою особою, під час проведення засідання конкурсного комітету та після спливу граничного строку для їх розгляду, та надано їм відповідну оцінку, що призвело до порушення прав інших осіб та безпідставного нарахування ТОВ «Авто-транс»: п'яти балів за показником: «наявність не менш як 3-х працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів»; чотирьох балів за показником: «наявність не менш як 2-х працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв», оскільки конкурсним комітетом 6 липня 2015 року прийнято вказані документи, які на думку директора ТОВ «Авто-транс» задовольняють вимоги порядку щодо нарахування балів за даними показниками.

Таким чином, суди зазначили, що такі дії членів конкурсного комітету є незаконними, оскільки до розгляду допущено документи в порушення пункту 33 Порядку, та, як наслідок, це призвело до невірної оцінки документів перевізника-претендента ТОВ «Авто-транс» та визначення переможця конкурсу.

Крім наведеного суди також встановили обставини перевищення повноважень конкурсним комітетом в частині нарахування ТОВ «Авто-транс» одинадцяти балів за показником: «робота перевізника переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті, що є об'єктом конкурсу». За висновками судів, Конкурсний комітет вийшов за межі наданої йому компетенції, невірно тлумачив положення цивільного законодавства та Закону України «Про господарські товариства». Зокрема, ТОВ «Авто-транс» не брало участі у попередньому конкурсі з перевезення пасажирів на маршруті, що є об'єктом конкурсу. Переможцем попереднього конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті, що є об'єктом конкурсу був ФОП ОСОБА_4 Доказів, які підтверджують правонаступництво ФОП ОСОБА_4 до ТОВ «Авто-транс» не надано. Судами також зазначено, що подібна форма правонаступництва не передбачена положеннями цивільного законодавства, а тому висновки конкурсного комітету суперечать положенням цивільного законодавства, яке не передбачає механізму правонаступництва від фізичної-особи підприємця до товариства з обмеженою відповідальністю. Отже, нарахування одинадцяти балів ТОВ «Авто-транс» за показником позитивного попереднього досвіду перевізника-претендента є незаконним.

Колегія суддів доходить висновку, що наведені висновки судів першої та апеляційної інстанцій підтверджуються наявними у справі письмовими доказами та узгоджуються з приписами чинного законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини.

Зокрема, щодо доводів судів про ненадання третьою особою обов'язкових для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування документів та надання інших документів поза межами граничного строку, встановленого законодавством для їх розгляду, що свідчить про безпідставність допущення підприємства до участі у конкурсі, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 7, 10, 28 Порядку об'єкт конкурсу визначається організатором. Організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт». Організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації).

Пунктом 12 Порядку передбачено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, окрім іншого, встановленого даним пунктом: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до пункту 33 Порядку документи, які надійшли до організатора після встановленого строку, не розглядаються.

Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (п. 37 Порядку).

Оцінка документів наданих перевізниками-претендентами за показником пасажиромісткості здійснюється відповідно до п.1 Додатку №4 до Порядку, який містить застереження щодо правової підстави експлуатації транспортних засобів перевізника-претендента, пасажиромісткість якого оцінюється, - як сумарна пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень, місць.

ТОВ «Авто-транс» було подано документи на об'єкт конкурсу №1, де передбачалось використовувати 8 основних автобусів та 1 резервний. Проте, всупереч наданої претендентом інформації, ліцензійні картки та копії свідоцтв про реєстрацію ТЗ були відсутні на автобуси, що пристосовані для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Наведене свідчить про надання ТОВ «Авто-транс» недостовірної інформації, тобто ненадання документів, наявність яких була заявлена претендентом для участі у конкурсі на відповідний об'єкт конкурсу.

Пунктом 3 Додатку №4 до Порядку визначено показники, відповідність яким надає перевізнику +5 балів за наявність не менш як 3-х працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та + 4 бали за наявність не менш як 2-х працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.

Документи, що підтверджують наявність на ТОВ «Авто-транс» працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, підприємством були надані у день проведення засідання конкурсного комітету, тобто після спливу кінцевого строку прийняття документів для участі в конкурсі - 18 червня 2015 року, що оголошений організатором конкурсу у доповненні до умов конкурсу з перевезення пасажирів на автомобільному маршруті загального користування, який відбувся 6 липня 2015 року.

Отже висновок судів щодо безпідставності прийняття цих документів до розгляду конкурсним комітетом відповідає фактичним обставинам та узгоджується з приписами Порядку.

Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Транс» залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2015 року та ухвалу Дніпропетровського адміністративного суду від 16 грудня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Ю.Й. Рецебуринський

М.М. Олексієнко

І.В. Штульман