Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2016 р. Справа № 805/930/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 0001221702 від 17 лютого 2016 року, -
В С Т А Н О В И В:
05 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0001221702 від 17 лютого 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.03.2015 року до 04.11.2015 року, яким до нього застосовано штраф у розмірі 1856,16 грн., та пеня у розмірі 187,31 грн., а всього 2043,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669 - VII (далі - ЗУ №1669), який набрав чинності 15.10.2014, доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - ЗУ №2464) пунктом 9-3, відповідно до якого платники єдиного внеску, зазначені ст.4 ЗУ №2464, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком зазначених у ст.2 ЗУ №1669, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону №2464, на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених в цьому пункті, не застосовуються.
Позивач доводить, що на нього розповсюджується дія вищевказаного Закону, оскільки він здійснює свою підприємницьку діяльність на території проведення антитерористичної операції, перебуває на обліку в Артемівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, тому він звільняється від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції.
Також посилається на те, що відповідач вже виносив аналогічне рішення № 00338111702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за сплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску за той же самий період з 21.03.2015 року по 04.11.2015 року, але на загальну суму 2167,21 грн. Рішення відповідача № 0001221702 було оскаржено позивачем у досудовому порядку і згідно рішення ГУ ДФС в Донецькій області від 20.01.2016 року № 262/10Є/05-99-10-03-12-2, за результатами розгляду скарга була задоволена частково та рішення від 02.12.2015 року було скасовано.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, через відділ діловодства суду надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Від відповідача надійшли письмові заперечення в якому відповідач зазначає, що станом на 14.04.2016 заява та сертифікат Торгово-Промислової палати України, що засвідчує настання форс - мажорних обставин, який вирішує питання щодо списання податкового боргу та не застосування штрафних санкцій від ФОП ОСОБА_1 до Артемівської ОДПІ не надавались, тому у податкового органу відсутні підстави для списання штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою суду від 21.04.2016 року визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду.
Суд, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.
Позивач зареєстровано як фізичну особу - підприємця, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 2 254 000 0000 000205. Місце проживання за адресою: 84500, АДРЕСА_1
Як платник єдиного внеску позивач перебуває на обліку в Артемівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області. Вказані обставини встановлені на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
17 лютого 2016 року відповідачем на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 прийнято рішення за № 0001221702 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с.10).
Цим рішенням за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.03.2015 року по 04.11.2015 року до позивача застосовно штраф у розмірі 10% суми недоїмки 1856,16 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,1% суми недоїмки 187,31 грн., а разом - 2043,47 грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року(далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до пункту 9/4 «Прикінцевих та перехідних положень» вищевказаного Закону, ( в редакції яка діяла і на час прийняття спірного рішення і на час розгляду справи в суді) платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Тобто, в силу положень п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 до платників єдиного внеску, зазначених у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Крім цього, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, є м.Артемівськ.
Позивач перебуває на обліку у податкового органу та зареєстрований у місті Артемівську.
Наведене зумовлює висновок про належність позивача до категорії платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Посилання відповідача на те, що позивач не надавав податковому органу заяву та сертифікат Торгово-Промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин, тому у податкового органу відсутні підстави для списання штрафних санкцій, є необґрунтованими та неприймаються судом до уваги, оскільки:
По-перше: приписами п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 не передбачено подання платником єдиного внеску Сертифікату Торгово-Промислової палати України, для звільнення від відповідальності, оскільки приписами абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 прямо передбачено звільнення від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
По-друге: підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Хоча позивачем така заява не подавалась до відповідача, але ним не пропущено строки її подачі, оскільки антитерористична операція на території Донецької та Луганської областей триває.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що в силу положень абз. 3 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції, за невиконання обов'язків платника єдиного внеску до позивача не застосовуються. Як наслідок, спірне рішення відповідача від 17.02.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0001221702 підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
Згідно статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 0001221702 від 17 лютого 2016 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0001221702 від 17 лютого 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова прийнята та підписана в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 21 квітня 2016 року.
Суддя Шувалова Т.О.