Постанова № 57307087, 21.04.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
750/2596/16-а
Номер документу
57307087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/2596/16-а

Провадження № 2-а/750/176/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

головуючого судді Супруна О.П.

за участю секретаря Носенко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

16 березня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові, в якому просить:

- визнати протиправними дії та рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові у відмові в перерахунку позивачу пенсії в розмірі 90% від суми місячного чинного заробітку за вислугу років у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 і без обмежень її максимального розміру, тобто 10 (десяти) прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та скасувати рішенняУправління Пенсійного фонду України в м. Чернігові № 3180/03 від 12.02.2016 як незаконне;

- зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 90% від суми місячного чинного заробітку, та без обмежень її максимального розміру зазначеного у довідці прокуратури Чернігівської області від 02.02.2016 №18-37 про заробіток для перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 та до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ), починаючи з 01.01.20І6року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії.

Ухвалою судді від 17.03.2016 відкрито скорочене провадження у справі і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

31 березня 2016 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 90%.

Ухвалою судді від 04.04.2016 справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 21.04.2016.

Протокольною ухвалою від 21.04.2016 відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові замінено на належного відповідача Чернігівське обєднане управління Пенсійного фонду України.

Позивач та представник відповідача у судове засідання не зявилися, у поданих суду письмових заявах просили справу розглядати за їх відсутності, позивач також просила позов задовольнити, представник відповідача відмовити в його задоволенні.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ст. 41 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судомвстановлено, що із січня 2004 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

10 лютого 2016 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Чернігові з письмовою заявою про перерахунок пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». При цьому, позивачем було надано довідку про заробітну плату від 02.02.2016 № 18-37, яка видана прокуратурою Чернігівської області по посаді прокурора м. Чернігова.

У відповіді від 12.02.2016 відповідач відмовив в перерахунку пенсії через відсутність законних підстав, пославшись на чинну редакцію ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час йогозвернення за перерахунком.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 18 ст. 50-1 даного Закону передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Станом на день звернення позивача до УПФУ у м. Чернігові із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України" № 76-VIII, який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Зокрема, з 01.01.2015 розмір пенсії за віком та вислугою років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру» становить 60% заробітної плати.

Таким чином, нова редакціяст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно достатті 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст.22та64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно дост. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"в редакції від 05.11.1991, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ держава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 внесено зміни в частину п'ятнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" замінити чотирма частинами такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується;у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Зазначена норма встановлює імперативне обмеження в розмірі виплачуваної особі пенсії, неконституційною не визнавалась та була чинною в період, за який судом задоволено позовні вимоги.

Та обставина, що пенсія позивачу була призначена до введення на законодавчому рівні вищевказаних обмежень, не підтверджує порушення відповідачем права позивача на отримання пенсії в установленому законом розмірі в період, починаючи з 17 червня 2015 року.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії УПФ України у м. Чернігові щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати прокуратури області є законними і обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню з 01.02.2016, враховуючи положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 10.02.2016.

Однак, норми законодавства щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами і законних підстав для виплати її в більшому розмірі не має.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.71,158,160 -163,167, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру її пенсії за вислугою років у зв'язку із підвищенням заробітної плати.

Зобовязати Чернігівське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1, у звязку із підвищенням заробітної плати працівника прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.02.2016 на підставі довідки прокуратури Чернігівської області № 18-37 від 02.02.2016, з урахуванням раніше проведених виплат, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя О.П. Супрун