Постанова № 57325213, 20.04.2016, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
346/838/16-а
Номер документу
57325213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 346/838/16-а

Провадження № 2-а/346/17/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

у складі: головуючої - судді Беркещук Б.Б.

секретаря Матушевської Г.Д.

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Ришко Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Коломийського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дії управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що з 03 лютого 2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» . 12 січня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії, оскільки незважаючи на вимоги ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при обрахунку його пенсії безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, виплачених протягом 2007- 2010 р.р., а також протягом 2011 р. по січень 2012 р.р. з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вказує, що чинне законодавство, як загальне так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. Надбавки запроваджені нормативно правовими актами , матеріальна допомога, індексація заробітної плати належать до видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі чи службі в органах місцевого самоврядування та були звільнені після їх запровадження .

Просить суд визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 03 лютого 2012 року у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та включити до заробітку, з якого визначалась пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених в довідці №1-10/1281 від 22 грудня 2015 року та продовжувати виплачувати пенсію за новим розрахунком .

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги заяви та просив суд позов задоволити.

Представник відповідача позов не визнала, подала до суду письмове заперечення, котрого підтримала у судовому засіданні та пояснила, що порядок обчислення заробітку , що враховується при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведенні перерахунку пенсій державним службовцям, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям , відповідно до рішень КМУ , визначено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до п.3 вищезазначеної постанови, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії державного службовця, враховуються в розмірах , що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а середньомісячна сума виплат премій та надбавок визначається за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв цих періодів на даній роботі ( згідно внесених змін з 01.05.2014 р)

Відповідно до ст.ст.33, 37 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і премій.

Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків) індексація не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав не має .

Крім того, позивач просить провести перерахунок пенсії з 03 лютого 2012 року , а жодних доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду представлено не було, управління правомірно вважає шестимісячний термін звернення до суду пропущеним.

Просить в задоволенні позову відмовити.

Враховуючи пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 03 лютого 2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» чого не заперечила в судовому засіданні представник відповідача.

12 січня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії із врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати ,з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.(а.с.10)

13 січня 2016 року листом № 5/М-15 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і на вирішення соціально-пбутових питань) індексація та інші виплати не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав не має . (а.с.11)

Як вбачається з довідки № 1-10/1281 від 22 грудня 2015 року, виданої Коломийським управлінням Державної казначейської служби України Івано-Франківської області позивачу ОСОБА_1 за період роботи з 2007 р. по 2010 р. нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація (а.с.12)

У довідці № 54 від 01 лютого 2016 року виданої виконкомом Жукотинської сільської ради зазначено, що ОСОБА_1 у грудні 2011 року нараховувалась матеріальна допомога та з березня по грудень 2011 р, та у січні 2012 р. - індексація (а.с.13)

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції чинній на момент призначення пенсії).

У ч.І ст.1. Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.І ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум. на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, згідно з ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду адміністративного позову (ч.І ст. 100 КАС України ).

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом 08 лютого 2016 року.

Зурахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, суд доходить висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 у частині вимог за період з 03 лютого 2012 року по 07 серпня 2015 року включно слід залишити без розгляду.

Достатніх поважних причин, які б позбавляли можливості своєчасно звернутися до суду за захистом своїх порушених прав позивачем не наведено.

На підставі наведеного та Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про державну службу", Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", керуючись ст.ст. 17,99, 100,158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Коломийського об"єднаного

управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково

Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 03 лютого 2012 року по 07 серпня 2015 року включно - залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Коломийського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії.

Зобов'язати Коломийське об"єднане управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з 08 серпня 2015 року, з врахуванням виплачених йому сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих ним сум, та надалі виплачувати перерахований розмір пенсії до припинення права на таке.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Беркещук Б. Б.