Постанова № 57343971, 21.04.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
804/9475/15
Номер документу
57343971
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 квітня 2016 року справа № 804/9475/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.

суддів: Суховарова А.В. Щербака А.А.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Міністерства юстиції України в особі Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в інтересах Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року у справі № 804/9475/15 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати право позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом,

- визнати право позивача на звернення особисто до Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича зі скаргою на незаконні дії посадових осіб Міністерства екології та природних ресурсів України та безпосередньо і щодо міністра цього Міністерства,

- визнати протиправною бездіяльність Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича щодо неналежного розгляду скарги позивача від 07.06.2015року;

- визнати, що наслідками протиправної бездіяльності відповідача Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія-Геос» нанесена матеріальна та моральна шкода.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015року у справі №804/9475/15 позовні вимоги ОСОБА_4 були задоволені частково. Так, суд визнав неправомірною бездіяльність Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича щодо не розгляду скарги позивача, викладеної в листі від 07.06.2015., реєстраційний номер №1230 та зобов'язав Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича розглянути скаргу ОСОБА_4, датовану 07.06.2015р.. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

На рішення суду першої інстанції Міністерством юстиції України в особі Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в інтересах Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича була подана апеляційна скарга. Так, в скарзі зазначається про порушення судом норм матеріального права, що призвело до помилкового задоволення судом частини позовних вимог; неврахування судом того, що у даному випадку Премєр-міністр України Яценюк А.П. не є належним відповідачем у справі. Просять скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015року в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову позивачу у позові в повному обсязі.

Позивачем електронною поштою було подано клопотання про зупинення провадження у справі та зобов'язання начальника Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області надати позивачу вторинну правову допомогу.

З наведених позивачем доводів колегія суддів не вбачає підстав, передбачених ст.156 КАС України для зупинення провадження, а тому клопотання задоволенню не підлягає.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що листом №1230 від 07.06.2015 голова наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_4 звернувся до Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича зі скаргою про порушення Міністром екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 закону України "Про Кабінет Міністрів України" та Конституції України при розгляді звернень ОСОБА_4 щодо надання інформації за запитами на отримання публічної інформації №№990, 991, 992 від 21.04.2015р. з питання ресурсозбереження охорони природи та забезпечення конституційних прав громадян шляхом розробки та затвердження запропонованих фондом законопроектів для запровадження у виробництво "Теплоагенти Благути", відповіді на які не були отримані. В листі скаржник просив зобов'язати Міністра природних ресурсів ОСОБА_5 вжити заходи для усунення порушеного права фонду та винахідників ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7 щодо надання інформації та відповіді на питання, які викладені у запитах №№990, 991, 992 від 21.04.2015р. (а.с.43-45).

Листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 12.06.2015 № 17-15/1014, за підписом директору Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю ШустенкоЛ., заявнику надано відповідь у якій, повідомлено, що питання, порушені у листі Фонду від 07.06.2015 № 1230 належать до компетенції Мінприроди та Дніпропетровської облдержадміністрації. Також було поінформовано, що запит відповідно до частини третьої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" надіслано листом від 11.06.2015 за № 97030/0/2-15 до Мінприроди та Дніпропетровської облдержадміністрації для надання відповіді в установленому законом порядку. (а.с. 46, 47-48).

ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що Премєр-міністром України Яценюком А.П., якому особисто адресувався лист-скарга не вчинено дій з приводу належного розгляду скарги та вжиття відповідних заходів за наслідками такого розгляду, що є протиправною бездіяльністю.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, з посиланням на частину 4 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" вказав, що Премєр-міністр України Яценюк Арсеній Петрович у відповідності до наведених вимог ст. 7, ст.19 Закону України "Про звернення громадян" та в межах наданих йому повноважень щодо контролю за діяльністю членів Кабінету Міністрів України згідно ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" зобов'язаний був розглянути звернення позивача щодо бездіяльності Міністра екології та природних ресурсів України ОСОБА_5 та надати позивачу обґрунтовану відповідь, та, відповідно, повідомити про вжиття певних заходів реагування в разі наявності підстав для їх вчинення, а не направляти скаргу позивача до органу, чия бездіяльність в ній оскаржується.

Колегія суддів з такими висновками суду не погоджується, з огляду на наступне.

Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон № 393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити до органів державної влади, об'єднань громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення громадян адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

В ст.19 Закону № 393/96-ВР визначено обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг.

Відповідно до цієї норми, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема:об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 цього Закону, у разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.

Відповідно до ст. 23 Закону, вищі посадові особи держави - Президент України, Голова Верховної Ради України, Прем'єр-міністр України - здійснюють прийом громадян у встановленому ними порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. № 1156) було затверджено Регламент Кабінету Міністрів України.

У параграфі 12 розділу 2 Регламенту визначено, що організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів, що діє на підставі Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів, яке затверджує Кабінет Міністрів. Для забезпечення здійснення Прем'єр-міністром своїх повноважень у складі Секретаріату Кабінету Міністрів утворюється Апарат Прем'єр-міністра.

У відповідності до вимог ст.. 23 Закону № 393/96-ВР та п. 2 Порядку організації та проведення особистого прийому громадян у Кабінеті Міністрів України , затвердженого постановою КМУ №924 від 12.10.2010року, Прем'єр-міністр України здійснює особистий прийом громадян в установленому ним порядку.

Порядок проведення прийому громадян Прем'єр-міністром України погоджений Яценюком А.П. 30.04.2015року та розміщений на офіційному веб-сайті «Урядовий портал». У відповідності до п. 2 вказаного Порядку, організація розгляду звернень громадян, отриманих у письмовій формі, та здійснення інших заходів здійснюється Управлінням роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України спільно з Апаратом Прем'єр-міністра України в установленому порядку.

З огляду на вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що саме до повноважень Управління роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України, а не безпосередньо Прем'єр-міністра України, відноситься організація розгляду адресованих останньому заяв.

Як встановлено судом, адресовану Прем'єр-міністру України лист-скаргу позивача розглянуто Департаментом інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України та 12.06.2015 за вих. № 17-15/1014 було надано письмову відповідь. Крім того, супровідним листом від 11.06.2015р, за підписом заступника Міністра Кабінету Міністрів заяву ОСОБА_4 також направлено для розгляду в межах компетенції до Мінприроди та Дніпропетровської облдержадміністрації з висловленим проханням поінформувати заявника та Серетаріат Кабінету Міністрів про результати розгляду звернення (а.с.46).

Таким чином, Секретаріатом Кабінету Міністрів України вжито необхідні дії, спрямовані на організацію розгляду адресованої Прем'єр-міністру України заяви-скарги.

Колегія суддів приходить до висновку про відсутність у Прем'єр-міністра України визначених законодавством підстав для вчинення певних дій, що вимагаються позивачем, а отже й про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції у даній справі необхідно скасувати в оскарженій частині з прийняттям нового рішення - про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ст.ст.202,205,207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України в особі Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в інтересах Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року у справі № 804/9475/15 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльність Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича щодо не розгляду скарги ОСОБА_4, викладеної в листі від 07.06.2015 №1230 та зобов'язання Премєр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича розглянути скаргу ОСОБА_4, викладену в листі №1230 07.06.2015р., та прийняти нову постанову в цій частині -в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити.

В решті постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року у справі № 804/9475/15 залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий: Н.П. Баранник

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: А.А. Щербак