Постанова № 5731662, 07.07.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
07.07.2009
Номер справи
2-а-2184/09
Номер документу
5731662
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-2184/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобовязання нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

24.06.2009 р. позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобовязання нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 8014,64 грн. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 вона народила другу доньку ОСОБА_5. З 30.05.2006 р. вона перебувала на обліку в УПСЗН, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона одинока мати. Її перша дитина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнана інвалідом дитинства.

Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. абз.3 ч.2 ст. 56 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнаний неконституційним. Впродовж 2007-2009 рр. відповідач повинен був керуватися аналогією закону та під час розрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен був діяти відповідно до п.5 та п.6 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р., яке має преюдиціальне значення. Але відповідач виплачував допомогу не у повному розмірі. З урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2009 рік” недоплата допомоги за період з 09 липня 2007 р. по 17 березня 2009 р. склала 8014 грн. 64 коп. Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманої допомоги, але їй було відмовлено. Вважає, що річний строк звернення до суду вона пропустила з поважних причин. Про порушення її прав їй стало відомо від її знайомих у травні 2009 р., вона звернулась до відповідача, однак останній відмовив їй в поновленні її порушених прав.

Позивачка просить поновити строк звернення до суду за захистом порушених прав, визнати дії відповідача протиправними, зобовязати відповідача нарахувати та виплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 8014 грн. 64 коп., зобовязати відповідача у наступні місяці сплачувати їй щомісячну соціальну допомогу у відповідності з діючим законодавством України.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснила, що не звернулась своєчасно до суду, тому, що являється матірю одиночкою, виховує одна двох дітей, які часто хворіють. Старша дочка ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнана інвалідом дитинства, потребує постійно догляду, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд.

Представник позивачки ОСОБА_3 підтримав заявлені позивачкою вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача - УПСЗН Торезької міської ради, який про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не зявився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення відповідача проти позову. Заперечення відповідач мотивував тим, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку як незастрахована особа з 30.05.2006 р. по 17.03.2009 р. Виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.), п.3 розділу УІІІ цього ж Закону, відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік», відповідно до ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи ст.99 КАСУ, якою встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, надавши клопотання про розгляд справи у його відсутності, та письмові заперечення проти позову, в якіх просив відмовити у задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представників відповідача та третьої особи.

Вислухавши позивачку, представника позивачки, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_2 не застрахована в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину ОСОБА_5. 30 травня 2006 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 30 травня 2006 року. Фактично за 2007-2009 роки позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

З 01.01.2007 р. по 28.02.2007 р. по 94 грн. 23 коп. щомісяця;

з 01.03.2007 р. по 30 .06.2007 р. по 99 грн.72 коп. щомісяця;

з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. 101 грн.16 коп.;

з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 103 грн.41 коп.;

з 01.09.2007 р. по 31.10.2007 р. по 104 грн.85 коп. щомісяця;

з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. 107 грн.73 коп.;

з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. 110 грн. 88 коп.;

з 01.01.2008 р. по 28 лютого 2009 р. по 130 грн. щомісяця;

з 01.03.2009 р. по 17.03.2009 р. 71 грн. 29 коп. (а.с.14).

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Статтею 13 цього Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Вирішуючи заявлені вимоги позивачки щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09.07.2007 р. по 23.06.2008 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується поясненнями позивачки, свідоцтвом про народження дітей позивачки, які є малолітніми (а.с.9-10), медичним висновком №364 від 24.12.2007 р. (а.с.15) згідно із яким дитина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, має захворювання Пертесс правого тазобедреного суглобу. Наявне захворювання відповідає розділу УІ п.2 п.п.16 «Переліку медичних показань, які дають право на одержання допомоги на дітей-інвалідів з дитинства у віці до 18 років». Крім того, грошові зобовязання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними, зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із п.3 розділу УІІІ вказаного Закону розмір державної допомоги сімям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434 гривні, з 1 квітня 463 гривні, з 1 жовтня 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вікуздійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сімї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сімї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сімї.

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сімям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин: з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня2007 р. 434 гривні, з 1 квітня2007 р. 463 гривні, з 1 жовтня2007 р. 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо визначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. протиправними, зобовязання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобовязаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:

з 09 липня 2007 року по 31.07.2007 р. (за 23 дня) 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. 75,05 грн. (101,16 грн. :31 х23) = 268,47 грн.;

за серпень 2007 р. 463 грн. 103 грн.41 коп. = 359,59 грн.;

за вересень 2007 р. 463 грн. 104 грн. 85 коп.= 358,15 грн.;

за жовтень 2007 р. 470 грн. 104 грн.85 коп. = 365,15 грн.;

за листопад 2007 р. 470 грн.- 107 грн. 73 коп. = 362,27 грн.;

за грудень 2007 року 470 грн. 110 грн. 88 коп. = 359,12 грн.

всього 2072 грн. 75 коп.

Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання дії відповідача протиправними, зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01.01.2008 р. по 17.03.2009 р., суд виходить з того, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Пункт 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону викладені у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009 року 75 відсотками, з 1 січня 2010 року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не визнані неконституційними.

Статттею 46 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» та ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначаються і здійснюються в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

В судовому засіданні встановлено, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 р. по 17.03.2009 р. здійснена позивачем відповідно діючого на час виникнення правовідносин і на час розгляду справи в суді законодавства, тому суд приходить до висновку, що підстав для задоволення позову в цієї частині немає і у їх задоволенні треба відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 2072 грн. 75 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 20 грн.72 коп. (2072,75 грн. х1%= 20 грн.72 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобовязання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 23 червня 2008 року як пропущений з поважних причин.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний №НОМЕР_1, виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2072 грн. 75 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 20 грн. 72 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 07 липня 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 10 липня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова