Ухвала суду № 57310572, 21.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
2а-7474/12/1370
Номер документу
57310572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2016 року м. Київ К/9991/77893/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Олендера І.Я., Рибченка А.О.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2012 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2012 по справі № 2а-7474/12/1370

за позовом Приватного підприємства "Онекс-Торг"

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби

про визнання дій протиправними та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Підприємством до суду заявлений позов, з урахуванням уточнень, про скасування наказу від 31.07.2012 №472 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки Підприємства" та визнання протиправними дії Державної податкової інспекції щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача з питань взаєморозрахунків з ПП "Парагон-Логістик" за результатами якої було складено акт від 07.09.2012 №1390/161/22-10/37206001 "Про результати позапланової виїзної перевірки приватного підприємства "Онекс-Торг" з питань взаєморозрахунків з ПП "Парагон-Логістик" за період квітень, червень 2011 року".

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, позов задоволено.

Не погодившись із судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, відповідач до Вищого адміністративного суду України подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що працівниками Державної податкової інспекції згідно з п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань взаєморозрахунків з ПП "Парагон-Логістик" за період квітень, червень 2011 року, за результатами якої складено акт від 07.09.2012 № 1390/161/22-10/37206001 "Про результати позапланової виїзної перевірки приватного підприємства "Онекс-Торг" з питань взаєморозрахунків з ПП "Парагон Логістик" за період квітень, червень 2011року.

Вказана перевірка була проведена на підставі наказу Державної податкової інспекції від 31.07.2012 №472 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки "Онекс-Торг".

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Так, відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України - органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Приписи п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначають, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 вказаного Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що підставою для проведення перевірки є наслідки перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Судами встановлено та з матеріалів справи вбачається, що документальна позапланова виїзна перевірка проводилась з підстав ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий запит Державної податкової інспекції, проте доказів в підтвердження надсилання позивачу обов'язкового запиту в порядку ст. 73 Податкового кодексу України контролюючим органом надано не було.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що керівником Державної податкової інспекції 31.07.2012 видано наказ № 472 від про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Підприємства та направлення від 03.09.2012 № 733. З метою вручення вказаного наказу від 31.07.2012 № 472 позивачу, копію наказу було направлено за юридичною адресою Підприємства рекомендованим листом, проте вказаний лист позивачем отримано не було, у зв'язку з чим службовими особами контролюючого органу здійснено вихід за юридичною адресою позивача та встановлено факт відсутності позивача за вказаною адресою, про що було складено акт обстеження від 04.09.2012.

З урахуванням вказаного контролюючим органом у період з 09.09.2012 по 07.09.2012 проведено позапланову виїзну перевірку Підприємства та за її результатами складено акт від 07.09.2012.

Як зазначалось вище виїзна перевірка проводиться виключно за місцезнаходженням платника чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка, проте як встановлено судами (акт обстеження від 04.09.2012) Підприємство за місцезнаходженням відсутнє, а перевірка проведена в приміщенні контролюючого органу про що зазначено в акті перевірки від 07.09.2012. Проте, норми Податкового кодексу України не пов'язують право контролюючого органу на проведення виїзної перевірки не за місцезнаходженням платника податку навіть за умови встановлення відсутності такого платника податку чи його посадових осіб за місцезнаходженням та оформлення відповідного акту.

Згідно п. 78.5 ст. 78 Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки та службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Підпунктом 81.2 ст. 81 вказаного Кодекс визначено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Відповідно до п. 10 Наказу ДПА України від 22.12.2010 № 984, який зареєстровано в Мінюсті 12.01.2011 за №34/18772 "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки або неможливості проведення перевірки складається відповідний акт, який засвідчує такий факт.

Крім того, необхідно зазначити, що відповідно до п. 1.8 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14.04.2011 № 213, визначено, що у разі коли при організації документальної планової та позапланової або фактичної перевірки встановлено відсутність платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за місцезнаходженням (місцем проживання), у той же день складається акт (довільної форми) щодо не встановлення місцезнаходження платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників).

При цьому підрозділом органу ДПС, який встановив відсутність платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за місцезнаходженням (місцем проживання), не пізніше наступного робочого дня після складання цього акта передається підрозділу податкової міліції органу ДПС, на обліку в якому перебуває платник податків, запит на встановлення місцезнаходження платника податків.

А відповідно до п. 1.10 вказаних Методичних рекомендацій у разі неможливості розпочати документальну перевірку у зв'язку з ненаданням документів для перевірки працівником підрозділу, який очолює або бере участь у перевірці, складається акт у довільній формі.

В акті викладаються причини неможливості розпочати перевірку з дати, зазначеної у направленні та наказі, та вчиняється відповідний запис про здійснення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості проведення.

Як встановлено судами попередніх інстанцій акт щодо недопуску працівників контролюючого органу до проведення перевірки чи щодо неможливості проведення перевірки не складався.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що недотримання контролюючим органом вимог Податкового кодексу України під час призначення та проведення перевірки є підставою для скасування оскаржуваного наказу та визнання протиправними дій Державної податкової інспекції щодо проведення перевірки за наслідками якої складено акт від 07.09.2012 №1390/161/22-10/37206001 "Про результати позапланової виїзної перевірки приватного підприємства "Онекс-Торг" з питань взаєморозрахунків з ПП "Парагон-Логістик" за період квітень, червень 2011 року".

За таких обставин переглянуті судові рішення першої та апеляційної інстанцій у справі відповідають приписам чинного законодавства, а доводи касаційної скарги визнаються непереконливими.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби відхилити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2012 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2012 по справі № 2а-7474/12/1370 залишити без змін

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді І.Я. Олендер

А.О. Рибченко