Справа № 565/353/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2016 року 13 год. 30 хв. м. Кузнецовськ
Кузнецовський міський суд Рівненської області
під головуванням судді Демчини Т.Ю.
при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську Рівненської області (далі УПФ м.Кузнецовська) з вимогою зобовязати провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84% заробітної плати з 28 серпня 2015 року з врахуванням отриманих матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з жовтня 2007 року по вересень 2009 року, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок Головного управління юстиції у Рівненській області №413 від 12.11.2014р., №414 від 12.11.2014р., нарахувати і виплатити компенсацію з 28.02.15 р. до 31.12.15 р. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 29.10.09 р. їй призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84% відсотків заробітної плати. Під час нарахування пенсії позивачу не були включені всі види оплати праці, які включаються до заробітку для обчислення пенсії. Позивач двічі зверталась до суду із позовами до УПФ м.Кузнецовська з цього приводу. Постановами Кузнецовського міського суду Рівненської області від 19.01.2015р. (справа №565/1716/14-а) та від 13.11.2015р. (справа №565/1202/15-а) її позови задоволені частково, однак в теперішній час пенсія її пенсія нараховується у попередньо визначеному розмірі та не виплачується. З цим ОСОБА_1 не згідна, що і стало підставою для предявлення позову.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримала позовні вимоги, давала суду пояснення, близькі за змістом до обґрунтування позову. Позивач уточнила, що під компенсацією, яку вона просить нарахувати та виплатити за період з 28.02.15 р. до 31.12.15 р., вона має на увазі перерахунок пенсії за цей період та виплату відповідної різниці.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та подала письмові заперечення, які обґрунтовуються тим, що пенсія державного службовця ОСОБА_1 призначена з 26.10.09 р. При зверненні за призначенням пенсії була надана довідка про складові заробітної плати за період з жовтня 2007 р. по вересень 2009 р. та відповідачем враховано при обчисленні пенсії щомісячні премії за вказаний період. У вказаній довідці не зазначалось про матеріальні допомоги та індексацію заробітної плати. Матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на думку представника, не є складовими заробітної плати. Крім того, з 01.01.15 р. пенсії, які призначаються або перераховуються в тому числі і відповідно до Закону України «Про державну службу», обчислюються в розмірі 60% відсотків заробітної плати (грошового утримання). Крім того, відповідно до ч.4 ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції від 26.04.15 р.), тимчасово, у період з 01.04.15 р. по 31.12.15 р. особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються. З цих підстав представник відповідача в судовому засіданні просила суд відмовити у задоволенні позову у звязку з безпідставністю вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши інші докази у справі, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.15 р. № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області та управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області реорганізовано шляхом їх злиття та утворено Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
З огляду на викладену обставину, судом під час розгляду справи ухвалою, занесеною до журналу судового засідання, в порядку ст.52 КАС України замінено відповідача з управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області на Володимирецьке обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 19.01.15 р. (справа №565/1716/14-а) встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії відповідачем не були враховані матеріальна допомога та індексація заробітної плати. Цією ж постановою зобов'язано УПФ м.Кузнецовська здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_1 з 01.12.14 р. з урахуванням даних про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати позивача за період з жовтня 2007 р. по вересень 2009 р., на які було фактично обчислено та сплачено страхові внески до Пенсійного фонду.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 13.11.15 р. (справа №565/1202/15-а) визнано протиправною відмову УПФ м.Кузнецовська в частині проведення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, на підставі постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 19 січня 2015 року по справі №565/1716/14-а, виходячи із заробітку для обчислення пенсії 84 відсотки, та зобов'язано провести перерахунок і виплату пенсії, як державному службовцю, починаючи з 01 грудня 2014 року до дня звернення з позовом - 28 серпня 2015 року, виходячи із 84 відсотків суми заробітної плати, що застосована при визначенні пенсії та з урахуванням отриманих матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період із жовтня 2007 року по вересень 2009 року, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З листа УПФ від 17.03.2016р. №703/Ю-35 та пояснень представника відповідача вбачається, що з 28.08.15 р. ОСОБА_1 нараховується пенсія у попередньо визначеному розмірі 84% від суми заробітку без урахування матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з жовтня 2007 року по вересень 2009 року.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна в період виникнення спірних відносин по призначенню пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, є підстави для врахування даних про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати позивача за період із жовтня 2007 р. по вересень 2009 р., на які було фактично обчислено та сплачено страхові внески до Пенсійного фонду, при обчисленні їй пенсії не лише до 28.08.15 р., а й після цієї дати.
Статтею 22 Конституції Українипередбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд вважає неприйнятними заперечення відповідача проти позовних вимог у тій частині, що відповідно до ч.4 ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» N 213-VIII), особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 як на момент звернення до суду з даним позовом, так і на даний час працює на посаді відповідно до Закону України «Про державну службу», на даний час пенсія їй нараховується у розмірі 84 % від суми заробітної плати без урахування отриманих матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з жовтня 2007 року по вересень 2009 року, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного Фонду України, а нарахована пенсія не виплачується.
Суд визнає, що позивачу не виплачується пенсія у порушення вимог та положеньстатті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенції) в поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу.
Стаття 14 Конвенції передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин майнового стану, народження або інших обставин.
Всупереч статті 14 Конвенції, яка гарантує рівність у здійсненні основних свобод, позивачу з огляду на її рід занять зменшено виплату пенсії, в той час як без будь-якого об'єктивного і розумного обґрунтування виплата такої ж пенсії проводиться іншим особам, які перебувають в однаковому із позивачем положенні, однак мають інший рід занять. Виплата такої пенсії не зменшена іншим особам, які працюють в інших сферах.
Таким чином, має місце запровадження дискримінації відносно позивача при здійсненні останньою права на мирне володіння майном та отримання призначеної пенсії.
Враховуючи викладене, суд визнає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст.ст.22, 46, 58 Конституції України, статтею 14, статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що з28 серпня 2015 року нарахування та виплата пенсії, призначеної ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», підлягає відновленню виходячи із 84% суми заробітної плати, що застосована при визначенні пенсії, та з урахуванням отриманих матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з жовтня 2007 року по вересень 2009 року, у зв'язку з відсутністю підстав для припинення її виплати у такому розмірі.
Н а підставі ст.ст.22, 46, 58, 68 Конституції України, ст.ст.2, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобовязати Володимирецьке обєднане управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області відновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 як державному службовцю з 28 серпня 2015 року, виходячи із 84 відсотків суми заробітної плати, що застосована при визначенні пенсії, та з урахуванням отриманих матеріальних допомог на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з жовтня 2007 року по вересень 2009 року, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного Фонду України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: