12.04.2016
копія
Справа № 401/4763/15-а
Провадження № 2-а/401/13/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., за участю секретаря Коваленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Власівської селищної ради м. Світловодська Кіровоградської області про визнання незаконним та скасування рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, -
В С Т А Н О В И В:
10 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Власівської селищної ради м. Світловодська Кіровоградської області та просив визнати незаконним та скасувати рішення Власівської селищної ради № 3 від 24 листопада 2015 року «Про обрання секретаря селищної ради».
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що він є депутатом Власівської селищної ради сьомого скликання. 24 листопада 2015 року відбулась перша сесія ради, на якій було обрано секретарем Власівської селищної ради ОСОБА_2 При цьому мало місце порушення ч. 5 ст. 9 Регламенту Власівської селищної ради сьомого скликання, відповідно до якої коли з певного питання порядку денного проведено голосування, а рішення не прийняте, повторне голосування з цього питання можливе лише після повторного внесення його до порядку денного роботи ради. В ході засідання згідно порядку денного селищний голова запропонував раді обрати секретарем депутата ОСОБА_3. В результаті таємного голосування рішення про обрання секретарем ради ОСОБА_3 прийняте не було. Після цього депутат ОСОБА_4 подав головуючому ОСОБА_11 письмову пропозицію щодо обрання секретарем ради ОСОБА_2, повідомивши, що під цією пропозицією підписалось 13 депутатів. В порушення ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» головуючий не перевірив належність підписів у пропозиції депутатам, а поставив її на голосування. Проте повторно питання про обрання секретаря ради до порядку денного внесено не було, в зв'язку з чим рішення, яке прийняте за таким голосуванням, на думку позивача, є незаконним та має бути скасоване судом. (а.с. 2-4)
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та надав пояснення, з яких вбачається, що до порядку денного ради було включено питання про обрання секретаря селищної ради відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пропозицію голови селищної ради, однак в результаті радою було прийняте інше за правовою суттю рішення, яке відрізнялося від первісного проекту, так як обрана кандидатура секретаря, подана депутатами. Проект рішення про обрання секретаря селищної ради на пропозицію депутатів до порядку денного не вносився, як те передбачено ст.. 6 Регламенту ради шостого скликання, чинного на момент прийняття оспорюваного рішення.
Крім того, в порушення ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проект рішення про обрання секретаря селищної ради не був оприлюднений.
В протоколі лічильної комісії про обрання ОСОБА_2 секретарем Власівської селищної ради містяться описки, що може свідчити про спотворення дійсної волі депутатів.
Оспорюване рішення прийнято з порушенням вимог ст.. 28, ч. 2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», так як ОСОБА_2 в умовах реального конфлікту інтересів підписала депутатську пропозицію про висунення самої себе на посаду секретаря ради, не повідомила Власівську селищну раду про наявність конфлікту інтересів та взяла участь в голосуванні за обрання самої себе секретарем ради.(а.с. 103-107, 149- 152)
Представник Власівської селищної ради м. Світловодська Кіровоградської області Петько С.О. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 визнала та повідомила, що дійсно при прийнятті рішення про обрання секретаря селищної ради мало місце порушення регламенту.
З підстав ч. 4 ст. 112 КАС України суд не прийняв визнання адміністративного позову.
Ухвалою Світловодського міськрайонного суду від 05 лютого 2016 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено ОСОБА_2 (а.с. 71)
В судовому засіданні представник ОСОБА_2 ОСОБА_6 заперечив проти позовних вимог ОСОБА_1, так як , на його думку, рішення Власівської селищної ради про обрання ОСОБА_2 секретарем ради прийняте відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначає, що розпорядженням № 96к від 26 листопада 2015 року селищний голова виконав рішення від 24 листопада 2015 року № 3 «Про обрання секретаря селищної ради» та призначив ОСОБА_2 на цю посаду, відповідно як наслідок рішення селищної ради вичерпало свою дію та втратило чинність.
Вислухавши пояснення сторін, представника третьої особи, свідчення свідків, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, зважаючи на такі встановлені обставини.
Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
24 листопада 2015 року відбулось друге пленарне засідання першої сесії Власівської селищної ради м. Світловодська Кіровоградської області сьомого скликання.
На даній сесії Власівською селищною радою було прийнято рішення від 24 листопада 2015 року № 3 «Про обрання секретаря селищної ради», яким секретарем Власівської селищної ради обрано ОСОБА_2 (а.с. 15)
Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:
1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови;
2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою;
3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;
4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч. 14, ч. 15 зазначеної статті, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Порядок обрання 24 листопада 2015 року секретаря Власівської селищної ради визначався Регламентом Власівської селищної ради шостого скликання, затверджений рішенням сесії селищної ради № 16 від 24 грудня 2010 року (далі - Регламент). (а.с. 108-115)
Регламент Власівської селищної ради сьомого скликання, затверджений рішенням № 2 від 24 листопада 2015 року на той момент ще не набрав чинності, так як не був оприлюднений згідно його ч. 5 ст. 12. (а.с. 6-14)
Згідно ч. 1 , ч. 3 ст. 6 Регламенту, пропозиції щодо питань на розгляд селищної ради можуть вноситися селищним головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Підготовку питань на розгляд сесії організовує секретар ради. Пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії ради, подаються не пізніше ніж за 12 днів до пленарного засідання селищної ради до апарату ради з проектом відповідного рішення, яке пропонується прийняти з цього питання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 Регламенту, рада в межах своїх повноважень з питань порядку денного засідання приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю голосів від загального складу ради, крім рішень з процедурних питань та випадків, визначених законодавством.
Ч. 5 цієї ж статті передбачено, що в разі, коли з певного питання порядку денного проведено голосування, а рішення не прийняте, повторне голосування з цього питання можливе лише після повторного внесення його до порядку денного роботи ради.
Як вбачається з Порядку денного першої сесії Власівської селищної ради сьомого скликання, питання обрання секретаря селищної ради було до нього включено. (а.с. 34)
Згідно Протоколу № 02/15 другого пленарного засідання першої сесії Власівської селищної ради сьомого скликання від 24 листопада 2015 року, участь у роботі засідання прийняли 26 депутатів та селищний голова. Третім питанням порядку денного на вирішення депутатів було запропоновано вирішення питання порядку денного про обрання секретаря селищної ради. Голова селищної ради в порядку ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вніс пропозицію про обрання секретарем ради ОСОБА_3 За підрахунком голосів таємного голосування кандидатура ОСОБА_3 з результатом «за» - 12, «проти» - 15 підтримана не була.
Після цього депутат ОСОБА_4 в порядку ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вніс на розгляд ради письмову пропозицію 13 депутатів щодо кандидатури секретаря ради, відповідно до якої було запропоновано на дану посаду депутата ОСОБА_2 (а.с. 16) Голова погодив з депутатами продовження обрання секретаря ради та поставив на розгляд кандидатуру секретаря за пропозицією депутатів. За наслідками таємного голосування з результатом «за» - 14, «проти» - 13 кандидатура ОСОБА_2 була обрана на посаду секретаря.(а.с. 158)
Головуючий ОСОБА_11 запропонував депутатам прийняти рішення в цілому, змінивши в преамбулі слова «на пропозицію селищного голови» словами « на пропозицію депутатів селищної ради» , за що віддали свої голоси 25 депутатів та рішення було прийняте. (а.с. 36-43)
Допитані в судовому засідання як свідки депутати ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 дали показання про хід пленарного засідання сесії Власівської ради, які узгоджуються з протоколом засідання .
Ч. ч. 14-23 ст. 10 Регламенту визначено, що таємне голосування обов'язково проводиться у випадках: обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради; дострокового припинення повноважень селищного голови.
Для проведення таємного голосування лічильна комісія перед початком голосування: одержує від секретаря ради список депутатів; забезпечує процедуру таємного голосування.
Бюлетень для таємного голосування виготовляється секретарем ради. Час, місце і тривалість проведення голосування, а також порядок організації голосування встановлюється рішенням лічильної комісії.
Членом лічильної комісії за списком депутатів кожному депутату видається бюлетень, про що в списку робиться позначка, а депутат розписується.
Після закінчення голосування лічильна комісія проводить підрахунок голосів і складає протокол про результати голосування. Протокол підписується всіма присутніми членами комісії.
В разі порушення процедури голосування сесія може прийняти рішення ради про визначення виборів недійсними.
Таємне голосування вважається таким, що відбулося, якщо у голосуванні взяли участь більше половини депутатів від загальної чисельності ради.
Кандидат вважається обраним, якщо за нього проголосувало більшість депутатів від загального складу ради.
Голосування по одних і тих самих кандидатурах проводиться не більше двох разів, після чого, у разі необхідності, вносяться нові кандидатури.
Лічильна комісія після підрахунку голосів оголошує на сесії протокол свого засідання, який повинен бути затверджений радою відкритим голосуванням.(а.с.108-115)
Аналізуючи порядок проведення голосування 24 листопада 2015 року за питанням порядку денного про обрання секретаря селищної ради, відображений у протоколі № 02/15 суд приходить до висновку, що таке голосування було здійснено у спосіб та порядку , передбаченому ч. 1 ст. 50, ч. ч. 1-3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та положенням Регламенту.
Так, питання обрання секретаря ради було включено до порядку денного засідання сесії, суб'єкти внесення пропозицій щодо кандидатур на посаду секретаря належні, процедура таємного голосування дотримана, рішення в цілому, яким визнано результати таємного голосування, прийняте виключною більшістю голосів депутатів.
Доводи позивача про незаконність рішення з підстав недотримання відповідачем правил ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині не оприлюднення його проекту за 20 робочих днів до дати його розгляду суд відхиляє, в зв'язку з наступним.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно - правові акти, акти індивідуальної дії ( крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником , проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно - правові засади діяльності.
Приписами ч. 3 ст. 15 цього Закону визначено, що проекти нормативно - правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідачем визнано, що вище зазначені вимоги Закону ним не дотримано.
Разом з тим, відповідно до ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідальність за не оприлюднення інформації відповідно до ст. 15 цього Закону несуть особи, винні у вчинені такого порушення. Особи, на думку яких їхні права та законі інтереси порушені розпорядниками інформації, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом, що є належним способом захисту. Відтак недотримання порядку оприлюднення спірного рішення не може бути підставою для його скасування.
Що стосується посилання позивача на недотримання ОСОБА_2 вимог ст. 28, ч. 2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції» як на підставу скасування рішення, що оспорюється, то суд зазначає, що матеріали справи не містять даних про те, що в діях ОСОБА_2 в установленому законом порядку встановлено склад корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення і вона визнана винною у його вчиненні. Встановлювати наявність в діях особи ознак корупційного правопорушення не є компетенцією суду в межах даного процесу в рамках адміністративного судочинства, тому підстав для застосування положень ч. 1 ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції» наразі суд не вбачає.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Розпорядженням селищного голови від 23 грудня 2015 року № 101к «По особовому складу» ОСОБА_2 звільнено з посади секретаря ради з 23 грудня 2015 року в зв'язку з достроковим припиненням повноважень згідно ч. 2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції» як таку, що не надала у встановлений строк згоди на проведення спеціальної перевірки. (а.с. 69)
Питання про судові витрати суд вирішує у відповідності з вимогами ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 89, 94, 98, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Власівської селищної ради м. Світловодська Кіровоградської області про визнання незаконним та скасування рішення Власівської селищної ради № 3 від 24 листопада 2015 року «Про обрання секретаря селищної ради», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, - відмовити.
Судові витрати у справі віднести на рахунок позивача.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Світловодський міськрайонний суд апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя підпис
Згідно:
Суддя Н.Л. Волошина