Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - Ханова Раїса Федорівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2016 року справа №805/4721/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
судді: Василенко Л.А.
Гайдара А.В.
при секретарі судового
засідання: Томах О.О.
за участю
представника позивача: Литвиненко Т.О., довіреність № 94/11-Д від 24.12.2015р.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Державної Фіскальної Служби у
Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 16 грудня 2015 року
по адміністративній
справі №805/4721/15а
за позовом Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ»
до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Державної Фіскальної Служби у
Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання
вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Виробниче об'єднання «КОНТІ» (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» та зобов'язання зарахувати надміру сплачені суми авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» (а.с. 4-8).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року позовні вимоги задоволені повністю. Визнано протиправною бездіяльність Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509 (два мільйони триста дев'яносто тисяч п'ятсот дев'ять ) грн 00 коп. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ». Зобов'язано Макіївську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області зарахувати надміру сплачені суми авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509 (два мільйони триста дев'яносто тисяч п'ятсот дев'ять ) грн 00 коп. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ». Присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 35857 (тридцять п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят сім) грн. 64 коп. (а.с. 73-76).
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В апеляційній скарзі зазначив, що позивач згідно ідентифікованих даних значиться за основним місцем обліку у спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку міжрегіонального головного управління ДФС, адреса обліку підприємства Донецька область м. Костянтинівка, вул. Інтернаціональна, буд 460, тобто позивач звернувся до неналежного відповідача. Крім того, відповідач вважає, що надміру сплачені суми авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. потребують підтвердження в межах функцій податкового органу, передбачених п.п. 19.1.1, п.п.19.1.2, п.п. 19.1.10, п.19.1 ст.19 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим відповідач надіслав запит до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку міжрегіонального головного управління ДФС № 613/8/05-18-02-13 від 07.09.2015 року щодо проведення перевірки для підтвердження задекларованих показників, врахованих при визначенні об'єкта оподаткування у декларації з податку на прибуток за 2014 рік Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» для складання висновку до казначейського органу (а.с. 102-103).
Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача в судовому засіданні надав заперечення на апеляційну скаргу, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду без змін.
Відповідачем надано клопотання про розгляд справи без участі представника Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області, яке задоволено судом.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Виробниче об'єднання «КОНТІ» (код ЄДРПОУ 25112243, вул. Інтернаціональна, буд. 460, м. Костянтинівка, Донецька область), зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 22.10.1997 року № 1 266 120 0000 001435. На обліку як платник податків знаходиться в Спеціалізованій податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Головного управління ДФС з 28.10.1997 року (а.с.9).
Позивач має у своєму складі виробничі структурні підрозділи, розташовані на територіях інших територіальних громад, ніж юридична особа. Зокрема, до структури Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» входила Фабрика фасування кондитерських виробів АТ «ВО «КОНТІ», розташована у м. Макіївці Донецької області, яка перебувала на обліку як платник податків у Макіївській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області.
Приватне акціонерне товариство «Виробниче об'єднання КОНТІ» було платником консолідованого податку на прибуток підприємства та сплачувало консолідований податок на прибуток підприємств за місцезнаходженням своїх структурних підрозділів, в тому числі здійснювало сплату податків до бюджету м. Макіївки Донецької області.
За період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року позивач перерахував до місцевого бюджету м. Макіївки Донецької області авансові внески з податку на прибуток підприємств на загальну суму 2390509,00 грн., що підтверджено платіжними дорученнями (а.с.11-29).
Згідно розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2014 рік, податок на прибуток відокремленого підрозділу платника консолідованого податку на прибуток за звітний період склав 371 105,00 грн., податок на прибуток відокремленого підрозділу платника консолідованого податку на прибуток зменшений на суму сплаченого авансового внеску з податку на прибуток у розмірі 2 390 509,00 грн.(а.с.31).
Відповідно до Акту звіряння № 894-25 від 08.04.2015 року між підприємством та Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області за підприємством рахується переплата авансових внесків з податку на прибуток підприємства в розмірі 2 390 513,00 грн. (а.с.33).
Позивач 05.08.2015 року звернувся до відповідача з заявою № 845/6, в якій просив зарахувати надміру сплачений за місцем обліку підрозділу авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за 2014 рік у сумі 2 390 509,00 грн. на погашення зобов'язань по сплаті авансових внесків з податку на прибуток підприємства за основним місцем обліку позивача, із зазначенням реквізитів (а.с.34).
