Провадження №2-а/359/110/2016
Справа №359/3062/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 квітня 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Журавського В.В.
при секретарі - Алфімовій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, яким просить визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо проведення перерахунку її пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія. Крім цього, ОСОБА_1 просить зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2015 року в розмірі 80% відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, відповідно до довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №1342/08/05Г від 29 березня 2016 року, включивши в розмір заробітної плати за посадою для перерахунку та виплати пенсії: суму по посадових окладах за грудень 2015 рік в розмірі 1723 гривень, фактично виплачену премію у грудні 2015 року в розмірі 4202 гривень 20 копійок, суму по надбавках за спеціальне звання за грудень 2015 року в розмірі 135 гривень, суму по винагороді за вислугу років за грудень в розмірі 278 гривень 70 копійок, надбавки за високі досягнення за грудень 2015 року в розмірі 1068 гривень 35 копійок, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01 грудня 2015 року із збереженням 80% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою, якою просила здійснити їй перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія з 01 грудня 2015 року. Проте, Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області відмовило у здійсненні перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вказану відмову ОСОБА_1 вважає такою, що суперечить нормам діючого законодавства.
Сторони у судове засідання не з'явились. Представник позивача ОСОБА_2 подав до суду заяву, якою просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача Сірик О.М. також надав до суду клопотання, яким просив розглянути справу за його відсутності та надав письмові заперечення, якими просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 09 серпня 2007 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від заробітку, що підтверджується протоколом Управління ПФУ у м. Бориспіль №261 від 10 серпня 2007 року (а.с.11).
Як вбачається з довідки №221/Г/10-04-04-03 від 28 березня 2016 року, виданої Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією, ОСОБА_1 працювала в Бориспільський об'єднаній податковій інспекції з 12 грудня 1996 року по 09 серпня 2007 року та звільнена з посади начальника самостійного відділу реєстрації та обліку платників податків за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за віком (а.с.16).
Згідно довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №1342/08/05Г від 29 березня 2016 року, виданої ОСОБА_1, яка була звільнена 09 серпня 2007 року з посади начальника самостійного відділу реєстрації та обліку платників податків для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю у відповідності до наказу Державної фіскальної служби України «Про порядок організації бухгалтерського обліку та про деякі фінансові питання» від 09 грудня 2015 року №973, заробітна плата начальника самостійного відділу, з якої призначена пенсія ОСОБА_1, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року, розмір заробітної плати за даною посадою для перерахунку пенсії становить 7407 гривень 25 копійок, з яких: сума по посадових окладах за грудень 2015 року в розмірі 1723 гривень, фактично виплачена премія у грудні 2015 року в розмірі 4202 гривень 20 копійок, сума по надбавках за спеціальне звання за грудень 2015 року в розмірі 135 гривень, сума по винагороді за вислугу років за грудень 2015 року в розмірі 278 гривень 70 копійок, надбавки за високі досягнення за грудень 2015 року в розмірі 1068 гривень 35 копійок (а.с.17-19).
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу начальника самостійного відділу реєстрації та обліку платників податків з 01 грудня 2015 року було збільшено, тому ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року (а.с.14).
Проте, 11 березня 2016 року позивач отримала відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області №17/11-01 з вказівкою на те, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01 червня 2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.15).
Згідно з ч.2 ст.22 та ч.1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
У відповідності до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п.4 вищезазначеної постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п.5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заробітна плата за посадою державного службовця, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію підвищувалась, що підтверджується довідкою №1342/08/05Г від 29 березня 2016 року, виданої Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 01 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, а саме Закону України «Про державну службу», Податкового та Митного кодексів України, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосується виключно питань призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст.37-1 цього Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII не зазнала змін.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Закону.
Відповідно до вимог ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.
Згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №1342/08/05Г від 29 березня 2016 року.
Таким чином, відмовляючи ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, відповідачем було порушено її права та законні інтереси.
За правилами ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у задоволенні заяви позивача, у зв'язку з цим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.162 КАС України суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст.22 та ч.1 ст.58 Конституції України, ст.33, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», п.4,5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України, ч.1 ст.158, ч.1-ч.3 ст.160, ст.161, ч.3 ст.162, ст.163, ст.181 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане Управління пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 грудня 2015 року в розмірі 80% відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №1342/08/05Г від 29 березня 2016 року, включивши в розмір заробітної плати за посадою для перерахунку та виплати пенсії: суму по посадових окладах за грудень 2015 рік в розмірі 1723 гривень, фактично виплачену премію у грудні 2015 року в розмірі 4202 гривень 20 копійок, суму по надбавках за спеціальне звання за грудень 2015 року в розмірі 135 гривень, суму по винагороді за вислугу років за грудень в розмірі 278 гривень 70 копійок, надбавки за високі досягнення за грудень 2015 року в розмірі 1068 гривень 35 копійок, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01 грудня 2015 року із збереженням 80% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Постанова суду може бути оскаржена через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з моменту її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський