справа №619/990/16-а
провадження №2-а/619/29/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2016 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіОСОБА_1за участюсекретаря судового засіданняОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівської міської ради Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення №2 ІІ чергової сесії пятого за порядковим номером Дергачівської міської ради VІІ скликання «Про затвердження Регламенту Дергачівської міської ради 7 скликання» від 24 грудня 2015 року посилаючись на те, що 15 січня 2016 року були оприлюднені рішення Дергачівської міської ради, які були прийняті в ході пленарного засідання ІІ чергової сесії VІІ скликання 24 грудня 2015 року та протокол сесії шляхом їх розміщення на офіційному сайті. Вважає, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню через недотримання порядку та процедури його прийняття, оскільки всупереч вимогам ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.п.7.2, 7.3 Регламенту Дергачівської міської ради 6 скликання проект оскаржуваного рішення та сам текст нового Регламенту повинен був би розглянутий та затверджений однією з постійних комісій відповідача, однак, постійна комісія з політико-правових питань, депутатської діяльності та місцевого самоврядування створена не була. Згідно п.18.1 Регламенту Дергачівської міської ради 6 скликання «Регламент міської ради, зміни і доповнення до нього затверджуються рішенням, прийнятим 2/3 депутатів від загального складу міської ради». У даному випадку оскаржуване рішення було прийнято 15-ма голосами «за», замість необхідних як мінімум 18 голосів «за», приймаючи до уваги, що загальний склад ради складає 26 депутатів.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та пояснили, що ОСОБА_3, як депутат Дергачівської міської ради, не був присутній при прийнятті даного рішення 24 грудня 2015 року та не мав можливості висловити свою думку з цього приводу, крім того, рішення прийняте з порушенням процедури його прийняття.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі зазначивши, що рішення «Про затвердження Регламенту Дергачівської міської ради 7 скликання» від 24 грудня 2015 року прийняте відповідно до вимог ч.9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки при голосуванні на сесії приймали участь більше половини депутатів від загального складу ради. Щодо попереднього не розгляду постійною комісією даного питання зазначив, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено обовязкового попереднього розгляду проекту рішення будь-якою постійною комісією.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням №2 від 24 грудня 2015 року V сесії VII скликання затверджено Регламент Дергачівської міської ради VII скликання.
Як вбачається з протоколу №5 другої чергової сесії V за порядковим номером Дергачівської міської ради VII скликання 24 грудня 2015 року були присутніми на сесії міський голова та 14 депутатів, які одностайно проголосували «ЗА» рішення «Про затвердження Регламенту Дергачівської міської ради VII скликання».
Відповідно до ч.12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Частинами 14, 15 ст. 46 Закону передбачено, що не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимогЗакону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Аналізуючи зазначені вище положення, закон зобовязує прийняти Регламент саме не пізніше другої сесії, тому неприйняття Регламенту було б порушенням Закону.
Згідно п. 18.1 Регламенту Дергачівської міської ради VI скликання «Регламент міської ради, зміни і доповнення до нього затверджуються рішенням, прийнятим 2/3 депутатів від загального складу міської ради».
Підзаконний нормативно-правовий акт нормативний акт, виданий на основі закону, відповідно до закону і спрямований на його виконання шляхом конкретизації законодавчих приписів або встановлення первинних норм.
Одними із ознак підзаконного нормативно-правового акту є те, що він містить вторинні (похідні) норми, що приймаються на основі закону, відповідають йому та те, що він деталізує первинні норми, вміщені в законах з метою їх реалізації.
Таким чином, Регламент Дергачівської міської ради являється підзаконним нормативно-правовим актом, який повинен відповідати закону.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону (ст.1 Закону).
Як вбачається з офіційного сайту Центральної виборчої комісії України та списку зареєстрованих депутатів Дергачівської міської ради (а.с.61-62), кількість депутатів, які обираються до Дергачівської міської ради «26».
Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Доводи позивача, що оскаржуване рішення було прийнято не двома третинами від загального складу ради відповідно до вимог п.18.1 Регламенту Дергачівської міської ради VI скликання судом не береться до уваги, оскільки даний пункт Регламенту суперечить Закону.
З урахуванням принципу законності, закріпленого вст. 9 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин саме закон, а не підзаконний нормативний акт.
Крім того, суд зазначає, що Регламент міської ради є нормативним актом, який визначаєпринципи, порядок її діяльності. У випадках прийняття законодавчих актів, внаслідок чого виникне неузгодженість окремих положень Регламенту з чинним законодавством, повинні бути внесені відповідні зміни i доповнення до Регламенту. У разі наявності розбіжностей норм Регламенту з нормами діючого законодавства України діють норми законодавства України, незалежно від внесення змін до Регламенту.
Таким чином, позивач, як депутат Дергачівської міської ради, не позбавлений можливості ініціювати внесення змін та доповнень до Регламенту.
Виходячи з наведеного, на пленарному засіданні були присутніми більше половини депутатів від загального складу ради, отже, рішення прийнято в межах повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 9 ст. 47 Закону постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
Відповідно до розпорядження № 158 від 23.11.2015 року Дергачівського міського голови, текст якого розміщено на офіційному сайті відповідача, скликано другу чергову сесію з порядковим номером черговості міської ради VII скликання 23 грудня 2015 року о 15-00год., на розгляд якої, в тому числі, винесено питання затвердження Регламенту Дергачівської міської ради VIІ скликання. Раді голів, постійним депутатським комісіям та виконавчому комітету міської ради доручено підготувати матеріали, необхідні для проведення даної сесії.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_3, який являється депутатом комісії з політико-правових питань, депутатської діяльності та місцевого самоврядування, та свідок ОСОБА_4, яка являється секретарем Дергачівської міської ради, підтвердили факт проведення роботи 17 та 22 грудня 2015 року даною постійною комісією та розгляд комісією спірного рішення, однак, позивач не приймав у ній участь через її неповний склад.
Як встановлено у судовому засіданні така ситуація щодо неповного складу комісії виникла через те, що депутат ОСОБА_5 від Дергачівської районної організації Партії «Відродження», яка була членом даної комісії, у звязку з протиправною бездіяльністю Дергачівської районної виборчої комісії Харківської області тривалий час не реєструвалася депутатом Дергачівської районної ради Харківської області, що змусило її звертатися до суду з даного приводу, та відповідно наступний за черговістю кандидат у депутати від даної партії ОСОБА_6 не реєструвалася Дергачівською районною виборчою комісією Харківської області, що також змусило її звертатися до суду та було ухвалено відповідне рішення про задоволення позову лише 05.01.2016 року.
Інші докази, втому числі показання свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 суд не бере до уваги, оскільки вони не стосуються предмету спору.
Крім того, суд зазначає, що Регламент міської ради це збірник правил, норм та положень, які визначають порядок роботи міської ради, порядок діяльності ради, її депутатів, посадових осіб та виконавчого комітету.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; чи прийняті (вчинені) вонипропорційно, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Внаслідок скасування оскаржуваного рішення під загрозу ставиться організація роботи органу місцевого самоврядування Дергачівської міської ради та її виконавчого комітету.
Перевіряючи законність рішення про затвердження Регламенту Дергачівської міської ради VII скликання судом встановлено, що при прийнятті даного рішення мало місце порушення права позивача на участь у процесі прийняття рішення, проте, право позивача не підлягає захисту у обраний ним спосіб, а саме: шляхом скасування нормативно-правового акту, яким врегульовано роботу міської ради, з огляду на те, що такий спосіб є непропорційним, так як положення Регламенту міської ради не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Отже, відповідач, будучи субєктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, довів правовірність власних дій.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 158 163 КАС України, суд
постановив:
У позові ОСОБА_3 до Дергачівської міської ради Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст виготовлено та підписано 22 квітня 2016 року.
Суддя І. М. Нечипоренко