Відповідачем 07.09.2015 року на ім'я т.в.о. генерального директора Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» направлено лист № 612/10/05-18-15-13-1, в якому зазначено, що сума, яка обліковується на особовому рахунку підприємства ККДБ 11024000 потребує підтвердження в межах функцій податкового органу. У зв'язку з чим звертається з проханням надати інформацію щодо причин зменшення задекларованих показників, врахованих при визначені об'єкта оподаткування у розрахунку податкового зобов'язання консолідованого податку на прибуток за 2014 рік ( №9081277973 від 27.02.15) та копії документів, підтверджуючі задекларовані показники по підрозділу Фабрика фасування кондитерських виробів ПАТ «Виробниче об'єднання «КОНТІ».
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Cпірним питанням є бездіяльність відповідача стосовно не підготування висновку щодо зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток по підрозділу у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
З приводу викладеного суд зазначає наступне.
Відповідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК) грошове зобов'язання платника податків є сумою коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Абзацом 4 пункту 57.1 статті 57 ПК зазначено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку, без подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 17.1.10 статті 17 ПК, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності до пункту 43.3 статті 43 ПК обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 43.4 ст. 43 ПК, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Пунктом 43.5 ст. 43 ПК, визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків, згідно приписів п. 43.6 ст. 43 ПК, здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані. Таку заяву платник податків подає у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
На виконання статей 43,45,78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України "Про судовий збір" та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375 розроблено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 N 787 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182), який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи сума переплати авансових внесків з податку на прибуток підприємства в розмірі 2 390 513,00 грн. є узгодженою з відповідачем, а тому не потребує додаткового підтвердження шляхом надання інформації щодо причин зменшення задекларованих показників та копій документів, що підтверджують задекларовані показники по підрозділу Фабрика фасування кондитерських виробів ПАТ «Виробниче об'єднання «КОНТІ».
Позивач звернувся до податкового органу з заявою щодо зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ», проте, в порушення вимог п. 43.5 ст. 43 ПК, відповідач не підготовив висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подав його для виконання відповідному органові, що унеможливило перерахування суми надміру сплаченого позивачем платежу з податку на прибуток по відокремленому структурному підрозділу у рахунок авансового платежу з податку на прибуток за основним місцем обліку позивача.
Колегія суддів спростовує доводи апеляційної скарги стосовно того, що Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області є неналежним відповідачем з огляду на наступне.
Оскiльки нова редакцiя роздiлу III «Податок на прибуток пiдприємств» Кодексу не мiстить положень щодо консолiдованої сплати податку на прибуток та не визначає вiдокремленi пiдроздiли юридичної особи окремими платниками цього податку, загальна сума авансових внесків визначається в цілому по платнику податку - юридичній особі в податковій декларації з податку на прибуток, що подається платником за 2014 рік.
У разi надмiру сплачених щомiсячних авансових внескiв з податку на прибуток фiлiєю юридична особа має право на їх повернення за умови дотримання положень ст. 43 ПК. Отже, переплата з податку на прибуток по фiлiї може бути повернута за заявою головного пiдприємства. Повернення коштів здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані на зазначений в заяві напрям перерахування коштів.
Також слід зазначити, що відповідно до пункту 2 статті 78 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України, особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом першої інстанції прийнята постанова, що стосуються прав та обов'язків юридичної особи, яка не була залучена до участі у справі, а саме, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області. Своєю постановою суд фактично переклав повноваження казначейського органу щодо зарахування коштів до відповідного бюджету на податковий орган.
Колегія суддів вважає, що захист прав та обов'язків територіального відділення Державної казначейської служби можливий лише шляхом зобов'язання відповідача надати до Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області висновку щодо зарахування відповідних сум.
З огляду на обставини справи та нормативне регулювання, зумовлене фактичною правовою природою цих обставин, колегія суддів вважає, що податковий орган як суб'єкт владних повноважень, безпосереднім обов'язком якого є контроль за правильністю нарахування та сплати податків і зборів суб'єктами господарювання, не виконав процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього податковим законодавством, а тому така бездіяльність податкового органу є протиправною.
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
З врахуванням викладеного, наявні підстави для часткового задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 24, 94, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної Фіскальної Служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у адміністративній справі №805/4721/15-а - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у адміністративній справі №805/4721/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» та зобов'язання зарахувати надміру сплачені суми авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не розгляду заяви про зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» для підготовки та подання висновку до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Зобов'язати Макіївську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області не пізніше ніж за п'ять робочих днів надати висновок щодо зарахування надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за 2014 рік у розмірі 2 390 509,00 грн. у рахунок сплати поточних щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств за основним місцем обліку Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Виробниче об'єднання «КОНТІ» витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 17928 (сімнадцять тисяч дев'ятсот двадцять вісім) грн. 82 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова ухвалена 21 квітня 2016 року.
Вступна та резолютивна частини постанови складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 21 квітня 2016 року. Повний текст постанови складений та підписаний у нарадчій кімнаті 21 квітня 2016 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А.Василенко
А.В.Гайдар